Jak przygotować kajmak z mleka skondensowanego?
Być może robiliście już samodzielnie masę kajmakową z mleka skondensowanego. Popularnym sposobem na jej przygotowanie jest gotowanie całej puszki mleka skondensowanego w garnku pełnym wody przez kilka godzin. To tak w skrócie. Ja mam dla Was propozycję przygotowania domowego kajmaku w piekarniku. Wszystkie niezbędne wskazówki i przepis znajdziecie w dalszej części wpisu. Kajmak do czekolady pasuje znakomicie i pojawia się na blogu w czekoladowych przepisach, więc jak najbardziej pasuje do naszej czekoladowej tematyki. Możecie wykorzystać go do ciast, tortów, deserów lub po prostu podjadać łyżeczką.
Domowa masa kajmakowa z mleka skondensowanego - wskazówki
Mleko skondensowane – To musi być gęste, słodzone i zagęszczone mleko skondensowane. Dostępne jest w puszkach lub tubkach do wyciskania. Do przepisu potrzebujemy mleko bez żadnych dodatków smakowych.
Samo przygotowanie jest bardzo proste:
– Wystarczy przygotować naczynie ceramiczne/szklane lub mniejsze kokilki. Naczynie dopasujcie do ilości mleczka, z którego chcecie zrobić kajmak.
Na puszkę o pojemności 510 g użyłam 3 małych kokilek o pojemności ok. 150 ml. Można użyć większego naczynia o pojemności ok. 500 ml.
– Naczynie trzeba włożyć do większej formy. Musi być dość wysoka, aby woda, którą do niego wlejemy była na równi z mlekiem, które jest w naczyniu. Dzięki temu mleko nie będzie się przypalać podczas pieczenia.
– Kiedy naczynie z mlekiem jest formie trzeba zagotować czajnik wody. Wrzątkiem trzeba napełnić formę, w której jest naczynie.
– Naczynie z mlekiem przykrywamy szczelnie folią aluminiową. Tylko wierzch, nie owijamy go, aby w trakcie pieczenia móc sprawdzić jak wygląda nasz kajmak.
– Całość trzeba umieścić w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C i piec przez 2-3 godziny do uzyskania kajmaku.
Od czasu do czasu zaglądamy do kajmaku i sprawdzamy czy ładnie brązowieje. Ważne, aby ze 2 razy dolać wrzątku (tak co godzinę), ponieważ odparowuje.
Po wyjęciu z piekarnika kajmak trzeba zostawić do ostudzenia. Zaraz po wyjęciu będzie wydawał się dość rzadki, trzęsący się jak galaretka. Ważne, żeby miał piękny karmelowy kolor i nie przypalił się.
Domowa masa kajmakowa - przechowywanie
Kajmak można zostawić w kokilkach zabezpieczonych folią na 2 dni w lodówce lub przełożyć do słoika, albo szczelnego pojemnika spożywczego. Szczelnie zamknięty może pozostać w lodówce do 7 dni.
Smacznego!
Przepis na domowy kajmak z mleka skondensowanego:
JAK ZROBIĆ KAJMAK Z MELKA SKONDENSOWANEGO
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
- 1 puszka mleka skondensowanego zagęszczonego i słodzonego (510 g)
PRZYGOTOWANIE
- Do kokilek lub większego naczynia ceramicznego wlać mleko skondensowane.
- Naczynie przykryć folią aluminiową i włożyć do większej blachy/formy.
- Piekarnik rozgrzać do 180 stopni C (góra-dół). Nastawić czajnik wody.
- Wrzątek wlać do większej formy, w której znajduje się naczynie z mlekiem skondensowanym. Woda powinna sięgać do wysokości, na jakiej znajduje się mleko.
- Całość włożyć do piekarnika i piec ok. 3 godziny, aż mleko nabierze karmelowego koloru. Wyjąć z piekarnika i zostawić do ostudzenia.