Metrowiec - pyszne ciasto z kremem
Ciasto Metrowiec to klasyka wśród ciast. Sama się dziwię, że tak długo nie pojawiał się na blogu. Jednak nic straconego! Jest i można go śmiało przygotowywać. Metrowiec to pyszne ciasto, które smakuje i wygląda super. Kromki jasnego i ciemnego ciasta smarujemy kremem budyniowym i układamy na przemian. Polany czekoladową polewą metrowiec znów kroimy w kromki, ale tym razem po skosie. Dzięki temu pięknie widać wszystkie kolorowe warstwy. Do metrowca przygotowujemy krem budyniowy. Można do niego przygotować budyń samodzielnie, ja jednak użyłam malinowego budyniu w proszku. Chciałam, żeby miał dodatkowy smak i kolor. Sam budyń malinowy ma bardzo jasny kolor, więc pod koniec ubijania kremu dodałam syrop z buraka. Ożywił róż. We wskazówkach dowiecie się jak przygotować taki syrop. Zapraszam na metrowca.
Przygotowanie metrowca - wskazówki
Jak przygotować ciasta do metrowca?
Jajka – Powinny być temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wyjąć je wcześniej z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła.
Mąka – Pszenna mąka tortowa 450. Użyłam mąki bio, która ma typ 480.
Cukier – Drobny, aby ładnie rozpuścił się podczas ubijania jajek.
Kakao – Ciemne, alkalizowane, które jest dostępne we wszystkich sklepach.
Pieczenie ciast do metrowca.
Jajka z cukrami ubijamy długo, aż piana będzie gęsta i bardzo puszysta. Mikserem ręcznym 8 minut powinno wystarczyć.
Najpierw trzeba wlać olej, później mleko. Oba składniki wlewamy powoli, miksujemy na małych obrotach. Nie lejcie obu składników przy ścianach miski, tylko w sam środek. Gdy tylko składniki się wmieszają, kończymy miksować.
Mąkę trzeba wmieszać delikatnie. Polecam silikonową szpatułkę, ale lekko miękką. Ładnie zgarnia ciasto z boków miski. Można dodać suche składniki w 3 turach i każdą delikatnie wmieszać. Sama stosuję taki sposób: Przesiewam mąkę bezpośrednio do miski mieszając masę bardzo delikatnie i lekko potrząsając masą z nasypaną na wierzch mąką, żeby nie powstawały grudki. Takie grudki potrafią zniszczy pianę. Mąkę przesiewam w małych partiach. Odrobina mąki, zamieszam, odrobina mąki i zamieszam. Ale nie, że mieszam dużo, 1-2 zamieszania. Mam nadzieję że wiecie o co chodzi. I tak do wyczerpania mąki i powstania jednolitej, ładnie napowietrzonej masy.
Kiedy upiec ciasta?
Ciasta do metrowca zazwyczaj piekę dzień wcześniej, gdy ostygną zawijam w folię spożywczą i zostawiam w temperaturze pokojowej na noc. Lepiej mi je wtedy pokroić w ładne, równe kromki. Jak najbardziej można cały metrowiec przygotować jednego dnia, upiec ciasta, pokroić i przełożyć kremem.
Piekę w formach 20×10 cm, wysokich na 7 cm.
Każde ciasto przygotowujemy osobno, ponieważ mają trochę inną gramaturę. Do ciasta ciemnego dodajemy odrobinę mniej oleju i mąki. Samo przygotowanie jest dokładnie takie samo.
Jak przygotować krem budyniowy do metrowca?
Krem przygotowany jest z masła i budyniu.
Budyń – Można wykorzystać śmietankowy lub waniliowy. Zdecydowałam się na malinowy (bardzo polecam). Użyłam budyniu bez cukru. Jednen budyń miał wagę 40 gram.
Masło – Powinno być miękkie, może to być temperatura pokojowa, ale niech to nie będzie pokój w środku lata… i w Hiszpanii.
Mleko – 2% będzie idealne.
Masło ubijamy, powinno być jasne i lekko się napowietrzyć. Podczas ucierania ociepla się, a zbyt ciepłe też się słabo ubija. Jeśli będzie zbyt ciepłe, trzeba włożyć miskę z ubijanym masłem do lodówki na 2 minuty i ubić ponownie.
Przygotowany budyń trzeba ostudzić do temperatury pokojowej. Nie może być ciepły, ponieważ krem się zwarzy. Dodajemy go łyżka po łyżce do ubitego masła. Każdą kolejną łyżkę dodajmy, gdy poprzednia się wmiesza. Gdy całość będzie już połączona i kremowa, wlewamy powoli syrop z buraka (opcjonalnie) miksując na małych obrotach.
Jak złożyć i pokroić metrowiec?
Upieczone ciasta kroimy na kromki. Powinny mieć ok. 1,5 cm grubości. Kromki smarujemy kremem i przyklejamy do poprzedniej kromki, która jest w innym kolorze. Układamy kromki na zmianę, jasna i ciemna.
Z podanego przepisu wyjdzie 1 dłuuugi metrowiec na ok. 50 cm, ale lepiej podzielić go na 2 mniejsze.
Gdy ciasta już będą przełożone kremem, smarujemy je nim z wierzchu (jeśli zostanie). Wyrównujemy powierzchnie i ewentualne nierówności. Metrowiec trzeba schłodzić przed polaniem polewą i po polaniu też.
Gotowy metrowiec kroimy w kromki, ale tym razem na ukos. Dzięki temu widać pięknie jego wszystkie warstwy.
