Biszkopt kakaowo-piernikowy
Aromatyczny biszkopt do tortu, który pachnie piernikiem. Biszkopt kakaowo-piernikowy jest lekki i puszysty. Wspaniały do świątecznych ciast i tortów. Ten przepis zawiera w sobie odrobinę proszku do pieczenia, ale nie musicie go dodawać. Biszkopt rośnie dzięki ubitym jajkom i jeśli delikatnie wmieszacie mieszankę mąki, a masa nie opadnie, to pięknie wyrośnie. Wiem, sprawdziłam także bez proszku, jednak wiem, że czasem chcecie go dodać mimo wszystko. Piernikowy biszkopt będzie idealny do lekkich i puszystych kremów, czy musów. Smaki z którymi warto go łączyć znajdziecie we wskazówkach w dalszej części wpisu.
Biszkopt kakaowo-piernikowy - wskazówki do przygotowania
Jakich składników użyć do biszkoptu kakaowo-piernikowego?
Jajka.
Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z bardzo ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła. Dla pewności, czy dobrze się ocieplą (to zależy, czy wyciągacie je z lodówki, jaka jest temp. otoczenia itp.) czas ocieplania ich w wodzie można wydłużyć do 30 minut.
Do przepisu potrzeba ok. 235g jajek (bez skorupek, już wbitych do miski).
Jajka z cukrem trzeba dobrze ubić, to podstawa udanego biszkoptu. Mikserem ręcznym ubijam jajka ok. 15-17 minut na wysokich obrotach.
Mąka, kakao i przyprawa piernikowa.
Mąka – Pszenna mąka tortowa. Sama do tego biszkoptu użyłam mąki pszennej bio typ 480.
Kakao – Ciemne, alkalizowane kakao o zawartości tłuszczu 10-12%. Podpowiem, że to np. popularne Decomorreno lub Wedel.
Mąkę z kakao i przyprawą piernikową trzeba dokładnie wymieszać i można dodatkowo przesiać do miski, następnie ponownie przesiać podczas dodawania do ubitych jajek. Zawsze tak robię, żeby zminimalizować mieszanie. Im dłużej mieszamy pięknie ubite jajka z mąką i kakao, tym bardziej pozbywamy się powietrza z ciasta, które potrzebuje go aby urosnąć.
Mieszankę można do przygotowanej masy wmieszać całą na raz jak macie wprawę. Polecam wmieszać ją jednak w 2-3 turach, a najlepiej (zawsze tak robię) delikatnie mieszając przesiewać mieszankę mąki i kakao na bieżąco. Najlepiej robić to silikonową, średnio-twardą szpatułką. Mieszanie wygląda tak: dwa przesiania mąki z kakao i zaraz delikatne wmieszanie lub dwa z potrząśnięciem, żeby równomiernie rozprowadzić mąkę. No i znowu dwa przesiania i zamieszanie, tak do końca mąki z kakao. Ostrożnie, powoli i z uczuciem.
Przyprawa piernikowa – Użyjcie swojej ulubionej przyprawy piernikowej, najlepiej bez dodatku cukru. Jeśli ma cukier, trzeba ją dodatkowo przesiać.
Cukier.
Do przygotowania biszkoptu potrzebny jest biały cukier drobny. Najlepiej ubije się z jajkami.
Piernikowy biszkopt – pieczenie.
Biszkopt można upiec w wysokiej tortownicy lub w rancie. Tortownicy nie smarujemy tłuszczem, boki trzeba zostawić bez niczego. Spód tortownicy trzeba wyłożyć papierem do pieczenia.
Kakaowo-piernikowy biszkopt pieczemy w dość niskiej temperaturze, czyli w 165 stopniach C (ustawienia: góra-dół). Pieczemy do suchego patyczka, ale nie wbijamy go szybciej niż po 40 minutach pieczenia.
Po wyjęciu z piekarnika trzeba zostawić go w formie do ostudzenia. Nie trzeba nim rzucać o podłogę:-)
Kiedy upiec biszkopt kakaowy przed składaniem tortu i jak go przechowywać?
Najlepiej upiec biszkopt dzień przed przełożeniem kremami/musami. Sama zostawiam go w tortownicy do momentu krojenia, tylko po dokładnym ostudzeniu zabezpieczam tortownicę z ciastem folią i tak czeka do następnego dnia. Jeśli będzie przechowywany dłużej, ale max 2-3 dni, można go wyjąć z formy, zabezpieczyć folią i schować do lodówki.
Pamiętajcie, że biszkopt pieczony dzień wcześniej lepiej się kroi i mniej się kruszy.
Czym nasączyć biszkopt kakaowo-piernikowy?
Biszkopt jest słodki, polecam nasączać go niesłodzonymi napojami/alkoholami. Jest też dość wilgotny, więc do nasączenia nie potrzeba wiele płynów.
- mocna czarna herbata lub mocne espresso (również wymieszana z poniższymi likierami lub kilkoma kroplami aromatu: w zależności od dodatków to tortu mogą być to np. aromat migdałowy, waniliowy, pomarańczowy, kokosowy)
- alkohole smakowe (do biszkoptu piernikowego pasować będą: Amaretto, mniej słodkie likiery kawowe, orzechowe, karmelowe, z kwaśnych owoców jak wiśnie, porzeczka)
- kakao rozmieszane z wodą.
Jakie smaki pasują do biszkoptu kakaowo-piernikowego?
Do przełożenia biszkoptu nadadzą się lekkie, puszyste masy ze śmietanką, także z mascarpone. Pasować będą kremy i musy:
- czekoladowe (z białej, gorzkiej lub mlecznej czekolady)
- kawowe
- owocowe (śliwka, pomarańcza, wiśnia, porzeczka)
- karmelowe (z masą kajmakową lub krówkami)
- orzechowe (orzech włoski, laskowy)
- kokosowe
Także:
- dodatki owocowe jak dżemy, konfitury lub żelki owocowe (pomarańcze, wiśnie, śliwki, porzeczka, brzoskwinia, jabłka, gruszki) również brzoskwinie, morele, mandarynki w puszce
- dodatki z owocami suszonymi (śliwki, rodzynki, morele, wiśnie)
Biszkopt rośnie na ok. 6,5-7 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy 18 cm lub rancie.
Przepis na biszkopt kakaowo-piernikowy:
BISZKOPT KAKAOWO-PIERNIKOWY
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
- 4 jajka duże (ok. 234 g - bez skorupki)
- 130 g cukru drobnego
- 95 g mąki pszennej tortowej
- 15 g kakao
- 1 łyżka przyprawy do piernika (ok. 10 g)
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
PRZYGOTOWANIE
- Piekarnik rozgrzać do 165 stopni C (góra-dół). Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie smarować niczym.
- Mąkę dokładnie wymieszać z kakao, proszkiem i przyprawą piernikową, odłożyć.
- Do miski wbić jajka i wsypać cukier, ubijać (mikser;końcówki do ubijania) aż masa potroi objętość, będzie gęsta, puszysta i jasna. Zajmie to ok. 15 minut.
- Do masy w trzech turach (lub stopniowo*) przesiać i wmieszać delikatnie rózgą mąkę z kakao. Masę przełożyć do tortownicy, wyrównać. Piec ok. 45-50 minut (do suchego patyczka).
- Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i zostawić do całkowitego wystudzenia.
- Nożem oddzielić wystudzony biszkopt od tortownicy, wyjąć i odwrócić. Odkleić papier od spodu, następnie przekroić biszkopt na 3 lub 4 równe blaty.