Czekoladowy tort Michałek
Tort zdecydowanie dla osób kochających czekoladę i popularne cukierki Michałki, oraz tych, którzy nie boją się słodyczy. Czekoladowy tort Michałek jest po prostu mega czekoladowy! Ciężki, mięsisty, o bogatej strukturze i smaku. Składa się z czekoladowego ciasta, wilgotnego i miękkiego. Do tego gęsty, czekoladowy krem z podpieczonymi orzeszkami ziemnymi, który konsystencją przypomina trufle. Całość oblana polewą czekoladową z podpieczonymi orzeszkami i udekorowana pokrojonymi cukierkami. Czekolada, czekolada i jeszcze raz czekolada.
Czekoladowy tort Michałek - wskazówki
Ciasto czekoladowe.
Ciasto jest proste do przygotowanie. Należy pamiętać, że w trakcie pieczenia wyrośnie z górką, którą trzeba będzie ściąć. Można ją zamrozić (np. na bajaderki) albo po prostu zjeść.
Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła.
Maślanka – Powinna być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć ją z lodówki.
Czekolada – Gorzka, najlepiej między 60-80%
Ciasto piec do suchego patyczka, pierwszy raz patyczek można wbić po ok. 45 minutach. Jeżeli będzie na nim surowe ciasto, to sprawdzić kolejny raz po 4-5 minutach.
Czekoladowe ciasto jest wilgotne, ale jeżeli macie ochotę to podczas składania tortu blaty ciasta można nasączyć alkoholem np. whisky lub rumem, albo kawą.
Krem.
Przygotowana śmietanka z czekoladą i mlekiem w proszku, także mascarpone powinny być dobrze schłodzone. Najlepiej przez 12 godzin.
Jeżeli mleko w proszku nie będzie się chciało dokładnie rozpuścić i powstaną grudki, można całość zblendować na gładką masę. Następnie dodać czekoladę.
Schłodzona śmietanka z czekoladą i mlekiem w proszku będzie bardzo gęsta. Ubija się ją krótko, 1-2 minuty. Zrobi się lekko jaśniejsza i bardziej puszysta, jednak dalej będzie gęsta.
Mascarpone dodać do ubitej śmietanki delikatnie, przy użyciu miksera lub wmieszać przy pomocy szpatułki.
Nie ubijać całości zbyt długo, krem jest gęsty, ciężki, o truflowej konsystencji. Ubijany zbyt długo może się zwarzyć.
Mleko w proszku – Pełne, o zawartości tłuszczu 26%.
Czekolada – Gorzka 60-80 % i mleczna dobrej jakości.
Orzechy – Niesolone orzechy ziemne. Posiekane należy podprażyć na gorącej patelni, aby się lekko zrumieniły. Trzeba uważać bo małe kawałki orzechów szybko się przypiekają, dlatego trzeba ciągle kontrolować i mieszać orzeszki na patelni.
Nie zostawiać gotowych orzeszków na gorącej patelni (mogą dodatkowo, niepotrzebnie się przypiec) tylko wysypać na talerz lub do miski.
Polewa.
Czekolada – Deserowa, lub gorzka i mleczna w proporcji 1:1.
Polewanie tortu – Najlepiej wylać ok. 1/3 przygotowanej polewy na wierzch tortu i wyrównać szpatułką. Następnie wylewać po części polewy, znów na wierzch, ale bardziej przy brzegu. Delikatnie, szpatułką zgarniać polewę w stronę brzegu, aby zaczęła po nim spływać. Gdy zacznie, wtedy równomiernie rozsmarowywać ją na boku. I tak aż cały tort będzie pokryty.
Przepis na tortownicę o średnicy 20 cm. (składający się z trzech blatów ciasta; po złożeniu i oblaniu czekoladą ma wysokość 8 cm.)
Czekoladowy tort Michałek - przechowywanie
Tort należy przechowywać w lodówce, w specjalnym pojemniku na tort lub zabezpieczony folią, aby nie przeszedł innymi zapachami. Najlepiej spożyć go w ciągu 4 dni od momentu złożenia.
Przed podaniem i krojeniem dobrze jest wyjąć tort z lodówki na ok. 30 minut, aby krem i polewa zmiękły. Będzie się lepiej kroił.
Smacznego!
