Migdałowe brownie z truskawkami i Amaretto
To migdałowe brownie z truskawkami i Amaretto jest obłędne. Po prostu mega czekoladowe, bardzo wilgotne przez migdały i truskawki. Trzeba je dobrze wystudzić przed krojeniem bo jest naprawdę delikatne, szczególnie na środku, gdzie konsystencja jest wręcz kremowa. Po wystudzeniu niczym mus. Smakuje fantastycznie także prosto z lodówki. Z bitą śmietaną to już odlot. Deser typowy dla czekoladożerców. Słodki, przełamany lekko kwaskowymi owocami, nie można się od niego oderwać.
Migdałowe brownie z truskawkami i Amaretto - wskazówki
Jajka – powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła.
Czekolada – Gorzka, najlepiej między 60-80%. Nie zamieniajcie na mleczną, ma mniej kakao i ciasto nie zastygnie tak, jak z gorzką.
Cukier – Warto dla lekko karmelowego smaku połączyć cukier brązowy i biały w proporcji 1:1. Choć oczywiście jeśli nie macie brązowego cukru to można użyć tylko białego.
Migdały – Polecam samodzielnie mielić migdały, ale można użyć mąki migdałowej.
W przypadku gdy migdały mielimy sami, można wymieszać je z częścią (z już odmierzonej do ciasta) mąki pszennej i dopiero zmielić. Migdały drobniej się zmielą i zmniejszy to ryzyko, że gdy zbyt długo będą miksowane powstanie pasta.
Najlepiej użyć migdałów bez skórek, czyli blanszowanych.
Truskawki – Użyłam świeżych truskawek, dobrze osuszonych po umyciu. Nie dodawajcie więcej niż 200 g. Ciasto jest bardzo wilgotne a truskawki puszczają sok, jeśli będzie ich zbyt wiele z ciasta wyjdzie pudding i nie pokroicie go.
Amaretto – Jeśli nie możecie dodać Amaretto, to można je pominąć.
Pieczenie – Migdałowe brownie z truskawkami pieczemy krótko, 35 minut zupełnie wystarczy. Ciasto równo urośnie i opadnie po ostudzeniu. Jest bardzo delikatne, po wyjęciu z piekarnika środek powinien być sprężysty i sprawiać wrażenie tylko lekko ściętego.
Przed krojeniem brownie koniecznie musi dobrze wystygnąć.
Przepis na tortownicę 24 cm.
Migdałowe brownie z truskawkami i Amaretto - przechowywanie
Ciasto najlepiej przechowywać w pojemniku na żywność, lub zabezpieczone folią spożywczą. Migdałowe brownie z truskawkami być przechowywanie zarówno w temperaturze pokojowej (najlepiej tylko 1 dzień ze względu na truskawki), jak i w lodówce do 2 dni.
Smacznego!
MIGDAŁOWE BROWNIE Z TRUSKAWKAMI I AMARETTO
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
- 200 g czekolady gorzkiej
- 3 jajka (w temp. pokojowej)
- 130 g masła
- 150 g cukru
- 100 g migdałów mielonych
- 30 g mąki pszennej
- 30 ml Amaretto (w temp. pokojowej)
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g truskawek
- odrobina posiekanej czekolady lub czekoladowych groszków do posypania (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
- Piekarnik nagrzać do 165 stopni C. Formę wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
- Do garnuszka włożyć masło, roztopić. Zdjąć z ognia, dodać połamaną czekoladę, wymieszać aż czekolada się rozpuści i powstanie gładki sos. Odstawić do wystudzenia
- Mielone migdały wymieszać z przesianą mąką i proszkiem do pieczenia. Odłożyć.
- Truskawki umyć, osuszyć, oderwać szypułki i pokroić na kawałki. Odłożyć.
- W dużej misce ubić jajka z cukrem na puszystą, jasną masę (mikser; końcówki do ubijania). Następnie na najmniejszych obrotach, powoli, małym strumieniem wlewać wystudzoną czekoladę. Miksować tylko do połączenia składników.
- Do masy wsypać mieszankę z migdałami, wlać Amaretto i wymieszać delikatnie szpatułką. Nie mieszać zbyt długo, tylko do połączenia składników.
- Ciasto wylać do przygotowanej tortownicy, wyrównać. Na wierzchu ułożyć truskawki i posypać czekoladą. Piec 35 minut, wyjąć i ostudzić w formie.
Zobacz także:
Masz ochotę na więcej brownie?
“Brownie idealne” to ekstremalnie czekoladowy e-book, w którym znajdziesz aż 30 wyjątkowych przepisów na jedno z najbardziej czekoladowych ciast na świecie. Są tu cenne porady i wskazówki, dzięki którym brownie, które upieczesz, będzie idealne. Nie zabrakło też kilku interesujących eksperymentów i ciekawostek.
2 komentarze
Czy zamiast mąki pszennej można dać kukurydzianą ?
Można, ryżowa też powinna być ok 🙂