Tort czekoladowo-śmietankowy z wiśniami
Ten tort jest absolutnie przepyszny, przypomina tort szwarcwaldzki z małymi modyfikacjami. Nie mogłam się oprzeć i dodałam do kremu śmietankowego mascarpone. Nie chciałam usztywniać go żelatyną, a mascarpone idealnie się do tego nadaje, w dodatku krem wydaje mi się smaczniejszy. Poza tym dodałam do kremu ziarenka z całej laski wanilii. Ale pychota. Kakaowe blaty biszkoptu są delikatne i miękkie, z dodatkiem masła, mocno nasączone wiśniówką. Oprócz kremu do środka powędrowała domowa frużelina wiśniowa, a tort polany jest czekoladową polewą. Na bokach połamana czekolada, której opis przygotowania znajdziecie we wskazówkach.
Tort czekoladowo-śmietankowy z wiśniami - wskazówki
Biszkopt.
Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła.
Jajka z cukrem trzeba dobrze ubić, to podstawa udanego biszkoptu. Mikserem ręcznym ubijam jajka ok. 17 minut.
Mąka – Tortowa mąka pszenna. Sama do tego biszkoptu użyłam mąki pszennej bio typ 480.
Mąkę z kakao najlepiej dokładnie wymieszać i przesiać do miski, następnie ponownie przesiać podczas dodawania do ubitych jajek.
Najlepiej upiec biszkopt dzień (nawet 2 dni) przed przełożeniem kremem.
Biszkopt rośnie na ok. 6 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy 18 cm lub rancie.
Krem z wanilią i krem do ozdoby.
Śmietanka i mascarpone powinny być dobrze schłodzone. Najlepiej przez noc w lodówce.
Wanilia – Zamiast ziarenek z laski wanilii, można dodać pastę waniliową lub cukier puder z ziarenkami wanilii.
Boki tortu można udekorować np. wiórkami czekolady lub przygotować czekoladowe, połamane płatki (jak na zdjęciach).
W tym celu trzeba roztopić gorzką czekoladę (60 gram) w kąpieli wodnej i odstawić, aby lekko przestygła. Przygotować spory kawałek papieru do pieczenia i położyć go na czymś twardym np. desce do krojenia, prostokątnej tacy. Czekoladę wylać na papier i przy pomocy szpatułki rozsmarować prostokąt na grubość ok. 2 mm. Czekoladę schłodzić w lodówce, gdy będzie twarda połamać na kawałki i ozdobić nią tort.
Przepis na tortownicę 18 cm. Z podanych składników powstaje tort o wysokości ok. 10 cm (razem z kremami).
Tort czekoladowo-śmietankowy z wiśniami - przechowywanie
Torcik przechowywać w lodówce, zabezpieczony przed dostaniem się zapachów (zabezpieczony folią spożywczą lub w specjalnym pojemniku na ciasta). Spożyć do 2-3 dni.
Smacznego!
TORT CZEKOLADOWO- ŚMIETANKOWY Z WIŚNIAMI
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na biszkopt kakaowy
- 4 jajka duże, rozmiar L (w temp. pokojowej)
- 120 g cukru drobnego
- 100 g mąki pszennej
- 30 g kakao
- 30 g masła
Składniki na krem do tortu
- 250 g mascarpone (dobrze schłodzone)
- 500 ml śmietanki 36% (dobrze schłodzonej)
- 40 g cukru pudru
- ziarenka z 1 laski wanilii
Składniki na frużelinę wiśniową
- 200 g wiśni mrożonych
- 1,5 łyżeczki skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru
Składniki na polewę czekoladową
- 60 ml śmietanki 36%
- 30 g czekolady gorzkiej
- 30 g czekolady mlecznej
Składniki na krem do ozdoby
- 100 ml śmietanki 36% (dobrze schłodzonej)
- 30 g mascarpone (dobrze schłodzonej)
- 10 g cukru pudru
Dodatkowo
- ⅓ szklanki wiśniówki (do nasączenia)
- wiórki czekoladowe (do ozdoby)
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie biszkoptu
- Piekarnik rozgrzać do 165 stopni C. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie smarować niczym.
- Masło roztopić w garnuszku i odłożyć do ostudzenia.
- Mąkę wymieszać z kakao i przesiać do miski, odłożyć.
- Do miski wbić jajka i wsypać cukier, ubijać (mikser;końcówki do ubijania) aż masa potroi objętość, będzie gęsta, puszysta i jasna.
- Zmniejszyć obroty miksera na najmniejsze i powoli, łyżeczka po łyżeczce wlewać ostudzone masło. Skończyć niezwłocznie, gdy tylko składniki się połączą.
- Do masy w trzech turach przesiać i wmieszać delikatnie rózgą mąkę z kakao. Masę przełożyć do tortownicy, wyrównać. Piec ok. 45-50 minut (do suchego patyczka)
- Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i zostawić do całkowitego wystudzenia.
- Nożem oddzielić wystudzony biszkopt od tortownicy, wyjąć i odwrócić. Odkleić papier od spodu, następnie przekroić biszkopt na 3 równe blaty.
