Mocno czekoladowe ciasto do tortu

Mocno czekoladowe ciasto do tortu

Ciasto czekoladowe z tego przepisu będzie idealne do cięższych, czekoladowych tortów. Jest proste do przygotowania i bardzo ładnie kroi się na równe blaty. To intensywnie czekoladowe, miękkie i wilgotne ciasto, które można po upieczeniu i ostudzeniu polać czekoladą, posypać garścią ulubionych orzechów i po prostu zjeść. Nada się do tortów z cięższymi kremami, o gęstej konsystencji. Takie samo ciasto znalazło się w torcie Michałku i truflowym, które znajdziecie na blogu. W tym wpisie jest kilka wskazówek, najważniejsze informacje, a na końcu czeka przepis na mocno czekoladowe ciasto do tortu.
mocno czekoladowe ciasto do tortu

Mocno czekoladowe ciasto do tortu - wskazówki

Jakich składników użyć do ciasta czekoladowego?

Jajka Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła.

Maślanka – Powinna być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć ją z lodówki.

Czy można zastąpić maślankę innym składnikiem?

Tak. Można zastąpić ją jogurtem naturalnym, który ma rzadką konsystencję. Nada się też kwaśna śmietana w kubeczku o zawartości tłuszczu 12%, śmietana 18% ma już gęstszą konsystencję.

Czekolada – Do ciasta potrzebna jest czekolada gorzka o zawartości kakao między 60-80%. Sama do tego przepisu użyłam czekolady o zawartości kakao 74%.

Mąka – Pszenna mąka tortowa typ. 450, opcjonalnie typ. 480 (czasem oznaczona jako uniwersalna).

Kakao – W przypadku tego ciasta czekoladowego najlepiej sprawdzi się kakao alkalizowane np. Decomorreno lub Wedel, czyli takie ogólnodostępne ciemne kakao o zawartości tłuszczu 10-12%. Ono nadaje głęboki, czekoladowy smak i kolor.

Ciasto piec do suchego patyczka, pierwszy raz patyczek można wbić po ok. 45 minutach. Jeżeli będzie na nim surowe ciasto, to sprawdzić kolejny raz po 4-5 minutach.

Dokładne wymiary ciasta mocno czekoladowego.

Ciasto pieczemy w tortownicy 18 cm i rośnie z górką, którą trzeba ściąć w prawie najszerszym jej miejscu . Razem z górką ciasto ma ok. 6 cm +/- 0,5 cm w zależności od użytych składników, dokładności proporcji lub sposobu przygotowania.

Po odkrojeniu górki ciasto  ma ok. 5 cm wysokości i można je przekroić na 3 grubsze blaty o grubości 1,5/1,6 cm lub 4 blaty o grubości ok. 1,2cm.

Czym nasączyć ciasto czekoladowe do tortu?

To ciasto jest wilgotne i w zasadzie nie ma konieczności, aby je nasączać (chyba, że było za długo pieczone, wtedy trzeba to zrobić). Nasączenie może jednak dodać aromatu i jeśli macie ochotę dodatkowo nawilży blaty. Do nasączenia można wykorzystać:

  • mocne espresso (również wymieszane z poniższymi likierami lub kilkoma kroplami aromatu: w zależności od dodatków to tortu mogą być to np. aromat migdałowy, waniliowy, pomarańczowy, kokosowy)
  • alkohole smakowe (do ciasta czekoladowego pasować będą: Amaretto, likiery kawowe, orzechowe, karmelowe, z kwaśnych owoców jak wiśnie, porzeczka)
  • kakao rozmieszane z wodą i odrobiną cukru
  • syrop z kakao lub np. wiśniówki (jak w torcie truflowym i kopcu kreta), który oprócz aromatu, nada lepkiej, cięższej konsystencji)

Kiedy upiec ciasto czekoladowe?

