Sernik truflowy z kremem i owocami
Nie będą kłamać, że sernik truflowy jest lekki, puszysty i bardzo delikatny. To czekoladowy obłęd. Gęsty, trochę mazisty i maksymalnie czekoladowy. Jeśli brownie miałoby wybrać, którym sernikiem chce zostać, wybrałoby właśnie ten. Ja polałam go jeszcze czekoladą. Co tam, jak szaleć to szaleć. Na wierzchu krem z dodatkiem serka mascarpone. Całkiem spora warstwa tego gęstego i puszystego kremu idealnie komponuje się z truflowym sernikiem. Nie może zabraknąć owoców. Dodajcie owoce jagodowe, lekko kwaskowe, jakie lubicie najbardziej. U mnie truskawki i borówki, ale maliny lub np. jagody, porzeczka…mmm. Także polecam Wam sernik truflowy z kremem i owocami. Cudo.
Sernik truflowy z kremem i owocami - wskazówki
Spód sernika truflowego.
Herbatniki – Zwykłe herbatniki z ząbkami (Petit Beurre). Jeżeli nie posiadacie malaksera, można herbatniki włożyć do mocnego woreczka i pokruszyć wałkiem. Zastanawia Was, czy można użyć herbatników kakaowych? No pewnie, że można. Wtedy można też zrezygnować z kakao, ale nie trzeba.
Pokruszone herbatniki mieszamy z roztopionym masłem przy pomocy łyżki lub szpatułki, ale przyznam, że najlepiej robi się to trzepaczką, albo bezpośrednio w malakserze.
Masa serowa.
Wszystkie składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego jajka, ser i mascarpone należy wyjąć wcześniej z lodówki.
Ser biały – Można użyć twarogu półtłustego trzykrotnie zmielonego lub twarogu sernikowego, gotowego w wiaderku. Warto mieć swój sprawdzony ser, ja użyłam Ulubiony z Wielunia.
Czekolada – Do masy serowej potrzebujemy czekolady gorzkiej między 60-80% zawartości kakao.
Polewa i krem z mascarpone.
Czekolada – Do polewy czekoladowej potrzebna jest czekolada mleczna i gorzka o zawartości kakao 60-80%. Jeśli użyjecie np. samej mlecznej, to polewa będzie za rzadka, z kolei większa ilość gorzkiej spowoduje, że polewa mocniej stwardnieje.
Sernik pieczony jest w kąpieli wodnej.
Pieczony w kąpieli wodnej wychodzi równy, praktycznie taki sam jak w momencie włożenia go do piekarnika. Ładnie się ścina.
Akurat ten sernik truflowy przygotowany jest w kwadratowej formie 20×20 cm i ze względu na jej budowę oraz brak zapięcia nie trzeba zabezpieczać jej folią aluminiową.
Podane w przepisie składniki będą odpowiednie do tortownicy i średnicy 22 cm. Jeśli decydujecie się upiec sernik truflowy z kremem i owocami w takiej formie, trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć przed dostaniem się wody.
Przygotowanie tortownicy – Kawałek papieru do pieczenia położyć na dno tortownicy i zapiąć obręcz tak, żeby papier wystawał dookoła. Następnie owinąć tortownicę z zewnątrz folią aluminiową (dno i boki), dwukrotnie i dokładnie, żeby do środka nie dostawała się woda w trakcie pieczenia.
Przepis na formę 20×20 cm.
Sernik truflowy z kremem i owocami - przechowywanie
Sernik przechowywać w formie, zabezpieczony folią spożywczą. Można także w pojemniku spożywczym. Przechowywać w lodówce, spożyć do 3 dni.
Smacznego!
