Tort z malinami i musem z białej czekolady
Maliny i biała czekolada pasują do siebie idealnie, ale połącznie ich w torcie jest boskie. Tort z malinami i musem z białej czekolady jest przepyszny. Znalazło się w nim intensywnie czekoladowe ciasto, puszysty mus z białej czekolady, w którym zatopione są świeże maliny. Obłożony niesamowicie gładkim i idealnie słodkim, maślanym kremem malinowym. Kolor i smak jest wynikiem użycia liofilizowanych malin, wcześniej zmielonych na puder. Więcej dowiecie się ze wskazówek, ale powstanie też o nim osobny wpis. Zachęcam Was do wypróbowania. Tort jest bardzo smaczny, pięknie się kroi, a dzięki wskazówkom przygotujecie go bez problemów.
Jak rozłożyć pracę nad tortem?
Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć na kilka dni. Poniżej przedstawiam Wam schemat, który wydaje się wygodny, tort ma czas by się „ułożyć” i nieco przegryźć. Sama też tak rozłożyłam poszczególne etapy przygotowań tortu.
1 DZIEŃ – Upieczenie ciasta i wstawienie śmietanki do lodówki – Nie ma różnicy, czy upieczecie ciasto rano czy wieczorem. Ważne, żeby dobrze ostygło i poleżało przez noc. Wtedy lepiej się kroi. Śmietanka powinna się chłodzić ok. 12 godzin, żeby ładnie się ubiła.
2 DZIEŃ – Złożenie tortu w rancie – Tego dnia kroimy ciasto na 3 blaty i przygotowujemy mus z białej czekolady. Tort zostawiamy w rancie, żeby mus stężał, a tort się ułożył. Dobrze, żeby trwało to ok. 12 godzin. Sama składam tort rano i zostawiam do następnego ranka.
3 DZIEŃ – Tynkowanie i dekoracja – Tort wyjmujemy z rantu i zostawiamy w lodówce na czas przygotowania kremu maślanego i dekoracji (opcjonalnie; w zależności co przygotowujecie). Po obłożeniu kremem maślanym, zostawiamy tort na 1 godzinę w lodówce i dekorujemy.
Udekorowany tort jest już gotowy. W smaku będzie najlepszy na następny dzień. Przed krojeniem można poczekać, aby krem maślany trochę zmiękł lub kroić nożem zanurzonym w ciepłej wodzie i osuszonym. Ukrojony kawałek zostawić na kilka minut, żeby się ocieplił.
Tort z malinami i białą czekoladą - wskazówki
Ciasto czekoladowe.
Ciasto jest proste do przygotowania. Należy pamiętać, że w trakcie pieczenia wyrośnie z górką, którą trzeba będzie ściąć. Można ją zamrozić (np. na bajaderki) albo po prostu zjeść.
Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła.
Maślanka – Powinna być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć ją z lodówki.
Czekolada – Gorzka, najlepiej między 60-80%.
Ciasto piec do suchego patyczka, pierwszy raz patyczek można wbić po ok. 45 minutach. Jeżeli będzie na nim surowe ciasto, to sprawdzić kolejny raz po 4-5 minutach.
Czym nasączyć ciasto?
Nie trzeba go nasączać, ponieważ jest wilgotne, ale można. Sama nasączyłam je odrobiną Malibu, ale nada się też kakao rozmieszane z wodą lub kawa.
Mus z białej czekolady.
Prosty mus z zaledwie 3 składników (nie licząc wody), ale trzeba pilnować, aby rozpuszczona czekolada ze śmietanką i żelatyną nie schłodziła się za mocno. Wtedy ciężej jest rozmieszać czekoladową masę z ubitą śmietanką.
Ważne jest też odpowiednie przygotowanie żelatyny, ponieważ podgrzana za mocno traci swoje żelujące właściwości.
Do musu z białej czekolady użyłam uniwersalnej żelatyny w proszku.
Aby żelatyna dobrze „zadziała” i masa ładnie stężała, trzeba najpierw zalać ją odpowiednią ilością wody i odstawić do napęcznienia na 10 minut . Następnie żelatynę podgrzewamy w niewielkim garnuszku na małym gazie. Ostrożnie, napęczniała żelatyna stanie się płynna. Trzeba ją podgrzać aż będzie ciepła, ale nie zagotować. Inaczej straci żelujące właściwości.
Taką ciepłą żelatynę od razu energicznie mieszamy z rozpuszczoną w śmietance czekoladą.
Malinowy krem maślany.
Przygotowany na bazie masła, mleka skondensowanego i liofilizowanych malin.
Masło – Powinno być miękkie, ale jeszcze trochę chłodnawe. Takie masło najlepiej się ubija.
