Ciasto z budyniem i borówkami
Proste, kruche ciasto z budyniem i borówkami. To całkiem szybie do przygotowania ciasto, idealne do kawy. Nie potrzeba też dużej ilości składników. Mamy w nim kruche, kakaowe ciasto z gorzką czekoladą, budyń śmietankowy i borówki. Można je kroić zaraz po ostudzeniu, będzie idealnie kruche, a budyń delikatny i sprężysty. Jeśli nie macie ochoty na borówki, dodajcie czerwoną porzeczkę lub wiśnie. Będą świetnie przełamywać słodycz.
Kruche ciasto z budyniem i borówkami - wskazówki
Przygotowanie kruchego spodu.
Masło do ciasta powinno być zimne, prosto z lodówki.
Czekolada – Gorzka między 60-80%. Nie dodawajcie mlecznej, ciasto będzie zbyt słodkie i straci swój czekoladowy charakter. Poza tym czekolada mleczna szybciej się topi, będzie więc trudniej wylepić tortownicę ciastem.
W przypadku tego ciasta warto wyrobić je ręcznie (bo można je też oczywiście zmiksować w malakserze) żeby je „wyczuć”. Czyli wyłapać granicę, gdy zaczyna się ładnie formować, a jednocześnie robić coraz bardziej miękkie. Zaznaczę, że kawałeczki masła dalej mogą być widoczne, podczas gdy Wy już będziecie mieć wrażenie, że ciasto jest ok. I dobrze, bo kawałki masła po prostu będą widoczne. Nie można wyrabiać go zbyt długo, tylko do momentu, gdy robi się już plastyczne i można je zacząć formować. Długie wyrabianie sprawi, że ciasto nie będzie tak kruche jak powinno, tylko twarde.
Spód wcześniej podpiekamy przez 15 minut. Nie trzeba go studzić przed nakładaniem budyniu. Można wykładać budyń na gorący spód.
Budyń i owoce.
Budyń – 2 opakowania budyniu śmietankowego z cukrem lub bez. Ja użyłam z cukrem i dodałam jeszcze dodatkowo płaską łyżkę cukru. Jeśli wykorzystujecie budyń bez cukru, dodajcie ok. 30 g cukru. Oprócz śmietankowego smaku, może to być także waniliowy.
Mleko – Zwykłe mleko od krowy 2 lub 3,3%. Przyznam, że robiłam wersję tego ciasta wykorzystując także mleko ryżowe. Udało się, więc jeśli chcecie zrezygnować ze zwykłego mleka, można zastąpić je roślinnym.
Do budyniu wykorzystujemy mniejszą ilość mleka niż na opakowaniu, dzięki temu będzie gęstszy i lepszy do krojenia.
Na ciasto wykładamy gorący budyń. Może być też letni, jeśli przestygł podczas przygotowania innych rzeczy.
Borówki – 250 g borówek, które skrapiamy sokiem z cytryny i mieszamy z płaską łyżką mąki. Jeśli Wasze borówki są wyjątkowo kwaśne, można dodać płaską łyżkę cukru. Jeśli są bardzo słodkie, można dodać odrobinę soku z cytryny więcej.
Do tego ciasta można wykorzystać także czerwoną i czarną porzeczkę, maliny, jagody, jeżyny lub wiśnie.
Przepis na formę 20×20 cm.
Ciasto z budyniem i borówkami - przechowywanie
Po upieczeniu można przechowywać ciasto zabezpieczone w formie przez 24 godziny w temp. pokojowej. Jeśli po tym czasie ciasto nie zostanie zjedzone trzeba schować je do lodówki, będzie dobre jeszcze do 2 dni.
Smacznego!
Przepis na proste, kruche ciasto czekoladowe z budyniem i borówkami:
CIASTO Z BUDYNIEM I BORÓWKAMI
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na ciasto
- 180 g mąki
- 20 g kakao
- 140 g masła (zimnego)
- 50 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 50 g czekolady gorzkiej
Składniki na budyń
- 2 op. budyniu śmietankowego*
- 30 g cukru
- 600 ml mleka
Dodatkowo
- 250 g borówek
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 płaska łyżka mąki
PRZYGOTOWANIE
- Przygotowanie ciasta. Czekoladę pokroić na drobne kawałki, odłożyć. Blaszkę wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia (dno i boki).
- Do miski wsypać mąkę, kakao, cukry i wymieszać. Następnie dodać pokrojone w kostkę masło. Wymieszać i ręcznie zacząć wyrabiać ciasto, rozcierając masło w palcach.
- Gdy ciasto zacznie się formować i robić dość plastyczne, delikatnie wmieszać ("wgnieść") do niego czekoladę.
- Ciasto podzielić na 2 części. Jedną część zawinąć w folię i schować do zamrażarki, drugą częścią ciasta wylepić spód formy, wyrównać i schować do lodówki na 40 minut.
- W tym czasie rozgrzać piekarnik do 200 stopni C (góra-dół). Schłodzony spód spód podpiec przez 15 minut. Gdy spód się piecze, zacząć przygotowywać budyń i borówki.
- Borówki umyć i osuszyć. Wymieszać je w misce z mąką i sokiem z cytryny, odłożyć.
- Przygotowanie budyniu. Odmierzyć 200 ml mleka i wymieszać w nim dokładnie budynie.
- W garnuszku zagotować mleko (pozostałe 400 ml). Do gorącego mleka wlewać mleko z budyniem, ciągle energicznie mieszając. Budyń gotować jeszcze chwilkę (ciągle mieszając, na najmniejszym ogniu) aż zgęstnieje. Zdjąć z ognia.
- Upieczony spód wyjąć z piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 180 stopni C.
- Budyń wyłożyć na upieczony spód. Na budyń równomiernie wysypać borówki.
- Zamrożone ciasto zetrzeć na tarce na warstwę borówek.
- Piec 50 minut. Wyjąć z piekarnika i zostawić w formie do ostudzenia. Kroić po dokładnym ostudzeniu.
1 komentarz
Ciasto pyszne, wilgotne, dla czekoladożerców idealne. Jedyne troszkę niskie, ale smak obłędny.