Sernik z białą czekoladą na kokosowym spodzie
Niewielki sernik z białą czekoladą na kokosowym spodzie, którego słodycz przełamuje dodatek syropu malinowego. Pieczony w kąpieli wodnej, przez co ładnie zachowuje swój kształt i jest wilgotny. Jest też delikatny, choć nie jest to lekki i bardzo puszysty sernik. W każdym razie jest naprawdę smaczny, w końcu łączy w sobie trzy pyszne składniki: maliny, kokos i białą czekoladę. Syrop przygotowujemy sami, blendując i przecierając maliny przez sitko, a później redukujemy je na małym ogniu o połowę, aby były odpowiednio gęste. Poza smakiem, malinowy syrop wygląda ślicznie gdy zrobicie nim wzorki na wierzchu.
Sernik z białą czekoladą na kokosowym spodzie - wskazówki
Sernik pieczony jest w kąpieli wodnej.
Pieczony w kąpieli wodnej wychodzi równy, praktycznie taki sam jak w momencie włożenia go do piekarnika. Ładnie się ścina i jest delikatny.
Trzeba więc przygotować większą blachę na wodę, taką w której zmieści się tortownica, w której będzie sam sernik.
Przygotowanie tortownicy – Kawałek papieru do pieczenia położyć na dno tortownicy i zapiąć obręcz, tak żeby papier wystawał dookoła. Następnie owinąć tortownicę z zewnątrz folią aluminiową (dno i boki), dwukrotnie i dokładnie, żeby do środka nie dostawała się woda w trakcie pieczenia.
Wszystkie składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego jajka, ser i mascarpone należy wyjąć wcześniej z lodówki.
Ser biały – Można użyć twarogu półtłustego trzykrotnie zmielonego lub twarogu sernikowego, gotowego w wiaderku. Warto mieć swój sprawdzony ser, ja użyłam Ulubiony z Wielunia.
Czekolada – Biała czekolada, dobrej jakości.
Budyń – Waniliowy budyń, może być z cukrem.
Składniki na masę serową można połączyć mikserem, ale warto zrobić to blenderem, masa będzie bardziej kremowa.
Przepis na tortownicę o średnicy 18 cm.
Sernik z białą czekoladą na kokosowym spodzie - przechowywanie
W lodówce, w tortownicy zabezpieczonej folią spożywczą lub w szczelnym pojemniku. Przechowywać do 3 max 4 dni.
Smacznego!
SERNIK Z BIAŁĄ CZEKOLADĄ NA KOKOSOWYM SPODZIE
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na spód
- 60 g mąki pszennej
- 60 g wiórków kokosowych
- 40 g masła (zimnego)
- 25 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
Składniki na masę serową
- 260 g twarogu półtłustego trzykrotnie mielonego (w temp. pokojowej)
- 160 g mascarpone (w temp. pokojowej)
- 2 jajka (w temp. pokojowej)
- 200 g czekolady białej
- 20 g budyniu śmietankowego (w proszku)
Składniki na syrop malinowy
- 200 g malin
- 1 łyżka cukru
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie syropu
- Maliny umyć, osuszyć i zblendować na mus. Przetrzeć przez sito i wlać do garnuszka. Wsypać cukier i gotować na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż płyn zredukuje się prawie o połowę, będzie gęsty i błyszczący. Odstawić do wystudzenia.
Przygotowanie spodu
- Przygotować tortownicę, wyłożyć dno papierem do pieczenia i zabezpieczyć z zewnątrz folią aluminiową (przygotować do kąpieli wodnej).
- Do miski wsypać mąkę, wiórki, cukry i pokrojone w kostkę, zimne masło. Szybko zagnieść składniki do powstania kruszonki.
- Wysypać kruszonkę na spód tortownicy i ulepić równy, zbity spód. Schłodzić w lodówce przez 20 minut. W tym czasie nagrzać piekarnik do 190 stopni C.
- Schłodzony spód podpiec przez 12-15 minut, aż będzie rumiany. Wyjąć z piekarnika. Temperaturę piekarnika zmniejszyć do 160 stopni C.
Przygotowanie masy serowej
- Białą czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, wymieszać i odstawić do ostudzenia. Ma być ostudzona, ale zachować płynną konsystencję.
- W misce dokładnie zmiksować (końcówki do ubijania, można blenderem) ser biały, mascarpone i proszek budyniowy. Powoli, ciągle miksując dolewać ostudzoną czekoladę.
- Białka oddzielić od żółtek. Żółtka wmieszać do masy serowej. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać do masy serowej przy pomocy szpatułki.
- Masę serową wylać na upieczony spód (może być gorący).
- Na wierzchu łyżeczką wylać syrop malinowy (w różnych miejscach) i przy pomocy patyczka zrobić wzorki.
- Nastawić cały czajnik wody. Formę włożyć do większej blachy, wlać wrzątek, który powinien sięgać do połowy formy z sernikiem. Całość włożyć do piekarnika.
- Piec sernik ok. 70 minut, aż masa serowa się zetnie a środek będzie sprężysty. Po wyjęciu z piekarnika ostudzić i schłodzić w lodówce kilka godzin.
2 komentarze
Jeśli będę chciała upiec takie mini serniczki w tartalelkach to czy zmienić temperaturę i czas pieczenia? Jeśli tak to na jakie ustawienia?
Temperaturę nie. Spód podpiec do zrumienienia. Myślę, że te 12-15 minut z przepisu powinno być ok. Nie wiem jak z pieczeniem całych serniczków, bo nie znam wysokości Pani tartaletek. Jeśli są płytkie, to czas trzeba skrócić nawet do 20-30 minut. Piekłabym na oko, aż masa serowa będzie ścięta i sprężysta 😉