Tort czekoladowo-krówkowo-kawowy
Bardzo delikatny tort z puszystym biszkoptem kakaowym i lekkim kremem krówkowym. Rozpływa się w ustach. Do tego wyraźny akcent kawowy. W środku skrywają się kawałki kawowej galaretki, a wierzch zdobi pyszny krem kawowy. Jest też czekoladowa polewa. Tort ma naprawdę lekką konsystencję, znika ekspresowo. Musi postać w lodówce, alby dobrze stężał i ładnie się trzymał. Boki zostawiamy gołe, ale jeśli koniecznie chcecie je czymś ozdobić, niech to będzie krem lekki na bazie śmietanki i mascarpone. Maślane, gęste kremy będą zbyt ciężkie. Można go też w całości polać czekoladową polewą. Poniżej znajdziecie dużo wskazówek, koniecznie zajrzycie do nich przed przygotowywaniem tortu.
Jak rozłożyć pracę nad tortem czekoladowo-krówkowo-kawowym?
Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć na kilka dni. Poniżej przedstawiam Wam schemat, który wydaje się wygodny, tort ma czas by się „ułożyć” i nieco przegryźć. Sama też tak rozłożyłam poszczególne etapy przygotowań tortu.
1 DZIEŃ – Upieczenie biszkoptu, wstawienie śmietanki z krówkami do lodówki – Biszkopt najlepiej upiec dzień przed krojeniem. Ja po ostudzeniu zostawiam go w tortownicy zabezpieczonej folią spożywczą i wyciągam/kroję następnego dnia. Śmietanka z rozpuszczonymi krówkami powinna się chłodzić ok. 12 godzin, żeby ładnie się ubiła.
Można także w tym dniu przygotować galaretkę i zostawić do następnego dnia. Pamiętacie, aby już mieć w lodówce wszystkie składniki, które muszą być schłodzone, czyli śmietanki i mascarpone.
2 DZIEŃ – Złożenie tortu w rancie – Tego dnia kroimy biszkopt na 3 blaty, przygotowujemy galaretkę kawową i dokańczamy krem krówkowy. Tort zostawiamy w rancie, żeby się „ułożył”. Dobrze, żeby trwało to min. 12 godzin. Sama składam tort rano i zostawiam do następnego ranka.
3 DZIEŃ – Polewa i dekoracja – Tort wyjmujemy z rantu i zostawiamy w lodówce na czas przygotowania polewy. Po polaniu schładzamy go jeszcze i w tym czasie przygotowujemy krem kawowy.
Udekorowany tort jest już gotowy. W smaku będzie najlepszy na następny dzień. Tort można kroić bezpośrednio po wyjęciu z lodówki. Jest miękki i delikatny od razu po wyjęciu z niej, więc nie trzeba czekać, aby się ocieplił. Bezpośrednio z lodówki jest idealny.
Tort czekoladowo-krówkowo-kawowy - wskazówki
Biszkopt kakaowy.
Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z bardzo ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła. Dla pewności, czy dobrze się ocieplą (to zależy, czy wyciągacie je z lodówki, jaka jest temp. otoczenia itp.) czas ocieplania ich w wodzie można wydłużyć do 30 minut.
Jajka z cukrem trzeba dobrze ubić, to podstawa udanego biszkoptu. Mikserem ręcznym ubijam jajka ok. 15-17 minut.
Mąka – Tortowa mąka pszenna. Sama do tego biszkoptu użyłam mąki pszennej bio typ 480.
Mąkę przesiać do miski, następnie ponownie przesiać podczas dodawania do ubitych jajek.
Biszkopt rośnie na ok. 7 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy 18 cm lub rancie.
Więcej wskazówek do tego biszkoptu znajdziesz we wpisie: Biszkopt kakaowy bez proszku do pieczenia.
Krem krówkowy.
Śmietanka – Słodka 36% w kartoniku. Sama przygotowywałam krem właśnie ze śmietanką 36%.
Czy można użyć śmietanki 30%?
Ze śmietanką 30% krem będzie mniej gęsty, akurat w tym przepisie krem jest lekki i mniejsza ilość % nie będzie mu służyć. Użyjcie śmietanki 36%.
