Biszkopt czekoladowy genueński

przez Joanna | Chocololo
biszkopt czekoladowy genueński

Biszkopt czekoladowy genueński

Dobry biszkopt to pierwszy krok w kierunku udanego, pysznego tortu. Ten przepis na czekoladowy biszkopt genueński jest moim ulubionym, a z podanych proporcji zawsze ładnie wyrasta i jest równy.  Jest też puszysty, lekki, sprężysty i przede wszystkim smaczny. Nie potrzeba do niego proszku do pieczenia, wyrasta na dobrze ubitych jajkach z cukrem. Koniecznie przeczytajcie wskazówki, które ułatwią Wam jego przygotowanie.
biszkopt czekoladowy genueński

Biszkopt czekoladowy genueński - wskazówki

Jakich składników użyć do czekoladowego biszkoptu genueńskiego?

Jajka.

Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z bardzo ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła. Dla pewności, czy dobrze się ocieplą (to zależy, czy wyciągacie je z lodówki, jaka jest temp. otoczenia itp.) czas ocieplania ich w wodzie można wydłużyć do 30 minut.

Do przepisu potrzeba ok. 240g jajek (bez skorupek, już wbitych do miski). Taką ilość otrzymacie z 4 dużych jajek o rozmiarze L lub 5 mniejszych (czasem wystarczy 5 jaj o rozmiarze S, czasem np. 2 M i 3 S). Jeśli wartość będzie mniejsza/większa +/- 10 g nie jest to problemem. Trzeba jednak pamiętać, że jajka są różne i ich deklarowaną wielkość, która podana jest na opakowaniu musi być jeszcze przez Was zweryfikowana na domowej wadze.

Jajka z cukrem trzeba dobrze ubić, to podstawa udanego biszkoptu. Mikserem ręcznym ubijam jajka ok. 15-17 minut na wysokich obrotach.

Mąka i kakao.

Mąka – Tortowa mąka pszenna. Sama do tego biszkoptu użyłam mąki pszennej bio typ 480.

Kakao – Ciemne, alkalizowane kakao o zawartości tłuszczu 10-12%. Podpowiem, że to np. popularne Decomorreno lub Wedel.

Mąkę z kakao trzeba dokładnie wymieszać i przesiać do miski, następnie ponownie przesiać podczas dodawania do ubitych jajek. Zawsze tak robię, żeby zminimalizować mieszanie. Im dłużej mieszamy pięknie ubite jajka z mąką i kakao, tym bardziej pozbywamy się powietrza z ciasta, które potrzebuje go aby urosnąć.

Mieszankę można do przygotowanej masy wmieszać całą na raz jak macie wprawę. Polecam wmieszać ją jednak w 2-3 turach.

Masło.

Masło – Prawdziwe masło o zawartości tłuszczu 82-83%.

Roztopione masło trzeba odłożyć aby ostygło. Dodaje się je, kiedy jajka z cukrem są dobrze ubite. Robimy to ostrożnie. Można dodawać łyżka po łyżce lub stopniowo, delikatnie wlewać małymi porcjami. Ważne jest, aby podczas wlewania masła, miksować całość na małych obrotach, a masło wlewać na samym środku miski, czyli na sam środek masy. Nie lać go gdzieś na ściankę miski, tylko centralnie na środek, od razu mieszając, żeby połączyło się z resztą masy.

Cukier.

Drobny biały cukier.

biszkopt czekoladowy genueński

Pieczenie biszkoptu.

Biszkopt można upiec w wysokiej tortownicy lub w rancie. Tortownicy nie smarujemy tłuszczem, boki trzeba zostawić bez niczego. Spód tortownicy trzeba wyłożyć papierem do pieczenia.

Czekoladowy biszkopt genueński pieczemy w dość niskiej temperaturze, czyli w 165 stopniach C (ustawienia: góra-dół). Pieczemy do suchego patyczka, ale nie wbijamy go szybciej niż po 40 minutach pieczenia.

