Sernik z malinami na spodzie brownie
Połączenie sernika i brownie to jedno z najpyszniejszych połączeń. Jeszcze jak dojdą do tego zestawu maliny, to nie można się od niego oderwać. Na blogu takie zestawienie pojawia się całkiem często. Jest sernikobrownie z malinami, sernik z białą czekoladą i malinami. Ostatnio pojawiły się nawet trufle o smaku sernika z malinami. Do kolekcji dołącza przepis na sernik z malinami na spodzie brownie. Spód jest gruby, mocno czekoladowy. W środku po schłodzeniu chrupią w nim kawałki gorzkiej czekolady. Na brownie znalazła się masa serowa z malinowo-serowym zawijasem. Ładnie wygląda, ale przede wszystkim smakuje rewelacyjnie. Ten przepis na sernik z malinami na spodzie brownie powinien przypaść Wam do gustu!
Sernik z malinami na spodzie brownie - wskazówki
Sernik pieczony jest w kąpieli wodnej.
Pieczony w kąpieli wodnej wychodzi równy, praktycznie taki sam jak w momencie włożenia go do piekarnika. Ładnie się ścina, jest delikatny, wilgotny i bardziej kremowy .
Trzeba więc przygotować większą blachę na wodę, taką w której zmieści się forma, w której będzie sam sernik.
Do pieczenia sernika potrzebna jest forma 20×20 cm. Najczęściej takie formy nie maja odpinanego dna, ani żadnych szczelin więc można bez zabezpieczenia włożyć je do większej blachy z wodą.
Jeżeli przeliczacie składniki na większą formę, zwróćcie uwagę na blachę, w której będzie pieczony. Blachy ze szczelinami i tortownice trzeba zabezpieczyć przed wodą. Polecam ten wpis: Jak upiec sernik w kąpieli wodnej.
Składniki potrzebne do przygotowania spodu brownie:
Jajka – Najlepiej rozmiar M. Jajka powinno być w temperaturze pokojowej.
Masło – Prawdziwe masło o wysokiej zawartości tłuszczu, nie margaryna.
Kakao – Alkalizowane, ciemne kakao, ogólnodostępne w sklepie np. DecoMorreno.
Mąka – Jasna mąka pszenna. Można wykorzystać też mąkę orkiszową typ 700.
Cukier – Użyłam cukru brązowego i polecam go, ponieważ nadaje głębszy smak z karmelowym, słonawym posmakiem. Można użyć także zwykłego cukru białego, najlepiej drobnego do wypieków.
Spodu nie pieczemy w kąpieli wodnej. Pieczemy go w formie (jeśli pieczecie w tortownicy musi być zabezpieczona) w temp. 170 stopni C przez 28 minut. Spód powinien lekko urosnąć, być błyszczący i równomiernie uniesiony. Będzie jednak bardzo miękki, nie pieczemy go do suchego patyczka ani nie studzimy przed wylaniem masy serowej.
Masa serowa z malinami.
Wszystkie składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego jajka, ser i kwaśną śmietanę należy wyjąć wcześniej z lodówki.
Ser biały – Można użyć twarogu półtłustego trzykrotnie zmielonego lub twarogu sernikowego, gotowego w wiaderku. Warto mieć swój sprawdzony ser, ja użyłam Ulubiony z Wielunia.
Śmietana – Kwaśna, tłusta śmietana 18% w kubeczku.
Budyń – Dodajemy proszek budyniowy o smaku śmietankowym. Może być z cukrem lub bez. Sama dodałam z cukrem i nie przesłodził on masy.
Maliny – Użyłam świeżych. Mogą być także mrożone, które opcjonalnie trzeba będzie gotować dłużej o kilka minut (4-5).
– Masę serową miksujemy, warto ją jednak zblendować na gładko. Jajka dodajemy na końcu, trzeba delikatnie wmieszać je do masy.
– Przygotowaną masę trzeba wylać na upieczony spód, może być gorący, świeżo wyciągnięty z piekarnika.