Krówki – Kruche krówki. Podana ilość nie zawiera papierków, w które zawinięte są krówki, więc przygotujcie ich odrobinę więcej np. 280-300 gram.
Mascarpone – Powinno być dobrze schłodzone. Najlepiej, żeby spędziło w lodówce tyle samo czasu co śmietanka z czekoladą, czyli 12 godzin.
Rozpuszczone krówki trzeba wystudzić i schłodzić przez min. 12 godzin.
Więcej wskazówek do tego kremu znajdziesz we wpisie: Krem krówkowy (do tortów i deserów).
Galaretka kawowa.
W przepisie wykorzystujemy mocną kawę instant, ale spokojnie można zamienić ją na świeżo parzoną kawę np. z ekspresu.
Wtedy przygotowaną żelatynę dodajemy bezpośrednio do 150 ml gorącej kawy. Dalej postępujemy jak w przepisie.
Naczynie lub keksówka, do której wlewamy galaretkę, powinna mieć wymiary max. 20×10 cm lub mniejsza. Galaretka musi dobrze stężeć przed krojeniem. Kroimy ją w drobną kostkę, aby łatwo ją można było przykryć kremem.
Polewa czekoladowa.
Czekolada – Gorzka najlepiej 60-80% . Sama wykorzystałam czekoladę 70%.
Śmietanka – Można użyć śmietanki 30% lub 36%. Ze śmietanką 30% polewa może być rzadsza, wtedy trzeba poczekać dłużej, żeby ostygła i mocniej zgęstniała.
Krem kawowy.
Śmietanka – Słodka śmietanka 36%, dobrze schłodzona.
W przepisie są 2 pozycje ze śmietanką do tego kremu. 100 ml dobrze schłodzonej i 30 ml do rozpuszczenia kawy. Rozpuszczoną kawę schładzamy przez 15-20 minut w lodówce, oczywiście można przygotować ją wcześniej i zostawić w lodówce na noc.
Kawa – Mocna kawa instant. Bez dodatków typu 2w1. Potrzeba 1,5 łyżeczki (płaskiej). Nie można użyć parzonej kawy z ekspresu ponieważ krem się nie ubije.
Mascarpone – Dobrze schłodzone mascarpone, najlepiej przez noc w lodówce.
Przepis na tort o średnicy 18 cm i wysokości ok. 10 cm bez dekoracji.
Tort czekoladowo-krówkowo-kawowy - przechowywanie
Tort należy przechowywać w lodówce, w specjalnym pojemniku na tort lub zabezpieczony folią, aby nie przeszedł innymi zapachami. Najlepiej spożyć go w ciągu 3 dni od momentu złożenia i udekorowania.
Smacznego!
TORT CZEKOLADOWO-KRÓWKOWO-KAWOWY
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na biszkopt kakaowy.
- 4 jajka L (w temp. pokojowej)
- 130 g cukru drobnego
- 85 g mąki pszennej
- 25 g kakao
Składniki na krem krówkowy.
- 300 ml śmietanki 36%
- 250 g krówek kruchych
- 250 g mascarpone (dobrze schłodzonego)
Składniki na galaretkę.
- 150 ml wrzątku
- 1,5 łyżeczki żelatyny+20 ml zimnej wody (6 gram)
- 1 łyżeczka mocnej kawy instant*
Składniki na polewę czekoladową.
- 70 ml śmietanki 36%
- 50 g czekolady gorzkiej
Składniki na krem kawowy.
- 100 ml śmietanki 36% (dobrze schłodzonej)
- 1,5 łyżeczki mocnej kawy instant
- 20 g cukru pudru
- 50 g mascarpone
Dodatkowo
- ⅓ średniej filiżanki mocnej kawy ( do nasączenia biszkoptu, ok. 60-70 ml)
- czekoladowe ozdoby np. wiórki, posypki itp.
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie biszkoptu.
- Piekarnik rozgrzać do 165 stopni C (góra-dół). Dno tortownicy (18cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie smarować niczym.
- Mąkę dokładnie wymieszać z kakao, odłożyć.
