Biszkopt czekoladowy genueński

przez Joanna | Chocololo
biszkopt czekoladowy genueński

Biszkopt czekoladowy genueński

Dobry biszkopt to pierwszy krok w kierunku udanego, pysznego tortu. Ten przepis na czekoladowy biszkopt genueński jest moim ulubionym, a z podanych proporcji zawsze ładnie wyrasta i jest równy.  Jest też puszysty, lekki, sprężysty i przede wszystkim smaczny. Nie potrzeba do niego proszku do pieczenia, wyrasta na dobrze ubitych jajkach z cukrem. Koniecznie przeczytajcie wskazówki, które ułatwią Wam jego przygotowanie.
biszkopt czekoladowy genueński

Biszkopt czekoladowy genueński - wskazówki

Jakich składników użyć do czekoladowego biszkoptu genueńskiego?

Jajka.

Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z bardzo ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła. Dla pewności, czy dobrze się ocieplą (to zależy, czy wyciągacie je z lodówki, jaka jest temp. otoczenia itp.) czas ocieplania ich w wodzie można wydłużyć do 30 minut.

Do przepisu potrzeba ok. 240g jajek (bez skorupek, już wbitych do miski). Taką ilość otrzymacie z 4 dużych jajek o rozmiarze L lub 5 mniejszych (czasem wystarczy 5 jaj o rozmiarze S, czasem np. 2 M i 3 S). Jeśli wartość będzie mniejsza/większa +/- 10 g nie jest to problemem. Trzeba jednak pamiętać, że jajka są różne i ich deklarowaną wielkość, która podana jest na opakowaniu musi być jeszcze przez Was zweryfikowana na domowej wadze.

Jajka z cukrem trzeba dobrze ubić, to podstawa udanego biszkoptu. Mikserem ręcznym ubijam jajka ok. 15-17 minut na wysokich obrotach.

Mąka i kakao.

Mąka – Tortowa mąka pszenna. Sama do tego biszkoptu użyłam mąki pszennej bio typ 480.

Kakao – Ciemne, alkalizowane kakao o zawartości tłuszczu 10-12%. Podpowiem, że to np. popularne Decomorreno lub Wedel.

Mąkę z kakao trzeba dokładnie wymieszać i przesiać do miski, następnie ponownie przesiać podczas dodawania do ubitych jajek. Zawsze tak robię, żeby zminimalizować mieszanie. Im dłużej mieszamy pięknie ubite jajka z mąką i kakao, tym bardziej pozbywamy się powietrza z ciasta, które potrzebuje go aby urosnąć.

Mieszankę można do przygotowanej masy wmieszać całą na raz jak macie wprawę. Polecam wmieszać ją jednak w 2-3 turach.

Masło.

Masło – Prawdziwe masło o zawartości tłuszczu 82-83%.

Roztopione masło trzeba odłożyć aby ostygło. Dodaje się je, kiedy jajka z cukrem są dobrze ubite. Robimy to ostrożnie. Można dodawać łyżka po łyżce lub stopniowo, delikatnie wlewać małymi porcjami. Ważne jest, aby podczas wlewania masła, miksować całość na małych obrotach, a masło wlewać na samym środku miski, czyli na sam środek masy. Nie lać go gdzieś na ściankę miski, tylko centralnie na środek, od razu mieszając, żeby połączyło się z resztą masy.

Cukier.

Drobny biały cukier.

biszkopt czekoladowy genueński

Pieczenie biszkoptu.

Biszkopt można upiec w wysokiej tortownicy lub w rancie. Tortownicy nie smarujemy tłuszczem, boki trzeba zostawić bez niczego. Spód tortownicy trzeba wyłożyć papierem do pieczenia.

Czekoladowy biszkopt genueński pieczemy w dość niskiej temperaturze, czyli w 165 stopniach C (ustawienia: góra-dół). Pieczemy do suchego patyczka, ale nie wbijamy go szybciej niż po 40 minutach pieczenia.

Po wyjęciu z piekarnika trzeba zostawić go w formie do ostudzenia. Przyznam się, że nie rzucam nim ani nic.

Kiedy upiec czekoladowy biszkopt genueński?

Najlepiej upiec biszkopt dzień przed przełożeniem kremami/musami. Sama zostawiam go w tortownicy do momentu krojenia, tylko po dokładnym ostudzeniu zabezpieczam tortownicę z ciastem folią i tak czeka do następnego dnia. Jeśli będzie przechowywany dłużej, ale max 2-3 dni, można go wyjąć z formy, zabezpieczyć  folią i schować do lodówki.

Pamiętajcie, że biszkopt pieczony dzień wcześniej lepiej się kroi i mniej się kruszy.

Czym można nasączyć biszkopt czekoladowy?

  • mocna czarna herbata lub mocne espresso (również wymieszana z poniższymi likierami lub kilkoma kroplami aromatu: w zależności od dodatków to tortu mogą być to np. aromat migdałowy, waniliowy, pomarańczowy, kokosowy)
  • alkohole smakowe (do biszkoptu czekoladowego pasować będą: Amaretto, likiery kawowe, orzechowe, karmelowe, z kwaśnych owoców jak wiśnie, porzeczka)
  • kakao rozmieszane z wodą i odrobiną cukru
Biszkopt rośnie na ok. 6 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy 18 cm lub rancie.
biszkopt czekoladowy genueński

