Czekoladowe galette z czereśniami
Rustykalna tarta, która z dużą łyżką bitej śmietany jest po prostu wspaniała. Czekoladowe galette z czereśniami z kruchego, kakaowego ciasta. Nadzienie to nie tylko czereśnie, ale też czekolada i kapka whisky. Brzmi pysznie? Spróbujcie, póki w sklepach pełno jest pięknych, soczystych czereśni. Ale żeby było jeszcze smaczniej, ubijcie śmietankę z mascarpone i posypcie wiórkami czekolady. A może z gałką lodów waniliowych? Pyszności.
Czekoladowe galette z czereśniami - wskazówki
Masło – Powinno być bardzo dobrze schłodzone.
Woda – Zimna, a najlepiej lodowata. Można chwilę przed rozpoczęciem przygotowania ciasta włożyć ją do zamrażarki.
Ciasto można przygotować w malakserze. Miksować krótko, aby niepotrzebnie nie podgrzać i zbytnio nie utrzeć ciasta. Tylko do powstania kruszonki, szybko zagnieść i uformować w kulę (można ją trochę spłaszczyć i ładnie uformować) zawinąć w folię i schłodzić.
Kruche ciasto ma w sobie dużo masła i jest delikatne, dzięki poniższym wskazówkom nie trzeba się niepokoić, że rozerwie się przy wałkowaniu lub przenoszeniu na blachę.
- Ciasto należy dobrze schłodzić przez minimum 30 minut przed wałkowaniem.
- Ciasto można rozwałkować bezpośrednio na papierze, na którym będzie pieczone. Należy dociąć papier do blaszki (takiej na wyposażeniu każdego piekarnika), położyć go na blacie/stolnicy i delikatnie posypać go mąką. Położyć na nim kulę ciasta, a na nią spory kawałek folii spożywczej. Wałkować ciasto przez folię. Rozwałkowane ciasto razem z papierem przenieść na blachę, oderwać folię i nakładać składniki.
- Przed nałożeniem owoców na rozwałkowane ciasto, można naciąć brzegi ciasta (jak na zdjęciu) na 3-4 cm. Ułatwi to zwijanie boków. Pamiętajcie żeby dobrze zakleić łączenia ciasta.
Czekolada – Najlepiej użyć czekolady deserowej, ale dostępna jest w sklepach także czekolada deserowa-mleczna, będzie w tym przepisie pasować idealnie. Można użyć też gorzkiej np. 80 %. Sama mleczna będzie zbyt słodka, tym bardziej, że słodyczy dodają owoce.
Jeżeli nie chcecie używać alkoholu do owoców, można go pominąć, lub dodać np. sok z cytryny.
Tarta jest pyszna z bitą śmietaną, albo gęstym kremem ze śmietanki i mascarpone:
Krem śmietankowy – 150 ml śmietanki (dobrze schłodzonej) + 100 g mascarpone (dobrze schłodzone) + ok. 20 g cukru pudru zmiksować na puszysty, gęsty krem. Nakładać go osobno na każdą porcję, bezpośrednio przed podaniem. Można posypać wiórkami czekolady lub oprószyć kakao.
Przepis na ok. 8-10 porcji.
Czekoladowe galette z czereśniami - przechowywanie
Tarta najsmaczniejsza jest pierwszego dnia, zaraz po ostudzeniu (ale można kroić jeszcze trochę ciepłą). Można zabezpieczyć ją folią i przechowywać w lodówce, do 2 dni. Po wyjęciu z lodówki warto zostawić ją na kilka minut, aby się ociepliła.
Surowe ciasto można zostawić w lodówce na 4-5 dni, lub mrozić do 3 miesięcy.
Smacznego!
CZEKOLADOWE GALETTE Z CZEREŚNIAMI
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na ciasto
- 200 g mąki pszennej
- 15 g kakao
- 140 g masła (zimnego)
- 50 g cukru pudru
- 50 ml wody (zimnej)
Składniki na nadzienie
- 400 g czereśni
- 40 g cukru brązowego
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej (20 gram)
- 2 łyżki whisky
- 80 g czekolady gorzkiej
- 50 g czekolady gorzkiej (opcjonalnie, do posypania owoców)
Do posmarowania brzegów ciasta
- 1 żółtko
- 1 łyżka wody
- 1 łyżka cukru brązowego
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie ciasta
- W misce (lub w malakserze) dokładnie wymieszać mąkę z cukrem pudrem i kakao. Dodać pokrojone w kostkę masło i szybko posiekać nożem lub widelcem, aż powstanie bardzo gruba kruszonka.
- Dolać zimnej wody. Szybko zagnieść ciasto, uformować w kulę (można ją trochę spłaszczyć), zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 30-60 minut.
Przygotowanie nadzienia
- Czereśnie umyć i dokładnie osuszyć. Oderwać ogonki, przekroić na połówki i usunąć pestki. Włożyć do miski, wlać whisky, wsypać cukier, przesianą mąkę i wymieszać.
- Czekoladę posiekać i odłożyć.
Przygotowanie tarty
- Blachę wyłożyć papierem. Piekarnik nagrzać do 190 stopni C.
- W małej miseczce rozbełtać żółtko z wodą.
- Blat podsypać mąką i rozwałkować ciasto za kształt koła o grubości 4mm. Przenieść ciasto na przygotowaną blachę z papierem (lub rozwałkować na papierze).
- Nałożyć nadzienie zostawiając 3-4 cm wolnego brzegu (do zawinięcia). Najpierw równomiernie posypać czekoladą. Następnie nałożyć przygotowane czereśnie.
- Zawinąć brzegi ciasta do środka tarty (na nadzienie), delikatnie je zlepiając. Posmarować brzegi żółtkiem z wodą i posypać brązowym cukrem. Owoce posypać posiekaną czekoladą.
- Piec 35-40 minut, po wyjęciu z piekarnika ostudzić na blaszce.
WSKAZÓWKI
Zobacz także:
Tarta rustykalna z czekoladą i gruszkami
Kruche, delikatne ciasto i soczyste nadzienie z gruszek, czekolady i orzechów włoskich. Do tego aromat cynamonu i powstaje pyszna tarta rustykalna, czyli tarta Galette. Do jej wykonania nie potrzeba specjalnej formy, piecze się ją bezpośrednio na blaszce zawijając brzegi, aby nadzienie nie wypłynęło
Sernik czekoladowy z czereśniami (bez pieczenia)
Idealny na letnie dni – Sernik czekoladowy z czereśniami. Herbatnikowy spód z czekoladą, mocno czekoladowa masa serowa i czereśnie w galaretce. Wyborne połączenie. Sernika nie trzeba piec i jest prosty do przygotowania. Na jednym kawałku nigdy się nie kończy!
Walentynkowa tarta brownie z wiśniami
Tarta na walentynki, ale jak spróbujecie to gwarantuję, że będzie pieczona częściej niż na tę okazję. Jest wspaniała. Kruche ciasto maślane z dodatkiem… wódki. Tak! Jest niesamowicie kruche. Do tego pyszna masa w typie brownie, choć bez mąki. Kremowa, mocno czekoladowa i mazista. A na wierzchu mascarpone ze śmietanką ubite na puszysty krem. Całość przełamana wiśniową konfiturą. Cudo.