Syrop z buraka
Dużego buraka przekroić na pół i wydrążyć z niego środek (ale nie przekłuwać go na wylot, wtedy syrop nam wycieknie). Powinno powstać spore wgłębienie, takie jak na zdjęciu. Obie połówki układamy na blaszce, wcześniej warto postawić je na lekko zgniecionej folii aluminiowej, aby je ustabilizować. To wgłębienie wypełniamy cukrem. Buraki z cukrem wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C. Pieczemy tyle, żeby cukier się rozpuścił. Buraka wyjąć z piekarnika, po przestudzeniu przelać syrop do kieliszka, lekko dociskając buraka, żeby puścił odrobinę barwiącego soku. Z całego buraka powinno wyjść 40-50 ml syropu.
Metrowiec - przechowywanie
Ciasto przechowujemy w lodówce zabezpieczone folią spożywczą lub w pojemniku spożywczym. Metrowiec może pozostać w lodówce do 4 dni.
Smacznego!
METROWIEC
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na ciasto jasne
- 170 g mąki
- 3 jajka (w temp. pokojowej)
- 80 g cukru drobnego
- 60 ml oleju
- 40 ml mleka 2% (w temp. pokojowej)
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na ciasto ciemne
- 140 g mąki
- 20 g kakao
- 3 jajka (w temp. pokojowej)
- 80 g cukru drobnego
- 50 ml oleju
- 50 ml mleka 2% (w temp. pokojowej)
- 1 op. cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (ok. 16 g)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na krem
- 200 g masła (miękkiego)
- 2 op. budyniu malinowego (bez cukru; może być też śmietankowy/waniliowy)
- 70 g cukru pudru
- 4 żółtka
- 700 ml mleka 2%
+ opcjonalnie do zabarwienia kremu
- 30 ml syropu z buraka
Składniki na polewę czekoladową
- 100 g czekolady mlecznej
- 100 g czekolady gorzkiej
- 180 ml śmietanki 36%
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie ciasta jasnego
- Piekarnik rozgrzać do 175 stopni C (góra-dół). Formę 20x10 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
- Przygotować olej i mleko, odłożyć. W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia. Odłożyć.
- W osobnej misce ubić jajka z cukrem i cukrem waniliowym na jasną i puszystą masę (ubijać ok. 8 min). Gdy będą dobrze ubite, zmniejszyć obroty miksera na najmniejsze i ostrożnie wlewać centralnie w środek masy olej, następnie mleko. Skończyć miksować, gdy tylko składniki się połączą.
- Do jajecznej masy przesiać mąkę (w 3 turach) i delikatnie, ostrożnie wmieszać ją szpatułką.
- Ciasto wyłożyć do formy, piec 38-40 minut, do suchego patyczka. Ciasto wyjąć z piekarnika i zostawić do ostudzenia, następnie przenieść na kratkę do studzenia.
Przygotowanie ciasta ciemnego
- Przygotować je tak samo jak jasne. Piekarnik rozgrzać do 175 stopni C, przygotować formę.
- Mąkę z kakao i proszkiem wymieszać, odłożyć i odmierzyć olej i mleko.
- Jajka dobrze ubić z cukrami, ostrożnie wlać olej i mleko. Dodając mąkę z kakao trzeba być bardzo delikatnym. Wmieszać mieszankę ostrożnie szpatułką.
- Piec 38-40 minut, do suchego patyczka. Po wyjęciu z piekarnika zostawić do ostudzenia i przenieść na kratkę do studzenia.
- Gotowe ciasta pokroić na kromki o grubości ok. 1,5 cm.
Przygotowanie kremu
- Przygotować budyń. Połowę mleka wlać do garnuszka, drugą połowę wymieszać dokładnie z cukrem pudrem, żółtkami i budyniami.
- Mleko w garnuszku doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć gaz na najmniejszy i powoli, stopniowo wlewać mieszankę z budyniem. Ciągle energicznie mieszając. Budyń podgrzewać i ciągle mieszać, aż zrobi się gęsty.
- Budyń zostawić do ostudzenia w garnku lub przełożyć do miski. Powinien ostygnąć i nabrać temperatury pokojowej.
- Masło dać do miski i ubić je. Powinno nabrać odrobinę puszystości i zrobić się jaśniejsze, prawie białe. Ciągle miksując, dodawać budyń łyżka po łyżce. Kolejną łyżkę dodawać, gdy poprzednia się wmiesza. Krem będzie gęsty i puszysty, na koniec można wmiksować do niego syrop z buraka.
Składanie metrowca i przygotowanie polewy
- Kromki ciast smarować kremem (tak, żeby było 0,5 cm kremu) i łączyć ze sobą ponownie w kształt ciasta. Pamiętając, aby kromki układać na przemian jasna i ciemna. Ciasto z wierzchu wysmarować pozostałym kremem, ładnie wyrównać i schłodzić w lodówce. Chociaż 2 godziny.
- Przygotować polewę. Śmietanę podgrzać w garnuszku prawie do wrzenia. Dodać do niej połamane czekolady i po chwili wymieszać. Powinny dobrze się rozpuścić, polewa będzie gładka. Odstawić ją do ostudzenia, musi się dobrze wystudzić, zgęstnieć, ale wciąż pozostać lekko płynna.
- Metrowca polać równomiernie polewą, rozsmarować ja też na bokach. Schłodzić całość jeszcze 30 minut, żeby polewa zastygła. Gotowe.