Poniżej torty, w których znalazł się czekoladowy biszkopt genueński:

tort czekoladowo-śmietankowy z wiśniami
tort czekoladowo-śmietankowy z wiśniami

Przepis na czekoladowy biszkopt genueński:

biszkopt czekoladowy genueński

BISZKOPT CZEKOLADOWY GENUEŃSKI

Joanna | chocololo.pl
Puszysty biszkopt czekoladowy z dodatkiem masła.
Biszkopt rośnie na ok. 6 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy o średnicy 18 cm lub w rancie.
5 from 1 vote

SKŁADNIKI
  

  • 4 jajka rozmiar L (duże) (ok. 240 g jajek bez skorupek; w temp. pokojowej)
  • 120 g cukru drobnego
  • 100 g mąki pszennej
  • 30 g kakao
  • 30 g masła

PRZYGOTOWANIE
 

  • Piekarnik rozgrzać do 165 stopni C. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie smarować niczym.
  • Masło roztopić w garnuszku i odłożyć do ostudzenia.
  • Mąkę wymieszać z kakao i przesiać do miski, odłożyć.
  • Do miski wbić jajka i wsypać cukier, ubijać (mikser;końcówki do ubijania) aż masa potroi objętość, będzie gęsta, puszysta i jasna. Zajmie to ok. 15 minut.
  • Zmniejszyć obroty miksera na najmniejsze i powoli, łyżeczka po łyżeczce wlewać ostudzone masło. Skończyć niezwłocznie, gdy tylko składniki się połączą.
  • Do masy w trzech turach przesiać i wmieszać delikatnie rózgą mąkę z kakao. Masę przełożyć do tortownicy, wyrównać. Piec ok. 45-50 minut (do suchego patyczka).
  • Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i zostawić do całkowitego wystudzenia.
  • Nożem oddzielić wystudzony biszkopt od tortownicy, wyjąć i odwrócić. Odkleić papier od spodu, następnie przekroić biszkopt na 3 równe blaty.
Słowo kluczowe biszkopt, biszkopt czekoladowy, biszkopt do tortu, ciasto do tortu, kakao, tort, tort czekoladowy

Obserwuj Chocololo:

You may also like

10 komentarzy

Maria 6 sierpnia 2023 - 11:44

Biszkopt interesujący z maslem ? przepis podany bardzo wyraziście ,napewno wypróbuje.

Reply
Asia 31 sierpnia 2023 - 13:25

Czy ten biszkopt można piec w rancie czy masa będzie jednak za „ciężka”?

Reply
Joanna | Chocololo 31 sierpnia 2023 - 15:22

Masa jest odrobinę cięższa niż klasyczny biszkopt, ale spokojnie może być pieczona w rancie 🙂

Reply
Sylwia 9 lutego 2024 - 12:16

Czy to normalne że masa po dodaniu mąki opadła?

Reply
Joanna | Chocololo 9 lutego 2024 - 17:17

Niestety, masa może trochę zmniejszyć objętość, ale nie opaść. Trzeba delikatnie mieszać masę, dodając stopniowo mąkę w kilku turach. Ja najbardziej polecam mieszać dość miękką, silikonową szpatułką i przesiewać mąkę z kakao po odrobinie. To wygląda tak: dwa przesiania i zaraz delikatne wmieszanie lub dwa z potrząśnięciem, żeby równomiernie rozprowadzić mąkę. No i znowu dwa przesiania i zamieszanie, tak do końca mąki z kakao. Wiem, że niektórzy potrafią dodać całą, przesianą mąkę i im wychodzi. Ja robię czasem na 3 tury, ale polecam sposób powyżej. Jak mąka zbije się w większej ilości w jednym miejscu, to cała masa nagle potrafi nagle stracić całe powietrze i paść 🙁

Reply
Asia 31 sierpnia 2023 - 16:11

Dziękuję 🙂

Reply
Marta 9 września 2023 - 17:21

5 gwiazdek
Niestety przy dodawaniu mieszanki mąki i kakao, masa siadła. Przez to ciasto nie wyrosło o mogłam je tylko na pół przekroić.
Ale i tak super przepis. Tylko moje umiejętności trochę gorsze. No nic, następnym razem będzie lepiej.

Reply
Joanna | Chocololo 9 września 2023 - 18:33

Biszkopt jest kapryśny. Sama czasem mam z nim problem 🙂 Masa potrafi opaść nawet jak np. za dużo mąki zbierze się w jednym miejscu i ciężko ją rozmieszać.

Reply
Jolanta 10 września 2023 - 13:12

Beznadziejny przepis biszkopt nie wyrósł, wygląda jak zakalec, twarty, normalnie z 4 jaj biszkopt pięknie mi wyrasta,dodaje olej i jest wysoki,pulchny i wilgotny.

Reply
Joanna | Chocololo 10 września 2023 - 17:27

Rozumiem, że jet Pani sfrustrowana biszkoptową klapą. Wszystkim się zdarza 😉 Niemniej jednak przepis nie jest beznadziejny, jest bardzo dokładnie opisany, robiłam go wiele razy i jestem pewna, że coś na etapie odmierzania składników lub przygotowania zostało zrobione nie tak jak powinno. Pozdrawiam serdecznie!

Reply

Zostaw komentarz

Recipe Rating




Chocololo.pl

Najbardziej czekoladowy blog. Znajdziesz tu niesamowicie czekoladowe przepisy na przepyszne ciasta i desery. Upieczesz idealnie czekoladowy tort i obłędny sernik. 

 

ZOBACZ JESZCZE

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych przepisach.

© CHOCOLOLO 2020 – 2023. Rozpowszechnianie, kopiowanie i przetwarzanie materiałów, zdjęć oraz tekstów z bloga jest zabronione.

logo chocololo