Czekoladowy pudding z chałki
Bardzo prosty i zaskakująco pyszny czekoladowy pudding z chałki. Chałkę bardzo lubię, czasem zapiekaną w piekarniku, wcześniej posmarowaną odrobiną masła i posypaną brązowym cukrem wymieszanym z cynamonem. Robi się wtedy chrupka i aromatyczna. Mięciutkiej kromeczki z nutellą też nie odmawiam. Przyznam jednak, że w tym puddingu się zakochałam, a z domowymi lodami śmietankowymi i garstką malin… po prostu wymiata. Czy będę go jeszcze robić? Oczywiście! Następnym razem czekoladowy pudding z chałki serwuję z bitą śmietaną i owocami. Maliny, truskawki, nawet banan będzie pasować. Pudding smakuje rewelacyjnie na ciepło i na zimno, a następnego dnia jest wciąż mięciutki.
Czekoladowy pudding z chałki - wskazówki
Chałka – Pyszna maślana chałka, całkiem sporych rozmiarów. Do przygotowania puddingu potrzeba 380g chałki (+/- 20g). Ważne jest, aby chałka nie była zbyt świeża. Powinna być jednodniowa. Lepiej chłonie czekoladowy płyn.
Śmietanka – Słodka śmietanka w kartoniku, o zawartości tłuszczu 36%. Można wykorzystać też 30%. Jeśli chcecie zrezygnować ze śmietanki i zrobić pudding z samego mleka, uda się, ale wiadomo, słodka śmietanka jest pyszna i ma tłuszcz, więc pudding jest smaczniejszy.
Czekolada – Gorzka czekolada o zawartości kakao 60-80%.
Czekoladowe groszki – Do posypania można użyć czekoladowych groszków lub czekolady pokrojonej na kosteczki. Dowolną jaką lubicie. Może być mleczna i gorzka. Ja użyłam obu. A jeśli nie macie ochoty na dodatkową porcję czekolady, można z nich zrezygnować.
Cukier – W przepisie jest cukier brązowy, ale można wymienić go na biały. Jeśli Wasza chałka była wyjątkowo mało słodka – można dodać 10-20g cukru więcej. A jeśli nie, 50 gram zupełnie wystarczy.
Przepis na owalne naczynie do zapiekania o wymiarach ok. 31×23 cm.
Czekoladowy pudding z chałki - przechowywanie
W przypadku puddingu z chałki jest on najlepszy w dniu pieczenia. Można jeść go na ciepło i na zimno. Pudding można przechowywać w temp. pokojowej, zostawić w formie i przykryć np. folią spożywczą. Następnego dnia wciąż jest miękki. Będzie dobry przez 2 dni od momentu upieczenia.
Smacznego!
CZEKOLADOWY PUDDING Z CHAŁKI
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
- 1 chałka (jednodniowa o wadze ok. 380 g)
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 250 ml śmietanki 36%
- 250 ml mleka
- 50 g cukru brązowego
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 80 g czekolady gorzkiej
- 10 g kakao
- szczypta soli
- 40 g czekoladowych groszków mlecznych lub gorzkich (do posypania)
Dodatki (opcjonalnie)
- owoce: maliny, borówki, truskawki
- lody
- bita śmietana
PRZYGOTOWANIE
- Do garnuszka wlać mleko i śmietankę, wsypać kakao i wymieszać do połączenia składników. Podgrzać całość prawie do wrzenia i zdjąć z ognia. Wsypać połamaną, gorzką czekoladę i po chwili wymieszać do rozpuszczenia. Odłożyć do przestygnięcia.
- Chałkę pokroić na spore kostki 2x2cm i włożyć do miski.
- Jajka i żółtka ubić z cukrem i cukrem waniliowym w osobnej (sporej) misce. Powinna powstać puszysta, gęsta masa. Zajmie to ok. 4 minuty.
- Miksując powoli wlewać do jajek czekoladową mieszankę (Jeśli jest jeszcze bardzo ciepła- wlać odrobinę, i gdy się wmiesza, wlać kolejną. Stopniowo, ciągle miksując dolewać resztę. Nie dodawać ciepłej całości, ponieważ jajka się zetną).
- Przygotowaną masą zalać kostki chałki i wymieszać.
- Ceramiczną formę grubo posmarować masłem. Wyłożyć na nią równomiernie chałkę razem z całym płynem. Przykryć folią spożywczą i zostawić na minimum 40 minut do napęcznienia.
- W międzyczasie rozgrzać piekarnik do 180 stopni.
- Przed pieczeniem posypać czekoladowymi groszkami. Piec 35-40 minut. Wyjąć z piekarnika i zostawić na 10 minut, aby pudding odpoczął. Można kroić ciepły.