Tarta jeżyk

Masło do ciasta powinno być zimne, prosto z lodówki.
Woda do ciasta powinna być zimna, lodowata.
Można przygotować ciasto w malakserze (tak najłatwiej) miksując wszystkie składniki (jak w przepisie), aż powstanie kruszonka. Następnie, ręcznie szybko je zagnieść, uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki.
Jeśli nie posiadacie malaksera, można szybko posiekać nożem mąkę, cukier puder i pokrojone w kostkę masło. Następnie dodać zimną wodę i zagnieść ręcznie ciasto. Wszystko robimy szybko, aby ciasto się nie ociepliło.
Czekolada – Najlepiej użyć czekolady gorzkiej 60-80 %. Użyłam gorzkiej 80%, myślę że tarta była z nią idealna.
Krówki – Użyłam kruchych krówek, już bez płynnego środka.
Pieczenie orzechów laskowych – Orzechy wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C. Piec ok. 8-10 minut, sprawdzając czy orzechy zbytnio się nie przypiekają. Można je także delikatnie przemieszać drewnianą łyżką. Skórka orzechów powinna zrobić się ciemniejsza, pękać i odchodzić od orzechów.
– Upieczone orzechy wystudzić i obrać ze skórek: można wszystkie orzechy wysypać na ścierkę, zawinąć i potrzeć je np. o blat, następnie rozwinąć. Można też partiami, nad wystudzoną blachą z papierem na którym się piekły potrzeć orzechy w dłoniach. Skórki same odpadną, nie będziemy brudzić ścierki.
Pieczenie spodu – Spód pieczemy najpierw przykryty papierem do pieczenia i dociążony, następnie dopiekamy bez papieru aż się zarumieni. Jeżeli boczki szybciej się zrumienią, a spód jeszcze będzie jasny, trzeba zabezpieczyć je np. folią aluminiową i dopiec.
Przepis na tartę o średnicy 24 cm.
Tartę przechowywać w lodówce, zabezpieczoną folią lub w szczelnym pojemniku. Po pokrojeniu można zostawić ją na ok. 15 minut aby zmiękła. Tartę przechowywać do 4 dni.
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowa kluczowe i naciśnij Enter.