CZEKOLADOWY TORT MICHAŁEK
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na ciasto
- 150 g czekolady gorzkiej
- 75 g masła
- 75 g oleju rzepakowego
- 250 ml maślanki (temp. pokojowa)
- 3 jajka (temp. pokojowa)
- 160 g cukru
- 150 g mąki pszennej
- 50 g kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Składniki na krem
- 500 ml śmietanki 36%
- 65 g mleka w proszku (pełne, zaw. tłuszczu 26%)
- 200 g mascarpone (schłodzone)
- 170 g czekolady gorzkiej
- 170 g czekolady mlecznej
- 150 g orzechów ziemnych (niesolonych)
Składniki na polewę
- 200 g czekolady deserowej
- 150 ml śmietanki 36%
- 50 g masła
- 50 g orzechów ziemnych (niesolonych)
Dodatkowo
- 200 g cukierków Michałków
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie kremu etap 1
- Śmietankę wlać do garnuszka, podgrzać prawie do wrzenia i zdjąć z ognia. Wsypać mleko w proszku i wymieszać dokładnie, aż całość będzie jednolita.
- Do wciąż gorącej masy dodać połamane czekolady, wymieszać do powstania gładkiego sosu. Ostudzić i schłodzić w lodówce przez 12 godzin.
Przygotowanie ciasta czekoladowego
- Piekarnik nagrzać do 175 stopni C, dno i boki tortownicy nasmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
- W garnuszku podgrzać masło z olejem, aż masło się rozpuści i całość będzie gorąca. Zdjąć z ognia i po chwili dodać połamaną czekoladę. Wymieszać, aż powstanie gładka masa. Odstawić do całkowitego wystudzenia.
- Mąkę wsypać do miski razem z kakao, proszkiem i sodą. Wymieszać i odłożyć.
- W misce wymieszać trzepaczką jajka z cukrem, wlać maślankę i dokładnie wymieszać. Energicznie mieszając, wlewać powoli wystudzony sos czekoladowy.
- Do masy, w dwóch turach przesiać przygotowaną mieszankę i wymieszać dokładnie. Ciasto wylać do tortownicy i wyrównać. Piec 45-55 minut, do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i zostawić w formie do całkowitego ostudzenia.
- Z ostudzonego ciasta ściąć górkę i przekroić na 3 równe blaty.
Przygotowanie kremu etap 2
- Orzeszki drobno posiekać, podprażyć na złoty (delikatnie) kolor i przełożyć do miski. Zostawić do ostudzenia.
- Do miski przełożyć schłodzoną śmietankę z czekoladą, zmiksować krótko (mikser, końcówki do ubijania). Masa będzie gęsta, miksować, aż zrobi się lekko jaśniejsza i puszystsza.
- Dodać schłodzone mascarpone i wymieszać razem z masą (przy pomocy miksera, ale można też delikatnie szpatułką).
- Dodać orzeszki i wmieszać je szpatułką.
Składanie tortu
- Pierwszy blat ciasta położyć na paterze/talerzu lub podkładce. Wyłożyć równomiernie połowę kremu i wyrównać. Przykryć drugim blatem. Położyć drugą część kremu i przykryć ostatnim blatem.
- Boki wyrównać szpatułką. Tort schłodzić przez ok. 2-3 godziny przed polaniem polewą.
Przygotowanie polewy i polewanie tortu
- W garnuszku podgrzać prawie do wrzenia śmietankę z masłem. Masło powinno się całkowicie roztopić. Dodać połamaną czekoladę i wymieszać, aż powstanie gładki sos.
- Orzeszki drobno posiekać, podprażyć na złoty (delikatnie) kolor i przełożyć do miski.
- Kiedy polewa delikatnie przestygnie dodać orzeszki (mogą być jeszcze letnie). Polać równomiernie cały tort polewą, szpatułką wyrównywać wierzch i rozprowadzać polewę na bokach tortu.
- Schłodzić tort w lodówce, najlepiej kilka godzin. Przed podaniem udekorować pokrojonymi cukierkami.
Zobacz także:
TORT CZEKOLADOWO-KAWOWY
Idealny tort dla wielbicieli kawy. Tort, który łączy w sobie mocno czekoladowe ciasto nasączone kawą i puszysty krem kawowy. Pokryty kakaowym kremem maślanym. Pyszny i uzależniający z każdym kawałkiem. Wykwintny i elegancki. W połączeniu z filiżanką mocnej, gorącej kawy rewelacja.