Po wyjęciu z piekarnika trzeba zostawić go w formie do ostudzenia. Przyznam się, że nie rzucam nim ani nic.

Kiedy upiec czekoladowy biszkopt genueński?

Najlepiej upiec biszkopt dzień przed przełożeniem kremami/musami. Sama zostawiam go w tortownicy do momentu krojenia, tylko po dokładnym ostudzeniu zabezpieczam tortownicę z ciastem folią i tak czeka do następnego dnia. Jeśli będzie przechowywany dłużej, ale max 2-3 dni, można go wyjąć z formy, zabezpieczyć  folią i schować do lodówki.

Pamiętajcie, że biszkopt pieczony dzień wcześniej lepiej się kroi i mniej się kruszy.

Czym można nasączyć biszkopt czekoladowy?

  • mocna czarna herbata lub mocne espresso (również wymieszana z poniższymi likierami lub kilkoma kroplami aromatu: w zależności od dodatków to tortu mogą być to np. aromat migdałowy, waniliowy, pomarańczowy, kokosowy)
  • alkohole smakowe (do biszkoptu czekoladowego pasować będą: Amaretto, likiery kawowe, orzechowe, karmelowe, z kwaśnych owoców jak wiśnie, porzeczka)
  • kakao rozmieszane z wodą i odrobiną cukru
Biszkopt rośnie na ok. 6 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy 18 cm lub rancie.
biszkopt czekoladowy genueński

Poniżej torty, w których znalazł się czekoladowy biszkopt genueński:

tort czekoladowo-śmietankowy z wiśniami
tort czekoladowo-śmietankowy z wiśniami

Przepis na czekoladowy biszkopt genueński:

biszkopt czekoladowy genueński

BISZKOPT CZEKOLADOWY GENUEŃSKI

Joanna | chocololo.pl
Puszysty biszkopt czekoladowy z dodatkiem masła.
Biszkopt rośnie na ok. 6 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy o średnicy 18 cm lub w rancie.
5 from 1 vote

SKŁADNIKI
  

  • 4 jajka rozmiar L (duże) (ok. 240 g jajek bez skorupek; w temp. pokojowej)
  • 120 g cukru drobnego
  • 100 g mąki pszennej
  • 30 g kakao
  • 30 g masła

PRZYGOTOWANIE
 

  • Piekarnik rozgrzać do 165 stopni C. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie smarować niczym.
  • Masło roztopić w garnuszku i odłożyć do ostudzenia.
  • Mąkę wymieszać z kakao i przesiać do miski, odłożyć.
  • Do miski wbić jajka i wsypać cukier, ubijać (mikser;końcówki do ubijania) aż masa potroi objętość, będzie gęsta, puszysta i jasna. Zajmie to ok. 15 minut.
  • Zmniejszyć obroty miksera na najmniejsze i powoli, łyżeczka po łyżeczce wlewać ostudzone masło. Skończyć niezwłocznie, gdy tylko składniki się połączą.
  • Do masy w trzech turach przesiać i wmieszać delikatnie rózgą mąkę z kakao. Masę przełożyć do tortownicy, wyrównać. Piec ok. 45-50 minut (do suchego patyczka).
  • Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i zostawić do całkowitego wystudzenia.
  • Nożem oddzielić wystudzony biszkopt od tortownicy, wyjąć i odwrócić. Odkleić papier od spodu, następnie przekroić biszkopt na 3 równe blaty.
Słowo kluczowe biszkopt, biszkopt czekoladowy, biszkopt do tortu, ciasto do tortu, kakao, tort, tort czekoladowy

Obserwuj Chocololo:

You may also like

14 komentarzy

Maria 6 sierpnia 2023 - 11:44

Biszkopt interesujący z maslem ? przepis podany bardzo wyraziście ,napewno wypróbuje.

Reply
Asia 31 sierpnia 2023 - 13:25

Czy ten biszkopt można piec w rancie czy masa będzie jednak za „ciężka”?

