Ciasto Chocotorta to deser argentyński, bardzo popularny i często przygotowywany w tym kraju. Ponoć najczęściej przygotowuje się go w domach na przyjęcia urodzinowe. To ciasto bez pieczenia, składające się z kilku warstw czekoladowych ciastek i kremu ze śmietankowego serka i kajmaku. W Argentynie do Chocotorty używa się ciastek o nazwie Chocolinas, są kruche i czekoladowe. Nawet na niektórych opakowaniach rzucają się w oczy zdjęcia tego czekoladowo-kajmakowego deseru. Chocolinas są też cięższe od np. herbatników kakaowych, które dostępne są u nas w sklepach. Z kolei do kremu potrzebny jest delikatny serek w typie Philadelphia. Ciastka moczone są w mleku lub kawie i przekładane z pysznym kremem. Całość polewa się czekoladą, obsypuje kakao lub dużą ilością wiórków czekoladowych. Do ozdoby wykorzystać można krem lub pozostały kajmak.
Muszę przyznać, że ciasto smakowała mi bardzo. Przygotowałam do niego domowe herbatniki kakaowe, cienko rozwałkowane. Zamiast serka Philadelphia wymieszałam tłustszy twarożek z mascarpone. Rewelacja. Ciasto jest dość ciężkie, gęste, pełne smaku. Przepyszne. W dodatku świetnie się kroi. Namawiam Was gorąco do wypróbowania tego przepisu. Nie pomijajcie wskazówek, przypominam tam zamienniki, które wykorzystałam i omawiam składniki. Wasze argentyńskie ciasto czekoladowo-kajmakowe wyjdzie wspaniale.
Chocotorta - argentyńskie ciasto - wskazówki
Ciasto przygotowałam w kwadratowej formie 20×20 cm, wysokiej na 5 cm. Trzeba wyłożyć ją papierem do pieczenia, najlepiej z 2-3 cm zapasu, czyli żeby wystawał tyle ponad formę.
Jakich ciastek użyć do przygotowania Chocotorty?
Ciastka czekoladowe – Oryginalnie są to czekoladowe ciastka Chocolinas, które czasem można zamówić przez internet. W moim przepisie pieczemy ciastka samodzielnie. Potrzebujemy maślanych herbatników kakaowych. Sporej ilości, ale pieczenie ich idzie naprawdę szybko.
Do ciasta potrzeba dokładnie 5 warstw czekoladowych herbatników, czyli 12-13 sztuk na warstwę (zakładając, że są to kwadraty o wielkości 6×6 cm). Razem ok.65 herbatników.
Jak przygotować ciastka do ciasta czekoladowo-kajmakowego?
Z przepisu na herbatniki kakaowe. Potrzeba 1,5 porcji, czyli połowę więcej. W przepisie na końcu zamieszczę już przeliczone składniki.
Zagniatamy z nich ciasto dokładnie jak w przepisie i dzielimy na 3 kule. Ale UWAGA! Do Chocotorty potrzebne są cienkie herbatniki. Wałkujemy ciasto cieniutko na 2 mm. Herbatników wyjdzie więcej i nawet z małym zapasem (bardzo dobrze, jakby ktoś Wam podjadł).
Takie herbatniki mogą wyjść z nierówną powierzchnią w przeciwieństwie do grubszych, więc nie martwcie się o ich estetykę. Trzeba je też piec krócej. 10 minut wystarczy.
Czy muszę piec ciastka, czy mogę zamienić je na zwykłe herbatniki kakaowe?
Można je zamienić, ale trzeba pamiętać, że ciasto będzie inne w smaku. Konsystencja też będzie inna, lżejsza, smak mniej czekoladowy i intensywny. Bardzo namawiam do przygotowania domowych, ale wiem, że czasem się nie da, nie chcemy lub nie mamy na to czasu. Wiadomo!
Jeśli więc decydujecie się na herbatniki ze sklepu potrzeba ok. 360 g herbatników na formę 20×20 cm.
Czym nasączyć herbatniki?
