Sernik z białą czekoladą
Pyszny i prosty przepis na sernik z białą czekoladą, pieczony na lekko kruchym, maślanym spodzie, którego wcześniej nie podpiekamy. To całkiem spore ułatwienie i zaoszczędzenie czasu pieczenia. Sernik jest bardzo dobry, ma delikatną konsystencję i waniliowy aromat dzięki dodatkowi budyniu waniliowego. To naprawdę pyszny sernik z białą czekoladą, więc polecam Wam gorąco wypróbować ten przepis. Masa serowa ładnie rośnie i pięknie się rumieni. Po upieczeniu delikatnie opada, tworząc miejsce na polewę z białej czekolady i śmietanki. Posypałam go posiekanymi pistacjami i suszonymi kwiatami gomfreny. Dzięki temu smakuje i wygląda jak z bajki. Możecie posypać go także płatkami migdałów, róż lub pokruszonymi owocami liofilizowanymi. Na wierzch w sezonie letnim można położyć także świeże owoce. Maliny, truskawki, porzeczka… będzie pysznie.
Sernik z białą czekoladą - wskazówki
Ciasto na spód sernika.
Mąka – Użyłam pszennej mąki tortowej. Można ja zamienić na jasną mąkę orkiszową typ 700.
Masło i żółtko do spodu powinno być zimne, prosto z lodówki.
Wszystkie składniki miksujemy razem w malakserze do uzyskania drobnej kruszonki, nawet bardziej okruszków, które jeszcze nie łączą się w typową kruszonkę i są bardziej suche, bo masło nie zdążyło się rozetrzeć i ocieplić.
Nie zagniatamy jej później na ciasto. Powstałą kruszonkę wysypujemy na spód tortownicy i wyklepujemy delikatnie dno i boki na wysokość ok 2-3 cm. Można do tego użyć np. dna szklanki.
Spodu nie podpiekamy, na surowy wylewamy masę serową z białą czekoladą.
Masa serowa.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego jajka, ser, mascarpone należy wyjąć wcześniej z lodówki.
Ser biały – Można użyć twarogu półtłustego trzykrotnie zmielonego lub twarogu sernikowego, gotowego w wiaderku. Warto mieć swój sprawdzony ser, ja użyłam Ulubiony z Wielunia.
Czekolada – Biała czekolada, dobrej jakości.
Budyń – Waniliowy budyń, może być z cukrem.
– Składniki na masę serową można połączyć mikserem, ale warto zrobić to blenderem, masa będzie bardziej kremowa. Oczywiście bez białek. Ubite białka dodajemy na końcu, bardzo delikatnie łącząc je z masą serową.
– Podczas pieczenia pilnujemy temperatury w piekarniku, który najpierw rozgrzewamy do 170 stopni C, ale już w momencie włożenia sernika do piekarnika zmniejszamy temperaturę do 150 stopni. Następnie po 70 minutach zmniejszamy ją do 120 stopni i pieczemy sernik jeszcze 15 minut.
– Studzimy sernik przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, nie wyjmujemy go od razu.
Ja dodatkowo schłodziłam go w lodówce przez kilka godzin i tak też jest w przepisie, ale po dokładnym schłodzeniu w piekarniku powinien już być dobry i nadawać się do polania polewą.
Przepis na tortownicę o średnicy 20 cm.
Sernik z białą czekoladą - przechowywanie
Gotowy sernik z białą czekoladą trzeba przechowywać w lodówce, w tortownicy zabezpieczonej folią spożywczą lub w szczelnym pojemniku. Będzie dobry do 3-4 dni.
Smacznego!
Przepis na sernik z białą czekoladą:
SERNIK Z BIAŁĄ CZEKOLADĄ
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na spód
- 160 g mąki pszennej
- 100 g masła (zimnego)
- 1 żółtko (zimne)
- 30 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
Składniki na masę serową
- 400 g twarogu trzykrotnie mielonego (w temp. pokojowej)
- 250 g mascarpone (w temp. pokojowej)
- 3 jajka (w temp. pokojowej)
- 250 g białej czekolady
- 1 op. budyniu waniliowego (ok. 60 g)
Polewa
- 50 g czekolady białej
- 50 ml śmietanki 36%
PRZYGOTOWANIE
- Piekarnik nagrzać do 170 stopni C, tortownicę wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia (dno i boki).