Reply
Joanna | Chocololo 31 sierpnia 2023 - 15:22

Masa jest odrobinę cięższa niż klasyczny biszkopt, ale spokojnie może być pieczona w rancie 🙂

Reply
Sylwia 9 lutego 2024 - 12:16

Czy to normalne że masa po dodaniu mąki opadła?

Reply
Joanna | Chocololo 9 lutego 2024 - 17:17

Niestety, masa może trochę zmniejszyć objętość, ale nie opaść. Trzeba delikatnie mieszać masę, dodając stopniowo mąkę w kilku turach. Ja najbardziej polecam mieszać dość miękką, silikonową szpatułką i przesiewać mąkę z kakao po odrobinie. To wygląda tak: dwa przesiania i zaraz delikatne wmieszanie lub dwa z potrząśnięciem, żeby równomiernie rozprowadzić mąkę. No i znowu dwa przesiania i zamieszanie, tak do końca mąki z kakao. Wiem, że niektórzy potrafią dodać całą, przesianą mąkę i im wychodzi. Ja robię czasem na 3 tury, ale polecam sposób powyżej. Jak mąka zbije się w większej ilości w jednym miejscu, to cała masa nagle potrafi nagle stracić całe powietrze i paść 🙁

Reply
Asia 31 sierpnia 2023 - 16:11

Dziękuję 🙂

Reply
Marta 9 września 2023 - 17:21

5 gwiazdek
Niestety przy dodawaniu mieszanki mąki i kakao, masa siadła. Przez to ciasto nie wyrosło o mogłam je tylko na pół przekroić.
Ale i tak super przepis. Tylko moje umiejętności trochę gorsze. No nic, następnym razem będzie lepiej.

Reply
Joanna | Chocololo 9 września 2023 - 18:33

Biszkopt jest kapryśny. Sama czasem mam z nim problem 🙂 Masa potrafi opaść nawet jak np. za dużo mąki zbierze się w jednym miejscu i ciężko ją rozmieszać.

Reply
Jolanta 10 września 2023 - 13:12

Beznadziejny przepis biszkopt nie wyrósł, wygląda jak zakalec, twarty, normalnie z 4 jaj biszkopt pięknie mi wyrasta,dodaje olej i jest wysoki,pulchny i wilgotny.

Reply
Joanna | Chocololo 10 września 2023 - 17:27

Rozumiem, że jet Pani sfrustrowana biszkoptową klapą. Wszystkim się zdarza 😉 Niemniej jednak przepis nie jest beznadziejny, jest bardzo dokładnie opisany, robiłam go wiele razy i jestem pewna, że coś na etapie odmierzania składników lub przygotowania zostało zrobione nie tak jak powinno. Pozdrawiam serdecznie!

Reply
Ella 26 kwietnia 2024 - 15:31

Chcę wykorzystać ten biszkopt do tortu dla 12 osób. Czy mogę proporcjonalnie zwiększyć ilość składników i piec go w dużej tortownicy? O ile wydłużyć czas pieczenia?

Reply
Joanna | Chocololo 27 kwietnia 2024 - 18:22

Pewnie, przy proporcjonalnie zwiększonej ilości składników do odpowiedniej tortownicy czas pieczenia powinien być taki sam:)

Reply
Agata 29 kwietnia 2024 - 14:27

Dzień dobry, czy z tego przepisu mogę piec w tortownicy 26cm czy potrzebuje zwiększyć składniki?

Reply
Joanna | Chocololo 29 kwietnia 2024 - 17:00

Dzień dobry! Nie, na taką tortownicę trzeba zwiększyć składniki dwukrotnie. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Reply

Zostaw komentarz

Recipe Rating




Chocololo.pl

Najbardziej czekoladowy blog. Znajdziesz tu niesamowicie czekoladowe przepisy na przepyszne ciasta i desery. Upieczesz idealnie czekoladowy tort i obłędny sernik. 

 

ZOBACZ JESZCZE

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych przepisach.

© CHOCOLOLO 2020 – 2023. Rozpowszechnianie, kopiowanie i przetwarzanie materiałów, zdjęć oraz tekstów z bloga jest zabronione.

logo chocololo