Wuzetka
Ciasto Wuzetka, inaczej także ciasto W-Z to kultowy, warszawski deser w postaci dwóch blatów kakaowego biszkoptu przełożonego cienką warstwą kwaskowego dżemu lub konfitury i grubej warstwy bitej śmietany. Na wierzchu znajduje się polewa czekoladowa i obowiązkowo kleks z bitej śmietany. Jest kilka teorii skąd pochodzi nazwa W-Z, ale na 100% nic nie wiadomo, podobnie jak nie jest do końca pewny przepis. Im dłużej szukałam informacji na temat oryginalnego przepisu na Wuzetkę, tym bardziej nie wiedziałam, który jest mu najbliższy. Sama niestety nie miałam okazji jej spróbować. Najpopularniejsza wersja to wspomniany biszkopt kakaowy z bitą śmietaną. Ale zdania są podzielone i niektórzy uważają, że zamiast bitej śmietany był krem z kwaśną śmietaną, inni że z kwaśnym mlekiem. Wszystko budzi wątpliwości. Nie pozostało mi nic innego, jak przygotować Wuzetkę po swojemu. Moja Mama (która próbowała w Warszawie Wuzetki w latach 80) była zachwycona i to najważniejsze.

Wuzetka - wskazówki do przygotowania ciasta
Kakaowy biszkopt.
Jajka – Najlepiej duże w rozmiarze L. Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z bardzo ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła. Dla pewności, czy dobrze się ocieplą (to zależy, czy wyciągacie je z lodówki, jaka jest temp. otoczenia itp.) czas ocieplania ich w wodzie można wydłużyć do 30 minut.
Jajka z cukrem trzeba porządnie ubić. Mikserem ręcznym ubijam jajka ok. 12 minut na wysokich obrotach.
Mąka – Tortowa mąka pszenna. Sama do tego biszkoptu użyłam mąki pszennej bio typ 480.
Kakao – Ciemne, alkalizowane kakao o zawartości tłuszczu 10-12%. Podpowiem, że to np. popularne Decomorreno lub Wedel.
Mieszankę można do przygotowanej masy wmieszać całą na raz jak macie wprawę. Polecam wmieszać ją jednak w 2-3 turach, a najlepiej (zawsze tak robię) delikatnie mieszając przesiewać mieszankę mąki i kakao na bieżąco. Najlepiej robić to silikonową, średnio-twardą szpatułką. Mieszanie wygląda tak: dwa przesiania mąki z kakao i zaraz delikatne wmieszanie lub dwa z potrząśnięciem, żeby równomiernie rozprowadzić mąkę. No i znowu dwa przesiania i zamieszanie, tak do końca mąki z kakao. Ostrożnie, powoli i z uczuciem.

Krem z kwaśną śmietaną.
Kwaśna śmietana – 18% w kubeczku. Powinna być w temperaturze pokojowej. Można włożyć kubeczek ze śmietaną do miski z ciepłą wodą, aby szybciej się ociepliła.
Śmietanka – Kremówka 36%. Powinna być dobrze schłodzona.
Żelatyna – Zwykła żelatyna w proszku.
Aby żelatyna dobrze „zadziała” i krem ładnie stężał, trzeba najpierw zalać ją odpowiednią ilością zimnej wody i odstawić do napęcznienia na 10 minut . Następnie żelatynę podgrzewamy w niewielkim garnuszku na małym gazie. Ostrożnie, napęczniała żelatyna stanie się płynna. Trzeba ją podgrzać aż będzie ciepła, ale nie zagotować. Inaczej straci żelujące właściwości.
W przypadku gdy dodajemy ją do kwaśnej śmietany może być letnia (jeszcze lekko ciepła, ale nie gorąca).
Konfitura – Polecam gęstą, kwaśną konfiturę z dużej ilości owoców. Może być porzeczka lub wiśnia.
Czym nasączyć biszkopt do Wuzetki?
– mocna kawa
– mocna herbata
– kakao (woda rozmieszana z kakao)
– alkohol (np. smakowe nalewki, rum rozmieszany z herbatą)
Przepis na formę 20×20 cm.