Najlepiej dzień przed składaniem tortu i krojeniem. Ciasto w dniu pieczenia i po ostygnięciu jest jeszcze delikatne i podczas krojenia może się bardziej kruszyć. Jeśli pieczecie je na deser, aby polać czekoladą i zjeść do kawy – jak najbardziej można kroić po ostudzeniu. Jednak do tortu warto, aby poczekało jeden dzień (ok 24 godziny). Wtedy ma lepszą konsystencję i zdecydowanie lepiej się kroi.

Także ciasto czekoladowe pieczemy 1 max 2 dni wcześniej.

Jak przechowywać ciasto czekoladowe?

Jeśli upieczecie ciasto i ostygnie, można zabezpieczyć je folią spożywczą w formie i następnego dnia wyjąć i pokroić. Jeśli nie macie pewności, czy użyjecie go już następnego dnia, można je wyjąć z tortownicy (ostudzone) i przenieść do szczelnego pojemnika, całe owinięte folią spożywczą może się do niej trochę przykleić. Przechowujemy je w temperaturze pokojowej.

mocno czekoladowe ciasto do tortu

Poniżej torty, w których znalazło się mocno czekoladowe ciasto:

tort truflowy
tort truflowy
czekoladowy tort michałek
czekoladowy tort michałek

Przepis na mocno czekoladowe ciasto do tortu:

mocno czekoladowe ciasto do tortu

MOCNO CZEKOLADOWE CIASTO DO TORTU

Joanna | chocololo.pl
Ciasto czekoladowe z tego przepisu będzie idealne do cięższych, czekoladowych tortów. Jest proste do przygotowania i bardzo ładnie kroi się na równe blaty.
Składniki na tortownicę o średnicy 18 cm.
5 from 1 vote

SKŁADNIKI
  

  • 125 g czekolady gorzkiej
  • 60 g masła
  • 60 ml oleju
  • 200 ml maślanki ( w temp. pokojowej)
  • 2 jajka rozmiar M (w temp. pokojowej)
  • 120 g cukru
  • 120 g mąki pszennej
  • 35 g kakao
  • ¾ łyżeczki proszku do pieczenia
  • ¾ łyżeczki sody

PRZYGOTOWANIE
 

  • Piekarnik nagrzać do 175 stopni C (góra-dół), dno i boki tortownicy nasmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
  • W garnuszku podgrzać masło z olejem, aż masło się rozpuści i całość będzie gorąca. Zdjąć z ognia i po chwili dodać połamaną czekoladę. Wymieszać, aż powstanie gładka masa. Odstawić do całkowitego wystudzenia.
  • Jeśli masa zbyt ostygnie i czekolada nie będzie chciała się rozpuszczać, trzeba podgrzać delikatnie masę na najmniejszym ogniu. Tylko przez chwilę, ciągle mieszając. Gdy tylko czekolada się rozpuści, a masa będzie gładka, zdjąć z ognia i odstawić do wystudzenia.
  • Mąkę wsypać do miski razem z kakao, proszkiem i sodą. Wymieszać i odłożyć.
  • W misce wymieszać trzepaczką jajka z cukrem, wlać maślankę i dokładnie wymieszać. Energicznie mieszając, wlewać powoli wystudzony sos czekoladowy.
  • Do masy, w dwóch turach przesiać przygotowaną mieszankę i wymieszać dokładnie. Ciasto wylać do tortownicy i wyrównać. Piec 45-55 minut, do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i zostawić w formie do całkowitego ostudzenia.

WSKAZÓWKI

Ciasto pieczemy w tortownicy 18 cm i rośnie z górką, którą trzeba będzie ściąć w prawie najszerszym miejscu. Razem z górką ciasto ma ok. 6 cm +/-0,5 cm.
Po odkrojeniu górki ciasto ma ok. 5 cm wysokości i można je przekroić na 3 blaty o grubości 1,5/1,6 cm lub 4 blaty o grubości ok. 1,2cm.
Słowo kluczowe ciasto czekoladowe, ciasto do tortu, czekolada, kakao, tort, tort czekoladowy

Obserwuj Chocololo:

2 FacebookPinterestEmail

9 komentarzy

Karolina 25 października 2023 - 11:48

czy ten biszkopt nada się do number cake ?