Mocną kawą lub mlekiem. Może być też kakao rozmieszane z wodą i kawą rozpuszczalną. Jeśli używacie kupnych herbatników, takie nasączenie doda więcej czekoladowego smaku.
Krem kajmakowy do Chocotorty.
Oryginalnie używa się serek kremowy, ale ja wymieszałam twaróg z mascarpone. Wyszedł fajny, śmietankowy serek. Zresztą przeszukiwałam internet i Argentyńczycy czasem zamieniają ten serek właśnie na mascarpone.
Twaróg – Dobrze zmielony, tłusty twaróg. Użyłam Mój Ulubiony z Wielunia.
Mascarpone i twaróg powinny być w temperaturze pokojowej.
Masa kajmakowa – W temperaturze pokojowej. Kajmak bez dodatków.
Przekładanie ciasta kremem.
Chocotortę zrobiłam z 5 warstw. Żeby równo podzielić krem warto odmierzać każdą przed nałożeniem. Wystarczy przygotować wagę, miseczkę i łyżkę. Wykładamy warstwę ciastek, odmierzamy krem i wkładamy.
1 warstwa kremu to ok. 170 gram. Oczywiście nie musicie tego robić jeśli macie dobre wyczucie!
Ostatnia warstwa to krem, a po schłodzeniu polewamy ciasto czekoladą.
Przepis na formę 20×20 cm.
Chocotorta - jak przechowywać ciasto
Argentyńskie ciasto czekoladowo-kajmakowe trzeba przechowywać w lodówce, najlepiej w szczelnym pojemniku lub w formie zabezpieczonej folią spożywczą. Będzie dobre do 3 dni.
Smacznego!
CHOCOTORTA - ARGENTYŃSKIE CIASTO CZEKOLADOWO-KAJMAKOWE
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na ciasto
- ok. 65 sztuk domowych herbatników kakaowych
* (lub ok. 350 g kakaowych herbatników ze sklepu) - 200 g twarogu tłustego trzykrotnie mielonego (w temp. pokojowej)
- 250 g mascarpone (w temp. pokojowej)
- 400 g kajmaku (w temp.pokojowej)
Do nasączenia
- 125 ml mocnej kawy
Składniki na polewę
- 80 ml śmietanki 36%
- 50 g czekolady gorzkiej
- 40 g czekolady mlecznej
Dodatkowo do dekoracji (opcjonalnie)
- wiórki czekoladowe do dekoracji (z ok. 3 pasków gorzkiej czekolady)
- 100 g kajmaku
PRZYGOTOWANIE
- Przygotować formę, wysmarować ją masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Papier powinien wystawać 2-3 cm ponad krawędź formy.
- Twaróg zmiksować z mascarpone do połączenia. Dodać kajmak, ponownie zmiksować i skończyć, gdy tylko masa będzie jednolita.
- Herbatniki moczyć w kawie i ułożyć jeden przy drugim na dnie formy. Jeśli będzie trzeba, dociąć herbatniki i zamoczone w kawie układać tak, aby dno zostało pokryte.
- Na herbatnikach rozsmarować ⅕ masy kajmakowej (170 g). Przykryć ją herbatnikami moczonymi w kawie. Rozsmarować kolejną warstwę i znów wyłożyć herbatniki. Wykładać warstwy, aż masa kajmakowa się skończy. Powinna być ostatnią warstwą.
- Zabezpieczyć formę folią spożywczą i schować do lodówki. Ciasto powinno się chłodzić min. 6 godzin, a najlepiej całą noc (12 godzin).
Przygotowanie polewy
- Śmietankę podgrzać w garnuszku prawie do wrzenia. Zdjąć z ognia, dodać połamaną na kostki czekoladę i po chwili wymieszać. Odstawić do ostudzenia (ale polewa powinna być płynna).
- Ciasto polać równomiernie polewą. Schłodzić 15 minut, udekorować kajmakiem i posypać wiórkami.
2 komentarze
A mogę dać ser z wiaderka? Proporcje wtedy takie same jak tu twarogu i mascarpone? 🙂
Można, takie same 🙂