- Do miski wbić jajka i wsypać cukier, ubijać (mikser;końcówki do ubijania) aż masa potroi objętość, będzie gęsta, puszysta i jasna. Zajmie to ok. 15 minut.
- Do masy w trzech turach (lub stopniowo**) przesiać i wmieszać delikatnie rózgą mąkę z kakao. Masę przełożyć do tortownicy, wyrównać. Piec ok. 45-50 minut (do suchego patyczka).
- Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i zostawić do całkowitego wystudzenia.
Przygotowanie kremu etap 1.
- Do garnuszka dokładnie pokruszyć krówki, wlać śmietankę i podgrzewać cały czas mieszając, aż krówki dokładnie się rozpuszczą. Następnie po ostudzeniu, schłodzić masę w lodówce przez noc. (ok. 12 godzin)
Przygotowanie galaretki
- Żelatynę zalać zimną wodą i odstawić do napęcznienia na 10 minut.
- Kawę rozmieszać z wrzątkiem, odłożyć. Napęczniałą żelatynę podgrzać. Powinna zrobić się płynna i ciepła (ale nie może się zagotować). Wlać żelatynę do ciepłej kawy, wymieszać i zostawić do ostudzenia.
- Keksówkę/pojemnik o wym. 10x20 cm (lub mniejszy) wyłożyć folią spożywczą. Wlać do niego ostudzoną galaretkę i schłodzić w lodówce do stężenia (ok. 2 godziny).
Przygotowanie kremu etap 2 i składanie tortu.
- Nożem oddzielić wystudzony biszkopt od tortownicy, wyjąć i odwrócić. Odkleić papier od spodu, następnie przekroić biszkopt na 3 równe blaty.
- Pierwszy blat położyć na podkładce nasączyć lekko kawą i zapiąć w rant*** wyłożony folią rantową lub papierem do pieczenia.
- Galaretkę pokroić w niewielką kostkę, odłożyć i przygotować krem krówkowy.
- Mascarpone ubić przez kilka sekund, dodać schłodzony sos krówkowy i ubijać do powstania puszystego, gęstego kremu (ok. 2-3 minuty).
- ¼ kremu rozsmarować delikatnie na biszkoptcie, ułożyć na kremie kawałki galaretki i przykryć ¼ kremu. Położyć na nim 2 blat biszkoptu, nasączyć lekko kawą i ponownie wyłożyć ¼ kremu, galaretkę i ostatnią ¼ kremu. Przykryć ostatnim blatem biszkoptu, delikatnie go nasączyć.
- Tort w rancie schować do lodówki i schładzać min. 12 godzin.
Przygotowanie polewy i kremu kawowego.
- Do garnuszka z grubym dnem wlać śmietankę, podgrzać prawie do wrzenia, zdjąć z ognia i dodać połamaną czekoladę. Wymieszać aż powstanie gładki sos. Musi się ostudzić, ale wciąż być płynny.
- Tort wyjąć z rantu, ozdobić go polewą czekoladową. Można przy pomocy specjalnej butelki, worka cukierniczego lub po prostu łyżeczką zrobić tzw. drip i resztę wylać na wierzch.
- Tort schłodzić przez 15-20 minut, kiedy czekolada lekko zastygnie udekorować tort kremem.
- Krem kawowy. 30 ml śmietanki podgrzać i rozmieszać z kawą. Gdy ostygnie schłodzić w lodówce przez 15-20 minut.
- W misce ubić razem mascarpone, śmietankę (100 ml), śmietankę z kawą i cukier puder. Ubijać aż krem będzie gęsty i puszysty, a ślady miksera będą widoczne.
- Krem przenieść do worka cukierniczego z dekoracyjną tylką. Ozdobić tort.
4 komentarze
Do galaretki kawowej nie dodaje się cukru? Nie będzie zbyt gorzka w smaku?
Krem krówkowy jest słodki, więc z galaretką dobrze się równoważy i tej goryczy nie czuć 🙂
Czesc chciałabym zrobić większy tort średnica 26 . Jak dostosować proporcje ? Zrobić z 1.5 porcji czy podwójnie
Cześć! Na tortownicę 26 składniki x2 🙂