Tort kakaowo-piernikowy
Świąteczny tort kakaowo-piernikowy. Pyszny, aromatyczny i słodki. Mamy w nim kakaowo-piernikowy biszkopt, krem z białą czekoladą, powidła śliwkowe i maślany krem kakaowo-piernikowy. Wszystkie te przepisy pojedynczo już pojawiły się na blogu. Może z wyjątkiem powideł, chociaż… na blogu znajdziecie przepis na czekośliwkę. Ona też tu będzie pasować. Tort jest rewelacyjny. Pod ciężkim, piernikowym kremem maślanym z chrupiącymi orzechami włoskimi ukryty jest puszysty biszkopt i słodki krem z białą czekoladą. W połączeniu z cierpkimi powidłami śliwkowymi smakuje bosko. We wskazówkach znajdziecie kilka propozycji czym można zastąpić śliwki. Zajrzyjcie do nich koniecznie.
Jak rozłożyć pracę nad świątecznym tortem kakaowo-piernikowym?
Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć na 2-3 dni. Poniżej przedstawiam Wam schemat, który wydaje się wygodny, tort ma czas by się “ułożyć” i nieco przegryźć. Sama też tak rozłożyłam poszczególne etapy przygotowań tortu.
1 DZIEŃ – Upieczenie biszkoptu i rozpuszczenie białej czekolady w śmietance – Nie ma różnicy, czy upieczecie biszkopt rano, czy wieczorem. Ważne, żeby dobrze wystygł i poleżał przez noc. Wtedy lepiej się kroi. Śmietanka z czekoladą powinna się chłodzić ok. 12 godzin, żeby ładnie się ubiła.
2 DZIEŃ – Złożenie tortu w rancie – Tego dnia kroimy biszkopt na 3 blaty i przygotowujemy krem z biała czekoladą i mascarpone. Tort składamy i wstawiamy do lodówki. Dobrze, żeby chłodzenie trwało to ok. 12 godzin. Sama składam tort rano i zostawiam do następnego ranka.
3 DZIEŃ – