Sernik królewski z brzoskwiniami i białą czekoladą
Uwielbiam serniki, w tym sernik królewski. Zapraszam Was więc na moją wersję z białą czekoladą i brzoskwiniami. Mamy tutaj klasyczne, kruche, kakaowe ciasto. Nawet bardzo kruche! Jest też masa serowa z kawałkami brzoskwiń z puszce. Przygotowujemy ją bez masła i cukru, zamiast tych składników jest biała czekolada. Nadaje waniliowy posmak, słodycz i spaja całość. Sernik smakuje fantastycznie i kawałki znikają jeden za drugim. Przygotowałam sernik w małej formie 20×20 cm, ale wiem, że będziecie chcieli przygotować go w większej, więc we wskazówkach znajdziecie kilka podpowiedzi o przeliczeniu składników. Sernik będzie idealny na wszelkie święta, także na nadchodzącą Wielkanoc.
Sernik królewski z brzoskwiniami i białą czekoladą - wskazówki
Tutaj znajdziecie kilka wskazówek dotyczących składników i przygotowania jeśli przepis (jest na końcu wpisu) nasuwa Wam jakieś pytania.
Jak przygotować kruche ciasto do sernika królewskiego?
Masło i żółtko do ciasta powinny być zimne.
Do ciasta potrzebne są:
Mąka – Pszenna tortowa, którą można z powodzeniem zamienić na orkiszową typ 700.
Kakao – Ciemne kakao dostępne w większości sklepów.
Masło – Prawdziwe masło o zawartości tłuszczu 82-83%. Z margaryną ciasto też wyjdzie, ale będzie inne w smaku.
Żółtko – Powinno być zimne, prosto z lodówki.
Cukier puder – Zwykły cukier puder, ale jeśli mielicie go sami można też skusić się na brązowy.
Alkohol – Nie jest konieczny, choć sprawia, że ciasto jest odrobinę bardziej kruche. Może być dowolny wysokoprocentowy, sama wykorzystałam whisky. Jeśli nie chcecie go używać, można dodać tyle samo zimnej wody i będzie ok.
Ciasto zagniatamy ręcznie, chociaż można też zmiksować je na kruszonkę malakserem i po dodaniu płynu zagnieść.
Po tym jak ciasto jest zagniecione w kulę trzeba podzielić je na dwie równe części. Jedną od razu wylepiamy spód wyłożonej papierem do pieczenia formy. Drugą zawijamy w folię spożywczą. No i wszystko (spód i kulkę ciasta) chowamy do lodówki na min. godzinę.
Czy podpiekać spód?
To już zależy od Waszych preferencji. Sama nie podpiekam, ponieważ wolę jak spód jest bardziej miękki, tym bardziej, że wierzch jest naprawdę kruchy. Poza tym mam wrażenie, że podpieczony spód bardziej chłonie wodę i masa serowa jest przez to mniej wilgotna. To jednak tylko moje odczucia, nie potwierdziłam ich naukowo.
Przygotowanie masy serowej.
Składniki potrzebne do masy serowej powinny być w temperaturze pokojowej. Twaróg, mascarpone i jajka trzeba wyjąć wcześniej z lodówki.
Twaróg – Można użyć twarogu półtłustego lub tłustego trzykrotnie zmielonego lub twarogu sernikowego, gotowego w wiaderku. Warto mieć swój sprawdzony ser, ja użyłam Ulubiony z Wielunia.
Czekolada – Biała czekolada, dobrej jakości.
Budyń – Waniliowy lub śmietankowy budyń, może być z cukrem.
Brzoskwinie – Owoce z puszki w słodkiej zalewie, mogą być też oczywiście ze słoika.
Składniki na masę serową można połączyć mikserem, ale można użyć blendera aby masa była gładsza. Blendujemy wszystkie składniki (oprócz jajek) dodając ostudzoną, białą czekoladę. Następnie trzeba delikatnie wmieszać jajka, aby ich nie napowietrzać.
Pieczenie sernika królewskiego.
Sernik pieczemy równą godzinę, lekko urośnie (szczególnie po bokach) i po ostudzeniu ładnie się wyrówna.
Piekarnik ustawiamy na 180 stopni i grzanie góra-dół. Po godzinie pieczenia piekarnik trzeba wyłączyć, a sernik zostawić przy uchylonych drzwiczkach do lekkiego ostudzenia. Wyjmujemy go z piekarnika po 1 godzinie i niech się studzi do końca na blacie.
Jak sernik się schłodzi trafia do lodówki, najlepszy jest następnego dnia.
Chcę upiec sernik w większej formie.
Ten sernik jest idealny na wszelkie okazję i domyślam się, że możecie chcieć upiec go w większej formie. Poniżej dwa popularne rozmiary większych form i informacja o ile zwiększyć składniki. Czas pieczenia bez względu na rozmiar nie zmienia się.
Forma 28×23 cm – składniki mnożymy x1.6 (np. 100g mąki x1.6 =160 g mąki)
Forma 36×25 cm – składniki mnożymy x2.25
Przepis na dole podany jest na formą 20×20 cm.
Sernik królewski z brzoskwiniami i białą czekoladą - przechywanie
W lodówce, w formie zabezpieczonej folią spożywczą lub w szczelnym pojemniku. Przechowywać do 3-4 dni.
Smacznego!
SERNIK KRÓLEWSKI Z BRZOSKWINIAMI I BIAŁĄ CZEKOLADĄ
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na ciasto
- 200 g mąki pszennej
- 30 g kakao
- 100 g masła (zimnego)
- 1 żółtko (zimne)
- 70 g cukru pudru
- 30 ml zimnej wody/mocnego alkoholu
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na masę serową
- 450 g twarogu półtłustego/tłustego trzykrotnie mielonego (w temp. pokojowej)
- 125 g mascarpone (w temp. pokojowej)
- 250 g czekolady białej
- 2 jajka (w temp. pokojowej)
- 1 op. budyniu waniliowego/śmietankowego
- 1 op. cukru waniliowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 1/2 puszki brzoskwiń z puszki (ok. 220 g brzoskwiń po odlaniu z zalewy)
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie ciasta
- Formę wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
- Do miski wsypać mąkę, kakao, proszek do pieczenia i cukier puder. Wymieszać. Dodać żółtko i pokrojone w małą kostkę masło. Zagnieść składniki do powstania kruszonki.
- Do kruszonki wlać wodę/alkohol i zagnieść do powstania w miarę jednolitego ciasta, które formuje się w kulę. Uformować ciasto w kulę i podzielić na dwie równe części.
- Jedną częścią wylepić równo spód formy, drugą zawinąć w folię spożywczą. Schować spód i ciasto do lodówki na minimum 1 godzinę.
Przygotowanie sernika
- Piekarnik rozgrzać do 180 stopni C.
- Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić do ostudzenia. Brzoskwinie odsączyć lekko ręcznikiem papierowym i pokroić w niedużą kostkę.
- W misce zmiksować (można blenderem) twaróg, mascarpone, budyń i cukier waniliowy. Powoli, ciągle miksując wlewać czekoladę, a na końcu jajka. Do masy delikatnie wmieszać brzoskwinie.
- Masę serową wyłożyć na schłodzony spód i wyrównać. Na masę serową zetrzeć pozostałe ciasto (na tarce o grubych oczkach). Sernik piec 60 minut, następnie wyłączyć piekarnik i zostawić sernik na godzinę do lekkiego ostudzenia, następnie wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia.
- Sernik schłodzić w lodówce, można kroić już po 1-2 godzinach.