Wuzetka - przechowywanie
Ciasto W-Z przechowujemy w lodówce do 3 dni. Może pozostać w formie zabezpieczone folią lub w pojemniku spożywczym, czy specjalnym na ciasto.
Najlepiej kroić ciasto ciepłym nożem. Nóż ocieplamy pod ciepłą wodą i osuszamy.

Smacznego!
Przepis na Wuzetkę (ciasto W-Z):

WUZETKA (CIASTO W-Z)
Joanna | ChocololoSKŁADNIKI
Składniki n a biszkopt kakaowy
- 3 jajka L (w temp. pokojowej)
- 100 g cukru drobnego
- 25 g kakao
- 60 g mąki pszennej tortowej
- 30 ml oleju
- ¾ łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na krem
- 200 g śmietany kwaśnej 18% (w temp. pokojowej)
- 300 ml śmietanki 36% (dobrze schłodzonej)
- 50 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 3,5 łyżeczki żelatyny + 30 ml zimnej wody
Składniki na polewę
- 70 g masła
- 50 g cukru pudru
- 30 g kakao
- 2 łyżki wody
Składniki na bitą śmietanę
- 100 ml śmietanki 36% (dobrze schłodzonej)
- 10 g cukru pudru
Dodatkowo
- ok. 80 ml mocnej kawy (do nasączenia)
- ok. 120 g kwaśnego dżemu/konfitury z czarnej porzeczki
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie biszkoptu kakaowego
- Piekarnik rozgrzać do 165 stopni C (góra-dół). Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy nie smarować niczym, ani nie wykładać papierem.
- Mąkę dokładnie wymieszać z kakao i proszkiem, odłożyć.
- Do miski wbić jajka i wsypać cukier, ubijać (mikser;końcówki do ubijania) aż masa potroi objętość, będzie gęsta, puszysta i jasna. Zajmie to ok. 12-15 minut.
- Do masy w trzech turach (lub stopniowo*) przesiać i wmieszać delikatnie rózgą/łopatką mąkę z kakao i proszkiem. Masę przełożyć do formy, wyrównać. Piec ok. 25 minut (do suchego patyczka).
- Wyjąć biszkopt z piekarnika i odstawić do całkowitego ostudzenia. Następnie nożem oddzielić wystudzony biszkopt od formy, wyjąć i odwrócić. Odkleić papier od spodu, następnie przekroić biszkopt na 2 równe blaty.
Przygotowanie kremu i ciasta
- Dolny blat biszkoptu włożyć do formy (można ją wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia, aby ładnie wyjąć ciasto lub jego ukrojone kawałki). Biszkopt nasączyć kawą.
- Na biszkopcie cienko i równomiernie rozsmarować dżem.
- Przygotowanie kremu. Żelatynę zalać (najlepiej w małym garnuszku) zimną wodą i odstawić na 10 minut do napęcznienia.
- Śmietanę wymieszać z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Żelatynę podgrzać, aż będzie płynna i ciepła. Odłożyć ją na chwilę i letnią powoli wlewać do śmietany, ciągle energicznie mieszając.
- W osobnej misce ubić śmietankę, ale nie na sztywno (na ¾). Dodać ją do śmietany i delikatnie, szpatułką wmieszać do masy.
- Krem (będzie puszysty, ale nie tak gęsty jak bita śmietana) wyłożyć na biszkopt i wyrównać, następnie przykryć drugim blatem biszkoptu. Biszkopt nasączyć.
- Ciasto schłodzić w lodówce najlepiej przez całą noc (12 godzin).
Przygotowanie polewy i bitej śmietany
- Polewa. Do garnuszka dać pokrojone masło, wodę i cukier. Podgrzewać na małym ogniu do rozpuszczenia masła i roztopienia cukru.
- Wyłączyć gaz i do masy przesiać kakao. Wymieszać dokładnie do połączenia składników. Polewę odstawić do lekkiego ostudzenia i jeszcze letnią polać ciasto i rozsmarować. Ciasto schłodzić jeszcze 15 minut do zgęstnienia polewy.
- Bita śmietana. Śmietankę z cukrem ubić na gęstą i puszystą masę. Przełożyć do rękawa cukierniczego i ozdobić ciasto, tak aby na każdym kawałku ciasta był zawijas z bitej śmietany.