Reply
Joanna | Chocololo 25 października 2023 - 15:47

Nie, to ciasto jest ciężkie, wilgotne. Lepiej sprawdzi się kruche ciasto lub biszkopt.

Reply
Basia 4 lutego 2024 - 14:55

Czy ciasto można mrozić?

Reply
Joanna | Chocololo 5 lutego 2024 - 15:59

Tak, w szczelnym pojemniku lub owinięte folią spożywczą. Pozdrawiam!

Reply
Aria 14 sierpnia 2024 - 11:00

Mi wyrósł tylko na 3 cm… Te same wymiary tortownicy i przestrzegałam przepisu 🙁 jedynie temperatura składników mogła być trochę niższa niż pokojowa, bo wyjęłam je około 40 minut przed ich łączeniem. Czy to mogło aż tak wpłynąć na wymiary?

Reply
Joanna | Chocololo 14 sierpnia 2024 - 15:07

Dzień dobry. To faktycznie dziwne, samo ciasto po wlaniu do tortownicy ma chyba ze 3 cm. Może jednak podczas przygotowań wkradł się jakiś błąd? Składniki powinny być w temp. pokojowej, ma to wpływ na ciasto i może mniej wyrosnąć, ale nie tylko na 3 cm. Może jakiś składnik został pominięty lub tortownica była większa niż 18 cm? Ogólnie na wyrośnięcie ciasta ma wpływ dużo czynników. Mogła to być temp składników, zbyt długie mieszanie, może za wysoka temp. pieczenia.Pozdrawiam serdecznie!

Reply
Henryka 2 września 2024 - 13:57

Dzien dobry,
Chciałabym upiec trzy oddzielne blaty ciasta w prostokatnej formie 25x38cm i mam wielka prosbe do Pani, prosze o podanie ilosci składników na 1 blat oraz czas i temperature pieczenia.

Reply
Joanna | Chocololo 2 września 2024 - 15:53

Dzień dobry, niestety bardzo ciężko jest dokładnie przeliczyć składniki na 3 osobne blaty. Musiałabym sama przetestować przepis w takiej formie. Ciasto rośnie z górką i trzeba ją odkroić. Nie mam pewności, czy zwiększenie ilości składników do wymiarów blachy i później podzielenie je na 3 da radę. Wydaje mi się, że nie. Tak samo nie mogę oszacować czasu pieczenia na oko, oraz czy cienki blat takich wymiarów (ciasto jest dość ciężkie, mało elastyczne) nie będzie się łamać przy nieodpowiednim przenoszeniu. Pozdrawiam serdecznie!

Reply
Kasia 10 września 2024 - 17:59

5 gwiazdek
Przepis idealny! Ciasto wyrosło dokładnie na 5 cm (bez górki), jest mięciutkie i naprawdę mocno czekoladowe. A w dodatku takie łatwe do przygotowania, nie potrzeba tyle cierpliwości, co do biszkoptu, a i tak jest dość lekkie. Uwielbiam 🙂

Reply

Zostaw komentarz

Recipe Rating




* Wpisując swoje dane wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie.

Chocololo.pl

Najbardziej czekoladowy blog. Znajdziesz tu niesamowicie czekoladowe przepisy na przepyszne ciasta i desery. Upieczesz idealnie czekoladowy tort i obłędny sernik. 

 

ZOBACZ JESZCZE

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych przepisach.

© CHOCOLOLO 2020 – 2023. Rozpowszechnianie, kopiowanie i przetwarzanie materiałów, zdjęć oraz tekstów z bloga jest zabronione.

logo chocololo