- W malakserze przygotować spód. Zmiksować mąkę, pokrojone w kostkę masło, cukier puder i żółtko. Tylko do otrzymania suchej, drobnej kruszonki.*
- Wysypać ją na spód tortownicy i dnem szklanki delikatnie wyklepać spód i boki na wysokość 2-3 cm. Włożyć tortownicę do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.
- Przygotować masę serową. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, odstawić do wystudzenia (powinna pozostać płynna).
- Białka oddzielić od żółtek. Białka włożyć do suchej, metalowej miski i odłożyć.
- W większej misce dokładnie zmiksować razem (można blenderem), twaróg, mascarpone, żółtka i budyń. Powoli, ciągle miksując dolewać ostudzoną czekoladę.
- Białka ubić na sztywną pianę, wmieszać je delikatnie szpatułką do masy serowej.
- Masę serową wyłożyć na przygotowany spód (może wyjść poza uklepane boki), wyrównać i włożyć do piekarnika. Od razu zmniejszyć temperaturę do 150 stopni C.
- Piec sernik 70 minut w 150 stopniach C, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec jeszcze 15 minut. Wyłączyć piekarnik i zostawić w nim sernik na kilka minut. Po tym czasie uchylić drzwiczki piekarnika i zostawić sernik do wystudzenia.
- Po wyjęciu z piekarnika schłodzić sernik w lodówce przez 3-4 godziny.
- Przygotować polewę. Białą czekoladę posiekać. Śmietankę podgrzać w małym garnuszku prawie do wrzenia, zdjąć z ognia (można to zrobić w kąpieli wodnej). Dodać czekoladę i wymieszać. Polewą polać sernik, włożyć go do lodówki. Kroić gdy polewa lekko zgęstnieje.
15 komentarzy
Hej 🙂 Czy jeśli chciałabym zwiększyć proporcje składników, by zrobić sernik na blaszce, to i ile muszę zwiększyć czas pieczenia?
A jaki rozmiar blaszki? Jeśli taka duża prostokątna forma ok. 35x25cm to trzeba pomnożyć składniki x2,5, a czas pieczenia zostawić taki sam (obserwować czy sernik ładnie rośnie, można trochę wydłużyć czas pieczenia w 120 stopniach o 5 minut). Pozdrawiam 🙂
Witam, mam tylko blaszke kwadratową o wielkości 20 x 20 cm, taką na brownie, czy wtedy wyjdzie z tych składników? 🙂 I czy ten przepis może się nie udać? 😀 będzie to mój pierwszy sernik, a z pieczeniem nie zawsze mi po drodze 😉
Dzień dobry,sama masa się zmieści, ale nie wiem czy jak urośnie to blaszka na brownie nie będzie zbyt płytka 😉 Lepiej z pierwszym sernikiem spróbować może ten sernik -> https://chocololo.pl/sernik-pomaranczowy-z-biala-czekolada-i-zurawina/. Można pominąć krem i żurawinę, a ilość ciastek (mogą być zwykłe herbatniki) zmniejszyć do 150 gram, masło do 40 gram. Wtedy blaszki nie trzeba zabezpieczać folią i włożyć ją do większej blachy z wodą (bo jest pieczony w kąpieli wodnej), sernik wtedy nie rośnie i zostaje taki sam jak po wlaniu do formy, tylko się ładnie ścina 🙂
Jaką użyła Pani czekoladę?
Czy na blaszkę o wymiarach 25×35 nie będzie za dużo czekolady bo aż 700g ??.
Do tego przepisu używałam białej Milki. To duża blacha więc faktycznie może tak wyjść (ok. 2,5 x więcej) :-), tym bardziej, że tylko czekolada dodaje słodyczy i nie ma w masie serowej więcej cukru.
Dziękuje bardzo za odpowiedz
A ten sernik jest bardzo słodki ?
Bardzo nie, raczej w sam raz 😉
Super , bardzo dziękuje 🙂
Witam 🙂 Czy można dodać ser z wiaderka? 🙂
Dzień dobry, we wskazówkach jest wszystko napisane. Można użyć, jeśli ma Pani swój sprawdzony ser – nie ma problemu:) Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dzień dobry, czy budyń ma być dodany w formie sproszkowanej? 😀
Dzień dobry! Tak 🙂
W smaku po prostu poezja
Bardzo się cieszę 🙂