Sernik Ferrero Rocher
Czekoladowy, kremowy sernik Ferrero Rocher, słodki i pyszny. Spód przygotowany jest z herbatników, czekolady i podpieczonych orzechów lasowych. Delikatna masa serowa z nutellą i serkiem mascarpone ma fantastyczną konsystencję. Na wierzchu czekoladowa polewa i pyszne pralinki Ferrero Rocher. Ja wykorzystałam domową wersję pralinek. Poezja. To taki deser, który specjalnie je się wolno, aby delektować się każdym kawałeczkiem. Dla prawdziwych fanów czekolady, którzy nie boją się słodkości i kalorii. Z mocną, gorzką kawą tworzy zestaw idealny.
Sernik Ferrero Rocher - wskazówki
Sernik pieczony jest w kąpieli wodnej.
Pieczony w kąpieli wodnej wychodzi równy, praktycznie taki sam jak w momencie włożenia go do piekarnika. Ładnie się ścina i jest delikatny.
Trzeba więc przygotować większą blachę na wodę, taką w której zmieści się tortownica, w której będzie sam sernik.
Przygotowanie tortownicy – Kawałek papieru do pieczenia położyć na dno tortownicy i zapiąć obręcz, tak żeby papier wystawał dookoła. Następnie owinąć tortownicę z zewnątrz folią aluminiową (dno i boki), dwukrotnie i dokładnie, żeby do środka nie dostawała się woda w trakcie pieczenia.
Spód – Jeżeli nie posiadacie malaksera, można herbatniki włożyć do mocnego woreczka i pokruszyć wałkiem, a orzechy drobno posiekać.
Pieczenie orzechów laskowych – Orzechy wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C. Piec ok. 8 minut, sprawdzając czy orzechy zbytnio się nie przypiekają. Można je także delikatnie przemieszać. Skórka orzechów powinna zrobić się ciemniejsza, pękać i odchodzić od orzechów.
– Upieczone orzechy wystudzić i obrać ze skórek: można wszystkie orzechy wysypać na ścierkę, zawinąć i potrzeć je np. o blat, następnie rozwinąć. Można też partiami, nad wystudzoną blachą z papierem na którym się piekły potrzeć orzechy w dłoniach. Skórki same odpadną, nie będziemy brudzić ścierki.
Masa serowa – Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego jajka, ser i mascarpone należy wyjąć wcześniej z lodówki.
– Wszystkie składniki na masę serową, poza czekoladą można połączyć blenderem. Miksować niezbyt długo, aby masa się bardzo nie napowietrzyła. Dopiero potem wlać delikatnie czekoladę. Masa będzie delikatniejsza, bardziej kremowa.
Ser biały – Można użyć twarogu półtłustego trzykrotnie zmielonego lub twarogu sernikowego, gotowego w wiaderku. Warto mieć swój sprawdzony ser, ja użyłam Ulubiony z Wielunia.
Czekolada – Do spodu i do masy najlepiej użyć gorzkiej czekolady między 60-80 %.
Jeżeli sos czekoladowy do polania sernika się zwarzy, można podgrzać 30 ml śmietanki kremówki aż będzie wrząca i wlać do sosu, mieszając bardzo energicznie. Powinien znów stać się płynny.
Do dekoracji wykorzystałam trufle z przepisu, który znalazł się w e-booku „Brownie Idealne”.
Jeśli chcecie przygotować domowe pralinki, przepis znajdziecie na blogu → Domowe pralinki Ferrero Rocher.
Przepis na tortownicę 20 cm.
Sernik Ferrero Rocher - przechowywanie
Dobrze jest przechowywać sernik w pojemniku spożywczym aby nie przeszedł innymi zapachami, lub można pozostawić go w tortownicy zabezpieczonej folią spożywczą. Przechowywać w lodówce do 3 dni.
Smacznego!
SERNIK FERRERO ROCHER
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na spód
- 160 g herbatników
- 30 g masła
- 50 g orzechów laskowych
- 1 łyżeczka kakao
- 40 g czekolady gorzkiej
Składniki na masę serową
- 500 g twarogu trzykrotnie mielonego (temp. pokojowa)
- 350 g nutelli (temp. pokojowa)
- 250 g mascarpone (temp. pokojowa)
- 100 g czekolady gorzkiej
- 4 jajka (temp. pokojowa)
- 1/2 szklanki cukru pudru
Na wierzch
- 70 ml śmietanki 36%
- 40 g czekolady gorzkiej
- 40 g czekolady mlecznej
- garść podpieczonych orzechów laskowych
- 8-12 szt pralinek Ferrero Rocher
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie spodu
- Przygotować tortownicę do pieczenia. Dno wyłożyć papierem, z zewnątrz zabezpieczyć folią aluminiową.
- Podpiec orzechy. Piekarnik nagrzać do 190 stopni C, blachę wyłożyć papierem do pieczenia lub folią spożywczą. Wysypać orzechy laskowe, piec ok. 8 minut. Wystudzić i obrać ze skórek.
