Chrupiąca granola z czekoladą
Idealna propozycja na smaczne rozpoczęcie dnia, czyli chrupiąca granola czekoladą, która doda Wam energii. Można ją chrupać rano, albo zabrać ze sobą do pracy, czy szkoły. Wspaniała z mlekiem, jogurtem i z dodatkiem owoców. Próbowałam wielu przepisów, ale ten lubię najbardziej. Granolę jem przeważnie z mlekiem ryżowo – kokosowym i pokrojonym w plasterki bananem. Czekolada fajnie rozpuszcza się w ciepłym mleku. Możecie dowolnie modyfikować ten przepis, dodając swoje ulubione orzechy lub nasiona. Możecie też wykorzystać zwykłe płatki owsiane z glutenem, lub tak jak ja wybrać bezglutenowe. Obie wersje będą pyszne. Polecam serdecznie.
Chrupiąca granola z czekoladą - wskazówki
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania domowej granoli?
Pamiętajcie, że ten przepis można modyfikować według własnych upodobań. Jeżeli nie macie któregoś składnika, lub zastanawiacie się czy można zastąpić jakiś składnik to jak najbardziej można wykorzystać swoje ulubione orzechy, nasiona lub suszone owoce.
Płatki owsiane – Wykorzystałam bezglutenowe, można użyć także tych z glutenem.
Orzechy laskowe – Polecam bez skórki, już wcześniej podpieczone. Orzechy z grubsza trzeba posiekać. Można wymienić je na migdały, orzechy włoskie lub pekan.
Sok pomarańczowy – można zastąpić sokiem jabłkowym, winogronowym, słabą herbatą.
Rodzynki – Dodajemy je do już upieczonej i ostudzonej granoli. Można zastąpić je suszonymi morelami, śliwkami, czy żurawiną. Morele i śliwki można wcześniej pokroić na mniejsze kawałki. Wszystkie owoce dodajemy po ostudzeniu granoli.
Czekolada – Gorzka, najlepiej o zawartości kakao min. 60%. Czekoladę kroimy w kostkę i dodajemy do kompletnie ostudzonej granoli, w przeciwnym razie może się roztopić.
Jak przygotować domową granolę?
To bardzo proste. Wystarczy podgrzać sok z miodem, masłem i cynamonem, aż masło się rozpuści i składniki połączą. Następnie mieszamy słodką miksturę z wcześniej przygotowanymi składnikami.
Granolę najpierw pieczemy bez termoobiegu, później trzeba go włączyć i pilnować granoli, ponieważ szybko brązowieje.
Dobrze upieczona i ładnie zarumieniona granola to gwarancja chrupkości.
Składniki na duży słoik (1l) granoli.
Chrupiąca granola z czekoladą - przechowywanie
Granolę przesypać do szczelnego słoika, przechowywać w temperaturze pokojowej. Granolę można przechowywać nawet do 2 tygodni.
Smacznego!
CHRUPIĄCA GRANOLA Z CZEKOLADĄ
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
- 2 szklanki płatków owsianych
- ½ szklanki orzechów laskowych (z grubsza posiekanych)
- ½ szklanki słonecznika
- ½ szklanki rodzynek
- ⅓ szklanki pestek dyni
- 1 łyżeczka cynamonu
- 60 ml soku z pomarańczy
- 70 g miodu
- 40 g masła
- 100 g czekolady gorzkiej
PRZYGOTOWANIE
- Piekarnik nagrzać do 170 stopni C (góra-dół), blachę (może być ta na wyposażeniu piekarnika) wyłożyć papierem do pieczenia.
- W rondelku podgrzać razem masło, miód i sok. Wsypać cynamon i wymieszać. Podgrzewać, aż składniki będą płynne i połączą się.
- Do miski wsypać płatki owsiane, orzechy laskowe, słonecznik i pestki dyni. Wymieszać wszystko.
- Wlać do suchych składników jeszcze ciepłą mieszankę masła i miodu. Dobrze wszystko wymieszać i wysypać równomiernie na przygotowaną blachę.
- Piec 15 minut i przemieszać granolę łyżką od czasu do czasu. Włączyć termoobieg i piec kolejne 5-10 minut, często mieszając granolę, aby równomiernie się rumieniła. Gdy będzie złocista, wyjąć ją z piekarnika i zostawić do całkowitego ostudzenia.
- Pokroić czekoladę na kawałki i dodać do granoli, wsypać też rodzynki. Wymieszać i przesypać do słoika.
2 komentarze
Dzień dobry, płatki owsiane są zanieczyszczane glutenem, dlatego zwykłe płatki owsiane nie są uznawane za bezglutenowe. Osoby z celiakią nie powinny ich spożywać.
Dzień dobry! Zwykłe płatki tak, ale we wskazówkach napisałam, że sama użyłam bezglutenowych i można wykorzystać zwykłe z glutenem. W przepisie są ogólnie płatki owsiane, ale można wybrać dowolne. Jak ktoś cierpi na celiakię może jak najbardziej wybrać do przepisu bezglutenowe 🙂 Pozdrawiam serdecznie!