Masło ubijamy ok. 7-8 minut (zwykłym ręcznym mikserem; może to trwać dłużej w zależności od rodzaju miksera lub tego, czy będziecie je chłodzić w międzyczasie). Dodatkowo, jeśli szybko się ociepla (np. jest wysoka temperatura otoczenia itp.) i zaczyna słabo ubijać, wkładamy je na 15 sekund do zamrażarki i ubijamy, po 1 minucie znów wkładamy na 15 sekund do zamrażarki i ubijamy, aż będzie jasne i puszyste.
Z tego względu polecam przygotowywać krem w metalowej misce.
Mleko skondensowane – Gęste, słodkie mleko skondensowane w puszce. To takie same mleko jak w tubkach. Powinno być w temp. pokojowej.
Maliny liofilizowane – Mielimy je w młynku na puder, ale jeśli pozostaną małe pestki to nic nie szkodzi, nie trzeba ich przesiewać.
Polewa czekoladowa.
Czekolada – Gorzka najlepiej 60-80% i mleczna.
Śmietanka – Można użyć śmietanki 30% lub 36%. Ze śmietanką 30% polewa może być rzadsza, wtedy trzeba poczekać dłużej, żeby ostygła i mocniej zgęstniała.
Przepis na tort o średnicy ok. 19 cm, wysokość 9 cm (bez dekoracji).
Tort z malinami i musem z białej czekolady - przechowywanie
Tort należy przechowywać w lodówce, w specjalnym pojemniku na tort lub zabezpieczony folią, aby nie przeszedł innymi zapachami. Najlepiej spożyć go w ciągu 3 dni od momentu złożenia i udekorowania.
Przed podaniem i krojeniem dobrze jest wyjąć tort z lodówki na ok. 15-20 minut, aby krem i polewa zmiękły. Będzie się lepiej kroił.
Smacznego!
TORT Z MALINAMI I MUSEM Z BIAŁEJ CZEKOLADY
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na ciasto czekoladowe
- 125 g czekolady gorzkiej
- 60 g masła
- 60 ml oleju
- 200 ml maślanki (w temp. pokojowej)
- 2 jajka (w temp. pokojowej)
- 120 g cukru
- 120 g mąki pszennej
- 35 g kakao
- ¾ łyżeczki proszku do pieczenia
- ¾ łyżeczki sody
Składniki na mus z białej czekolady
- 250 g czekolady białej
- 150 ml śmietanki 36%
- 350 ml śmietanki 36% (dobrze schłodzonej)
- 2 łyżeczki żelatyny + 30 ml zimnej wody (8 g żelatyny)
+
- 200 g malin
Składniki na maślany krem malinowy
- 250 g masła ( miękkie ale lekko chłodne)
- 200 g mleka skondensowanego (w temp. pokojowej)
- 25 g malin liofilizowanych (zmielonych na puder)
Składniki na polewę
- 60 g czekolady gorzkiej
- 80 ml śmietanki
Dodatkowo
- maliny do dekoracji
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie ciasta
- Piekarnik nagrzać do 175 stopni C, dno i boki tortownicy (średnica 18 cm) nasmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
- W garnuszku podgrzać masło z olejem, aż masło się rozpuści i całość będzie gorąca. Zdjąć z ognia i po chwili dodać połamaną czekoladę. Wymieszać, aż powstanie gładka masa. Odstawić do całkowitego wystudzenia.
- Mąkę wsypać do miski razem z kakao, proszkiem i sodą. Wymieszać i odłożyć.
- W misce wymieszać trzepaczką jajka z cukrem, wlać maślankę i dokładnie wymieszać. Energicznie mieszając, wlewać powoli wystudzony sos czekoladowy.
- Do masy, w dwóch turach przesiać przygotowaną mieszankę i wymieszać dokładnie. Ciasto wylać do tortownicy i wyrównać. Piec 45-55 minut, do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i zostawić w formie do całkowitego ostudzenia.
Przygotowanie musu i składanie tortu
- Maliny umyć, osuszyć i odłożyć.
- Ciasto pokroić na 3 równe blaty. Pierwszy położyć na podkładce i zapiąć w rant. Odłożyć i przygotować nasączenie (jeśli chcecie nasączyć ciasto), następnie przygotować mus.
- Przygotowanie musu. Żelatynę zalać zimną wodą (najlepiej w małym garnuszku) i odstawić na 10 minut do napęcznienia.
- Czekoladę połamać na kawałki i włożyć do miseczki.
- Śmietankę (150 ml) podgrzać prawie do wrzenia i zdjąć z ognia, po chwili zalać nią czekoladę, zostawić na kilka sekund (w tym czasie można podgrzać żelatynę) i wymieszać do rozpuszczenia czekolady.
- Żelatynę podgrzać, aż będzie ciepła i płynna i energicznie wmieszać ją do czekoladowej, ciepłej masy. Całość odstawić do ostygnięcia, ale masa powinna być płynna.
- Schłodzoną śmietankę (350 ml) ubić na puszystą masę, ale nie na sztywno. Do czekoladowej masy dość energicznie wmieszać szpatułką dużą łyżkę ubitej śmietany, następnie delikatnie wmieszać całość.
