Naleśniki czekoladowe
Pyszna propozycja nie tylko na śniadanie, czyli naleśniki czekoladowe. Ciasto na naleśniki jest z dodatkiem alkoholu, ale spokojnie, wyparuje on z naleśników bardzo szybko podczas smażenia. Naleśniki wychodzą cienkie, z chrupiącymi brzegami. Smakują przepysznie z twarożkiem i truskawkami. Ale pasuje do nich wiele dodatków, więc wybierzcie swoje ulubione i połączcie je z tymi czekoladowymi naleśnikami!
Naleśniki czekoladowe - wskazówki
Naleśniki są proste do przygotowania, ale tutaj znajdziecie kilka przydatnych wskazówek:
Alkohol – W przepisie jest whisky, ale można dać też np. rum lub inny alkohol, najlepiej aromatyczny. Pięknego aromatu doda Amaretto. Alkohol sprawia, że naleśniki mają bardziej kruche brzegi i dodatkowy aromat, ale samego alkoholu nie czuć.
Można go także pominąć i niczym nie zastępować.
Mąka – Mąka pszenna jasna, użyłam typ 480. Nada się też mąka orkiszowa jasna typ 700.
Mleko – Użyłam zwykłego mleka 2%, które można zastąpić mlekiem roślinnym (tzw. napojem roślinnym). Może być mleko ryżowe, migdałowe, sojowe. Gęste mleczko kokosowe niestety się nie sprawdzi.
Nie pomijajcie 30 minut, w których ciasto będzie odpoczywać, dajcie mu zgęstnieć.
Ciasto na naleśniki można na gładko zmiksować blenderem.
Jak smażyć naleśniki?
W cieście jest już masło, więc teoretycznie można smażyć naleśniki bez użycia tłuszczu. Przyznaję jednak, że za każdym razem (a raczej naleśnikiem) smaruję patelnię delikatnie olejem, zwykłym lub kokosowym. Zazwyczaj mam namoczony olejem ręcznik papierowy i szybko smaruję patelnię przed smażeniem kolejnego naleśnika. Można też oczywiście użyć specjalnego pędzelka, który jest odporny na wysokie temperatury. Polecam więc smarować patelnię cienko tłuszczem przed kolejnym naleśnikiem.
Patelnia powinna być dobrze rozgrzana, ale nie szybko na największym możliwym ogniu. Tylko spokojnie i równomiernie na średnim.
Ciasto na patelnie wlewamy na środek, następnie obracamy delikatnie, żeby rozprowadzić ciasto na całej powierzchni patelni. Naleśnik obracamy delikatnie ale energicznie. Kiedy ładnie się zetnie a brzegi zaczną powoli odchodzić od patelni podważamy naleśnik i obracamy.
Z czym podawać naleśniki?
Klasycznie z twarożkiem. Polecam twarożek zblendować na gładko z odrobiną kremówki, cukru pudru i cukru waniliowego.
Z owocami i owocowymi przetworami. Z truskawkami, borówkami, brzoskwiniami czy bananem. Idealnie pasować będzie też Czekośliwka i inne dżemy.
Z bitą śmietaną lub kremem z mascarpone.
Z kremem czekoladowo-orzechowym. Można z kupnym, ale warto zrobić pyszną domową wersję – Domowa Nutella.
Przepis na ok. 18 naleśników o średnicy 24 cm.
Naleśniki czekoladowe - przechowywanie
Zabezpieczone folią spożywczą naleśniki (bez nadzienia) mogą pozostać w temperaturze pokojowej 1 dzień, w lodówce do 4 dni.
Smacznego!
NALEŚNIKI CZEKOLADOWE
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
- 600 ml mleka 2%
- 4 jajka
- 50 g masła
- 180 g mąki pszennej
- 40 g kakao
- 35 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 4 łyżki Whisky (można pominąć)
- szczypta soli
PRZYGOTOWANIE
- Masło roztopić w garnuszku i odłożyć do ostudzenia.
- Do miski wbić jajka, wsypać cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli i dobrze wymieszać rózgą kuchenną. Wlać mleko i wymieszać.
- Przesiać do mokrych składników mąkę z kakao i dobrze wymieszać (można zblendować, aby nie było grudek). Na końcu wlać whisky i ostudzone masło, dokładnie wymieszać, ciasto ma być gładkie.
- Ciasto odstawić na 30 minut. Po tym czasie smażyć naleśniki na dobrze rozgrzanej patelni, posmarowanej odrobiną tłuszczu.