- W garnuszku roztopić masło. Do malaksera dać połamane herbatniki, orzechy i kakao. Zmiksować, aż powstaną okruszki. Dolać jeszcze ciepłe masło i wymieszać.
- Czekoladę zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i wymieszać z przygotowaną masą. Wysypać wszystko na spód tortownicy i wyrównać łyżką, lekko dociskać, żeby spód był zbity. Wstawić do lodówki na czas przygotowania masy serowej.
Przygotowanie masy serowej
- Piekarnik nagrzać do 160 stopni C.
- Gorzką czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić do ostudzenia.
- Do miski dać twaróg, mascarpone, nutellę, jajka i cukier puder. Zmiksować wszystko na gładką masę.
- Miksując na wolnych obrotach, wlewać stopniowo wystudzoną czekoladę. Przygotowaną masę serową wylać na schłodzony spód.
- Zagotować pełen czajnik wody. Tortownicę wstawić do większej blachy. Wlać do niej wrzątek, by sięgał do połowy tortownicy.
- Piec 80-90 minut, aż sernik będzie ścięty z wierzchu i sprężysty (całość będzie trząść się jak galaretka). Po wyjęciu z piekarnika, sernik wystudzić i schłodzić w lodówce min. 6 godzin, najlepiej przez noc.
Gdy sernik się schłodzi...
- W garnuszku, na małym ogniu podgrzać śmietankę aż będzie gorąca. Wrzucić połamaną czekoladę, zdjąć z ognia i wymieszać aż się rozpuści. Odłożyć na chwilę, żeby masa ostygła i delikatnie zgęstniała,
- Polać sernik polewą czekoladową, udekorować pralinkami i podpieczonymi, posiekanymi orzechami.
- Schłodzić w lodówce. Gdy polewa stężeje sernik będzie gotowy.
12 komentarzy
Przepyszny sernik
niestety, sernik pomimo pieczenia ponad sugerowany czas był nadal nieupieczony, wyglądał jak galaretka
Czy Pani go schłodziła? Z opisu wynika, że bardzo dobrze wyglądał: „Piec 80-90 minut, aż sernik będzie ścięty i sprężysty”. Ten sernik jest delikatny, pieczony w kąpieli wodnej, po wyjęciu z piekarnika powinien się trząść jak galaretka. Schłodzony nabiera pożądanej konsystencji i jest idealny do krojenia. Pozdrawiam!
Może być z wiaderka
Co jeżeli woda dostala się do ciasta? Jak wtedy wygląda taki sernik i czy da się go jesc??
Jeśli dostanie się woda, może rozmoczyć spód. Będzie mazisty i gorszy do krojenia. Jak dostała się śladowa ilość, to tylko będzie wilgotny przy brzegach. O ile nie rozmoczył się tak, że się rozpada, to pewnie, że można go jeść. Jak się dobrze schłodzi i ukroi Pani pierwszy kawałek to wtedy będzie wiadomo na pewno 🙂
A czy na formę 24 cm wystarczy, że zwiększę ilość sera do 1kg , a reszta pozostanie w tej samej ilości. Ma to szansę się udać?
Niestety nie, na każdą większą formę trzeba zwiększyć wszystkie składniki proporcjonalnie. Na formę 24 cm to będzie połowa składników więcej (na spód i polewę też). Pozdrawiam serdecznie!
niestety wyrosl mi i byl nierowny 🙁
A piekła go Pani w kąpieli wodnej i w 160 stopniach? Może był zbyt długo blendowany/ubijany, a wody było niewiele? To dziwne, nie powinien urosnąć, tym bardziej w kąpieli wodnej. Nie wiem co mogło pójść nie tak.
Po 90 minutach wygladal cudownie, wyciagnalem go z piekarnika na chwilke, wylalem wode i wlozylem spowrotem przy otwartych drzwiczkach, zeby ochlodzil sie stopniowo. Niestety chyba wyciagniecie go na szybko spowodowalo, ze opadl. Nastepnym razem zostawie lekko uchylone drzwiczki ale nie bede go wyciagal z piekarnika przez nastepne 2 godziny czy cos, az sie porzadnie ochlodzi i nie bedzie opadac. Moze tez zly twargow uzylem?
Dzień dobry! Sernik po wyciągnięciu z piekarnika i odlaniu wody już nie powinien do niego wracać. Nie powinien też urosnąć, opcjonalnie może trochę (0,5 cm) i zaraz po wyjęciu być jeszcze „galaretowaty” i opaść do takiej wysokości jaką miał w trakcie wkładania do piekarnika. Jeśli bardzo urósł, to są 3 przyczyny: zbyt długo ubijana masa serowa, zbyt mało wody lub zbyt wysoka temperatura piekarnika. Proszę zajrzeć do wpisu: Jak upiec sernik w kąpieli wodnej. W tym wpisie są zdjęcia z przygotowania dokładnie tego sernika, który wygładza się, ciemnieje, ale nie rośnie. Pozdrawiam serdecznie 🙂