- Przygotowany blat w rancie nasączyć i wyłożyć 2-3 łyżki musu, aby pokryły cienką warstwą ciasto. Wyłożyć na niego równomiernie połowę malin i przykryć częścią musu. W zależności od wielkości malin, powinny być przykryte lub lekko prześwitywać.
- Przykryć mus drugim blatem ciasta, nasączyć, znów wyłożyć 2-3 łyżki musu, maliny i resztę musu. Przykryć ostatnim blatem ciasta. Schłodzić całość 12 godzin w lodówce.
Przygotowanie kremu maślanego
- Masło umieścić w misce i ubijać (ok. 7-8 minut) aż będzie puszyste i jasne.
- Miksując na najmniejszych obrotach, wlewać powoli mleko skondensowane i ubijać 1-2 minuty, aż powstanie gęsty, puszysty krem.
- Do kremu wsypać puder malinowy i ubijać jeszcze minutę.
- Tort wyjąć z rantu i obłożyć równo masą maślaną na grubość ok. 4 mm. Pozostały krem przełożyć do rękawa cukierniczego z dekoracyjną tylką i odłożyć w chłodne miejsce.
- Tort schować do lodówki na ok. godzinę.
Przygotowanie polewy
- Do garnuszka z grubym dnem wlać śmietankę, podgrzać prawie do wrzenia, zdjąć z ognia i dodać połamaną czekoladę. Wymieszać aż powstanie gładki sos. Musi się ostudzić, ale wciąż być płynny.
- Czekoladą ozdobić tort. Można przy pomocy specjalnej butelki, worka cukierniczego lub po prostu łyżeczką zrobić tzw. drip i resztę wylać na wierzch.
- Tort schłodzić przez 15 minut, kiedy czekolada lekko zastygnie udekorować tort resztką kremu maślanego i malinami.
22 komentarze
Cześć, czy do tego tortu będą pasować truskawki zamiast malin?
Można zamienić, ale smak będzie mniej wyrazisty i mogą puścić więcej wody (ale niekoniecznie, zależy od truskawek). Maliny fajniej też przełamują słodycz białej czekolady:)
Jasne, tak myślałam że maliny bardziej będą tutaj pasować 🙂 Dziękuję za odpowiedź 🙂
Robiłam wreszcie ten tort kilka dni temu na urodziny córki, wyszedł przepyszny, wszyscy goście zachwalali 🙂 Dodałam chrupkę malinową do dolnej warstwy kremu bo lubię eksperymentować 🙂
Hej, czy mogę użyć agar agar zamiast żelatyny? Czy proporcje byłyby 1:1?
Nie mam z agarem dużego doświadczenia, więc nie mogę odpowiedzieć jakie dokładnie proporcje i jak zmieni się sposób przygotowania.
Witam, czy do kremu maślanego użyć mleka skondensowanego słodzonego czy bez cukru ?
Dzień dobry! Słodzonego, wspomniałam o tym we wskazówkach 😉
Tort pyszny. Ciasto bardzo smaczne a mus niebo w gębie 🙂
Ten tort jest absolutnie fenomenalny a połączenie smaków bajeczne. Wszyscy byli zachwyceni. Zrobiłam formę o śr. 26 cm, więc wszystkie skladniki x 2. Polecam, bo naprawdę warto!
A jak zamienić maliny na świeże?
Na blogu jest przepis na Malinowy krem maślany ze świeżych malin. Można go wykorzystać do otynkowania tego tortu 🙂
Jak przechowywać biszkopt do kolejnego dnia- do przekładania masą? Na blacie kuchennym czy w lodówce?
W temperaturze pokojowej, nie trzeba chować go do lodówki. Można nawet zostawić je po upieczeniu do następnego dnia w formie, tylko po ostudzeniu zabezpieczyć folią spożywczą/aluminiową 🙂
cześć, na ile osób wystarcza taki tort?
Myślę, że na 10-12 osób powinien wystarczyć 😉
Chciałabym upiec ten tort, ale w formie o średnicy 28 cm, czy w takim razie wystarczy, że podwoję składniki, czy też powinnam ich użyć jeszcze więcej?
Na taką dużą tortownicę trzeba pomnożyć składniki x2.5 😉
Dzień dobry,czy do rozpuszczenia czekolady zamiast śmietanki 36%, można użyć 30%,. Pozdrawiam
Dzień dobry. Do rozpuszczania czekolady (do musu) powinna być ok, ale do do ubijania polecam 36%. Pozdrawiam! 🙂
Dzień dobry. Czy maliny można zamienić na jagody lub borówki? I czy mogą to być owoce mrożone?
Dzień dobry! Nie zamieniałabym na mrożone, ponieważ mogą mieć nieodpowiednią konsystencję po rozmrożeniu. Może lepiej zrobić do tortu mus owocowy np. jagodowy lub borówkowy. Tutaj jest malinowy mus do tortu. Można podmienić maliny na jagody (mogą być mrożone) i powinien wyjść fajny mus 🙂