SERNIK TRUFLOWY Z KREMEM I OWOCAMI
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na spód
- 160 g herbatników
- 50 g masła
- 10 g kakao
Składniki na masę serową
- 450 g twarogu półtłustego trzykrotnie mielonego (w temp. pokojowej)
- 125 g mascarpone (w temp. pokojowej)
- 200 g czekolady gorzkiej
- 2 jajka (w temp. pokojowej)
- 80 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16g)
- 10 g kakao
Składniki na polewę
- 70 ml śmietanki 36%
- 60 g czekolady mlecznej
- 40 g czekolady gorzkiej
Składniki na krem
- 125 g mascarpone (dobrze schłodzonego)
- 300 ml śmietanki 36% (dobrze schłodzonej)
- 25 g cukru pudru
Dodatkowo
- owoce np. truskawki, maliny, borówki, porzeczka, jagody
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie sernika
- Piekarnik rozgrzać do 170 stopni C. Przygotować formę, nasmarować ją masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
- Herbatniki zmielić na okruszki, wsypać do miski i wymieszać z kakao. Masło roztopić w garnuszku, ciepłe wlać do okruszków i dokładnie wymieszać.
- Masę wysypać na spód formy, wyrównać i ubić np. dnem szklanki, aby spód był zbity. Odłożyć przygotowaną formę.
- Czekoladę połamać na kostki rozpuścić w kąpieli wodnej, odłożyć do wystudzenia.
- W międzyczasie zastawić czajnik wody, aby się zagotowała.
- W misce dokładnie zmiksować (warto użyć blendera) ser biały, mascarpone, jajka, kakao, cukier puder i cukier waniliowy. Powoli, ciągle miksując dolewać ostudzoną czekoladę.
- Masę wyłożyć na przygotowany spód i wyrównać. Formę z sernikiem włożyć do większej, szczelnej formy i wlać do niej wrzątek (do tej większej), aby sięgał do połowy formy z sernikiem.
- Całość przenieść do piekarnika i zmniejszyć temperaturę do 150 stopni C.
- Piec sernik ok. 55-65 minut, aż masa serowa się zetnie a środek będzie sprężysty.
- Po wyjęciu z piekarnika sernik zostawić do ostudzenia. Schłodzić przez noc w lodówce (min. 6 godzin).
Przygotowanie polewy
- W garnuszku podgrzać śmietankę prawie do wrzenia, zdjąć z ognia. Dodać czekolady i wymieszać do rozpuszczenia. Odłożyć polewę, wystygnie, powinna lekko zgęstnieć.
- Polać polewą schłodzony sernik i schować do lodówki na ok. 15 minut, żeby polewa zastygła.
Przygotowanie kremu
- Do miski dać mascarpone, cukier puder, wlać śmietankę. Miksować (mikser;końcówki do ubijania) do powstania gęstego, puszystego kremu.
- Krem wyłożyć na sernik. Na wierzchu ułożyć owoce i schłodzić jeszcze 30 minut.
3 komentarze
Sernik wygląda bosko, ale zastanawiam się czy przy krojeniu krem nie ślizga się po tej polewie czekoladowej? Czy dzięki dodatkowi śmeitanki polewa nie zastyga na kamień?
Nie zastyga, a jak jeszcze postoi chwilkę w temp. pokojowej to jest bardzo miękka. Ważne, żeby nie zamieniać czekolad np. na samą gorzką, ona ma więcej kakao i faktycznie polewa byłaby gęstsza i mogłaby zastygnąć. Ale tak, nic się nie ślizga, ładnie się kroi 🙂
Ależ intensywny w smaku, teksturze. Chocolate craving satisfied! Zjadłam dwa kawałki od razu. Dense. Nie zawsze taki konkretny sernik chcę, a czasem bardzo. Już rozumiem co znaczy 'truflowy’. Pycha. Użyłam śmietanki kokosowej do ubicia na wierzch zamiast krowiej. Super zagrało, ciastka w spodzie użyłam owsiane z kokosem w składzie. No fajny. Polewę pod kremem też zrobiłam na śmietance kokosowej. Nic się nie ślizgało.