– Do zblendowanych malin dodajemy 5 łyżek masy serowej. Maliny musza być ostudzone do temperatury pokojowej. Powstałą masę wykładamy łyżką na wylaną masę serową i delikatnie (można patyczkiem, końcem łyżki; ważne, aby nie zahaczyć o spód podczas mieszania) robimy z niej zawijasy.
Przepis na formę 20×20 cm.
Sernikz malinami na spodzie brownie - przechowywanie
Pyszny sernik z malinami na spodzie brownie przechowywać w formie, zabezpieczony folią spożywczą. Można także w pojemniku spożywczym. Przechowywać w lodówce, spożyć do 3 dni.
Smacznego!
Przepis na sernik z malinami na spodzie brownie:
SERNIK Z MALINAMI NA SPODZIE BROWNIE
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na spód brownie
- 2 jajka (w temp. pokojowej)
- 120 g masła
- 180 g cukru brązowego
- 40 g kakao
- 70 g mąki pszennej
- 100 g czekolady gorzkiej
- szczypta soli
Masa serowa
- 400 g twarogu półtłustego/tłustego trzykrotnie mielonego (w temp. pokojowej)
- 180 g śmietany kwaśnej 18% (w temp. pokojowej)
- 2 jajka (w temp. pokojowej)
- 60 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 1 op. budyniu śmietankowego
- 150 g malin + 1 łyżka cukru
PRZYGOTOWANIE
- Maliny umyć, wsypać do garnuszka. Dodać cukier i zagotować je, aż puszczą sok. Gotować maliny na średnim ogniu przez 5 minut. Zdjąć je z ognia i odstawić do ostudzenia.
Przygotowanie spodu
- Piekarnik rozgrzać do 170 stopni C (góra-dół). Formę wyłożyć papierem do pieczenia (dno i boki).
- W miseczce wymieszać mąkę z kakao, odłożyć. Czekoladę gorzką pokroić na małe kosteczki i odłożyć.
- Do miski wsypać cukier i szczyptę soli. W garnuszku roztopić masło i ciepłe wlać do cukru, wymieszać i odłożyć do ostudzenia. Do cukru wbić jajka i dokładnie wymieszać, lekko ubijając trzepaczką.
- Do masy przesiać mąkę z kakao, wymieszać do połączenia składników. Na końcu delikatnie wmieszać kawałki czekolady. Ciasto przełożyć do formy i wyrównać. Piec 28 minut.
- W tracie pieczenia spodu przygotować masę serową i nastawić czajnik wody. Upieczony spód wyjąć z piekarnika i odłożyć.
Przygotowanie masy serowej i pieczenie sernika
- Po wyjęciu spodu z piekarnika zmniejszyć temperaturę piekarnika do 150 stopni C.
- W misce zmiksować (można blenderem) twaróg, kwaśną śmietanę, proszek budyniowy, cukier puder i cukier waniliowy. Gdy składniki się połączą delikatnie wmieszać jajka.
- Maliny zblendować i wymieszać je z 5 łyżkami masy serowej.
- Masę serową wylać na upieczony spód (gorący), na wierzchu łyżką nałożyć masę serową z malinami i zrobić delikatnie zawijasy. Formę z sernikiem włożyć do większej blachy. Do większej blachy, wlać wrzątek, który powinien sięgać do połowy formy z sernikiem.
- Sernik piec 50-60 minut. Wierzch powinien być ścięty, a sernik sprężysty.
- Po wyjęciu z piekarnika, sernik zostawić do ostudzenia. Schłodzić przez min. 4 godziny w lodówce (najlepiej przez noc).
2 komentarze
Dzień dobry, osobiście nie przepadam za pestkami w malinach 😉 czy można je przetrzeć przez sitko? dać wtedy więcej? pozdrawiam, Anka
Dzień dobry! Jasne, że można przetrzeć przez sitko. Można też dać tak 30-50g malin więcej. Pozdrawiam serdecznie 🙂