Czekoladowe naleśniki z mąki ryżowej
Jeśli staracie się unikać glutenu w swojej diecie, oto świetny przepis na czekoladowe naleśniki. Do przygotowania naleśników używamy mąki ryżowej. Ogólnie przygotowanie ich jest proste, wystarczy wymieszać wszystkie składniki i po odczekaniu 30 minut smażyć cienkie naleśniki. Dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnych naleśników. Te mają jednak inną konsystencję, nie są tak sprężyste jak ze zwykłej mąki, ale z łatwością można zawinąć w nie jakieś pyszne nadzienie. Naleśniki z mąki ryżowej są też bardziej kruche, potrafią pęknąć, ważne więc, aby układać je jeden na drugim. Wtedy miękną. Sama czekoladowe naleśniki zawinęłam z budyniem waniliowym, ale możecie wykorzystać twaróg, dżem, masło orzechowe, co lubicie najbardziej. Polecam je gorąco, są naprawdę smaczne.
Czekoladowe naleśniki z mąki ryżowej - wskazówki
Przygotowanie czekoladowych naleśników z mąki ryżowej jest proste, ale poniżej znajdziecie kilka wskazówek do przygotowania i składników, aby przygotowania poszły gładko.
Jakich składników użyć do przygotowania czekoladowych naleśników bez glutenu?
Jajka – Średniej wielkości jajka rozm. M, ale jak dacie L nic się nie stanie. Nie muszą też być w temperaturze pokojowej.
Mleko – Użyłam mleka migdałowego, ale można wykorzystać inne mleko roślinne np. ryżowe, sojowe. Zwykłe mleko także będzie ok.
Mąka ryżowa – Pełnoziarnista mąka ryżowa, choć jasna też powinna się sprawdzić.
Kakao – Może być alkalizowane, takie ogólnodostępne ciemne kakao. Wtedy naleśniki będą bardziej czekoladowe. Jeżeli chcecie naturalne i niealkalizowana też się nada, choć kolor może być mniej głęboki, a smak mniej czekoladowy.
Cukier – Dowolnie. Wykorzystałam cukier brązowy (trzcinowy), może być to cukier biały, ale także kokosowy lub muscovado.
Ekstrakt migdałowy – Nada pięknego aromatu, ale nie trzeba go dodawać jeśli akurat nie macie. Można go pominąć lub zastąpić ekstraktem waniliowym. Opcjonalnie można też dodać cukier wanilinowy lub z prawdziwą wanilią (dodając w zamian odpowiednio mniej brązowego cukru).
Olej – Rzepakowy lub rozpuszczone masło klarowane, olej kokosowy.
Jak przygotować naleśniki z mąki ryżowej?
Wystarczy dokładnie wymieszać wszystkie składniki, aby nie było grudek. Blenderem też można je zmiksować na gładko.
Warto pamiętać:
– Naleśniki z mąki ryżowej nie są tak elastyczne jak te z mąki pszennej. Są bardziej kruche. Trzeba odkładać je jeden na drugim zaraz po usmażeniu, wtedy nabiorą miękkości. W przypadku tradycyjnych naleśników też je tak odkładamy, ale tutaj jest to konieczne.
– Ciasto wylewamy na dobrze rozgrzaną patelnie, którą warto wysmarować tłuszczem. Sama polecam masło klarowane, ale może to być też olej. Nie dajemy dużo tłuszczu.
– Zbyt cienkie i za długo smażone naleśniki mogą być kruche, wręcz chrupkie jak andruty. Co jest ogólnie przesuper, ale jeśli chcemy naleśnik, to nie smażymy długo i wylewamy umiarkowanie cienką warstwę ciasta.
Przepis na 8 naleśników.
Czekoladowe naleśniki z mąki ryżowej - przechowywanie
Zabezpieczone folią spożywczą naleśniki można przechowywać w lodówce. Pod wpływem zimna robią się bardziej kruche, więc jeśli zależy Wam na nadzieniu, to dobrze przechowywać je już zawinięte z nadzieniem. W lodówce mogą spędzić do 2-3 dni.
Smacznego!
Przepis na bezglutenowe, czekoladowe naleśniki z mąki ryżowej:
CZEKOLADOWE NALEŚNIKI Z MĄKI RYŻOWEJ
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
- 2 jajka
- 1½ szklanki mleka migdałowego
- 100 g mąki ryżowej (pełnoziarnistej)
- 15 g kakao
- 30 g cukru brązowego
- 30 ml oleju
- kilka kropel ekstraktu migdałowego
PRZYGOTOWANIE
- W misce wymieszać jajka, mleko, cukier, olej i ekstrakt migdałowy. Wymieszać i przesiać do masy mąkę ryżową i kakao. Dokładnie wymieszać, odstawić na 30 minut.
- Naleśniki smażyć na dobrze rozgrzanej patelni cienko wysmarowanej tłuszczem (np. masłem klarowanym). Smażyć z obu stron i odkładać na talerz.