Przygotowanie frużeliny
- Wiśnie włożyć do garnuszka, wsypać cukier i dusić aż puszczą sok.
- 2-3 łyżki soku odlać do miseczki i rozmieszać w nich skrobię ziemniaczaną.
- Wiśnie gotować kilka minut aż będą miękkie. Następnie wlać rozmieszaną skrobię i gotować na małym ogniu jeszcze chwilę do zgęstnienia. Odłożyć do wystudzenia. Kilka wisienek wybrać do dekoracji i odłożyć w osobnej miseczce.
Przygotowanie kremu i złożenie tortu
- Przygotować krem. W dużej misce zmiksować przez chwilę (kilka sekund, tylko do połączenia) cukier puder, ziarenka wanilii i mascarpone. Dodać śmietankę i ubijać do powstania puszystego, gęstego kremu.
- Pierwszy blat położyć na paterze/podkładzie i nasączyć go wiśniówką. Przy brzegu biszkoptu wyłożyć krem, tak aby powstała kremowa obręcz z miejscem na wiśnie. Do środka dać część wiśni. Przykryć je kremem i wyrównać.
- Na krem położyć drugi blat biszkoptu, nasączyć. Znów przy krawędzi wyłożyć krem i wypełnić powstałe miejsce wiśniami. Przykryć wiśnie kremem, wyrównać i położyć trzeci blat. Nasączyć go wiśniówką.
- Resztą kremu otynkować tort. Wyrównać brzegi i wierzch szpatułką. Całość schłodzić minimum 6 godzin, najlepiej przez noc w lodówce.
Przygotowanie polewy i dekoracji
- Przygotować polewę. Czekoladę połamać na kostki. Śmietankę podgrzać w garnuszku prawie do wrzenia. Dodać czekoladę i po chwili wymieszać, aby powstała gładka polewa. Odstawić ją do ostudzenia i lekkiego zgęstnienia.
- Tort wyjąć z lodówki, boki udekorować wiórkami czekolady. Wierzch tortu polać grubą warstwą czekolady i delikatnie wyrównać. Schłodzić ok. 20 minut. Gdy polewa zastygnie, przygotować krem do dekoracji.
- Przygotowanie kremu. W misce zmiksować krótko mascarpone i cukier puder, wlać śmietankę i ubijać do powstania gęstego, puszystego kremu. Przełożyć go do rękawa cukierniczego z dekoracyjną tylką i ozdobić tort. Na koniec na kremie ułożyć odłożone wcześniej wiśnie.
22 komentarze
Przepiękny, mam małe pytanie, czy do biszkoptu konieczne jest masło?
Dziękuję, nie jest konieczne. Można je pominąć 🙂
Pysznie wygląda i planuję zrobić, mam tylko jedno pytanie : jajka w całości miksuje pani – nie oddzielając żółtka od białek?
Tak, ubijam całe jajka z cukrem (w temp. pokojowej). We wskazówkach zaznaczyłam ile czasu zajmuje mi ubicie ręcznym mikserem, aby były dobrze ubite. Pozdrawiam!
Mam pytanie. Jeśli chce upiec na tortownicy 20cm? Czy mam zwiększać proporcje czy nie ? pozdrawiam
Dzień dobry, tak trzeba zwiększyć o 1/4 składników. Pozdrawiam serdecznie!
Nie jest potrzebny w przepisie Proszek do pieczenia?
Nie jest potrzebny, biszkopt rośnie dzięki dobrze ubitym jajkom z cukrem. We wskazówkach napisałam ile sama ubijam, żeby wszystko się udało. Pozdrawiam.
Zrobiłam torcik w sobotę. Wyszedł przepyszny. Dziękuję za super przepis 🙂
Super wygląda! Mam nadzieję, że mój też tak wyjdzie 😀 Jutro zaczynam robić. Ale odkąd mam mikser z ariete to częściej próbuję sama piec i gotować
Jeśli mam tortownicę 24 cm to o ile zwiększyć proporcje ? Chciałabym zrobić tort dla 12 osób
Trzeba dodać 3/4 składników 🙂
Jeśli chce upiec na 26cm tortownicy, to jakie proporcje?
Wszystko x2 🙂
A mi biszkopt nie wyrósł. Ubijałam jajka tak długo jak jest podane w przepisie.
Dzień dobry! Samo ubicie jajek jest bardzo ważne, ale dalsze dodawanie składników też. Możliwe, że na etapie mieszania z mąką i kakao coś poszło nie tak, może był mieszany zbyt długo?
Czy zamiast wiśni można użyć dżemu porzeczkowego?
Jasne! Będzie pasować 🙂
Poszukuję takich wiórek czekoladowych do ozdoby, zdradzi pani skąd takie duże te wiórki ?
Dzień dobry, takie wiórki robię sama. We wskazówkach (zaraz pod nasączeniem) jest opis jak je przygotować. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Tort wygląda cudnie. Ile kremu zostawić na tynk? 1/3?
Tak, 1/3 spokojnie wystarczy. Boki smarowałam nieco grubiej, ale wierzch cieniutko bo jest polany czekoladą. Pozdrawiam serdecznie 🙂