TORT CZEKOLADOWO-BANANOWY Z KREMEM ORZECHOWYM
Słodki i pyszny tort czekoladowo-bananowy to połączenie czekoladowego ciasta bananowego i kremu z masła orzechowego i mascarpone. Do tego plasterki banana pomiędzy warstwami. Po prosu super pyszny.
TORT NALEŚNIKOWY Z CZEKOLADOWYM TWAROŻKIEM
Jeżeli szukacie innego pomysłu na naleśniki, może wypróbujecie przepis na naleśnikowy tort? Wygląda pięknie i elegancko na stole. Można przyozdobić go różnymi owocami. Mój tort naleśnikowy przełożony jest twarożkiem z czekoladą, na wierzchu posypany cukrem pudrem i udekorowany truskawkami.
24 komentarze
Dzień dobry,
czy mleko w proszku jest konieczne?
Dzień dobry, tak w tym przepisie jest niezbędne, dzięki niemu konsystencja kremu przypomina cukierki michałki:)
Witam chciałbym zapytać czy musi być to mleko 26% czy mogę użyć odtłuszczone?
Dzień dobry, powinno być 26%. Nie wiem do końca jaka byłaby konsystencja kremu z odtłuszczonym mlekiem. Pełne zagęszcza go i nadaje charakterystyczny smak. Pozdrawiam serdecznie!
Jakiej wielkości tortownica?
Przepis na tortownicę o średnicy 20 cm.
Czy tort wyjdzie bardzo płaski, jeśli mam tortownicę o średnicy 24cm?
Niestety składników będzie za mało. Na tortownicę 24 cm trzeba zwiększyć ilość jeszcze o połowę. Pozdrawiam serdecznie!
a gdzie sie podział 3 blat ciasta
Proszę policzyć jeszcze raz 😉
Licze i nijak nie moge znaleść Na zdjęciu jest tylko w składaniu tortu gdzies uciekł drugi blat Bo na pierwszy blat idzie druga czesc kremu następnie znowu druga czesc kremu i przykrywamy ostatnim blatem : /
Licze i nijak nie moge znaleść. Na zdjęciu jest tylko w składaniu tortu gdzies uciekł drugi blat Bo na pierwszy blat idzie druga czesc kremu następnie znowu druga czesc kremu i przykrywamy ostatnim blatem : /
Ach faktycznie, trzeba było od razu zaznaczyć o co dokładnie chodzi, bo komentarz niewiele wyjaśniał 😉 Już poprawiłam, oczywiście druga część kremu idzie na drugi blat 🙂
Dzień dobry. Czy biszkopt można upiec dzień wcześniej? Jeżeli tak, to przechowywać go w lodówce? Dziękuję:)
Dzień dobry, można upiec ciasto dzień wcześniej. Nie trzeba go przechowywać w lodówce, można je owinąć folią spożywczą i zostawić w temperaturze pokojowej. Pozdrawiam serdecznie:)
Dzień dobry;)
Myśli Pani że blaty byłby jeszcze lepsze jakby je namoczyć czy przy tym cieśnie zupełnie nie ma potrzeby nasączania?
Ciasto jest wilgotne i nie ma potrzeby go nasączać, ale pewnie, że można odrobinę:) O tym cieście do tortu ostatnio zamieściłam cały wpis https://chocololo.pl/mocno-czekoladowe-ciasto-do-tortu/. Jest też kilka słów o nasączeniu. Pozdrawiam serdecznie!
Tak. Mus dać jako tą wyższą warstwę. W rancie można złożyć tort na raz (tzn. cały z kremem i musem jednocześnie) i schłodzić przez noc żeby dobrze stężał. Wtedy jak poleje Pani tort polewą następnego dnia, to wystarczy mu 1 godzina chłodzenia 🙂
Czym mogę zastąpić maślankę? Kefir może być?
Kefir lub rzadszy jogurt naturalny 🙂
Dzień dobry, czy ten krem nadałby się do zrobienia pralinek?
Dzień dobry, niestety ten krem jest gesty, ale do pralinek się nie nada. Pozdrawiam serdecznie!
Czy do kremu można dodać w środek maliny?
Akurat ten krem jest bardzo gęsty i treściwy, maliny mogą się porozpadać i raczej nie polecam ich do kremu ( chociaż jak najbardziej można ozdobić nimi tort 🙂 ). Dla przełamania słodyczy można cienko posmarować blaty np. dżemem porzeczkowym. Pozdrawiam serdecznie.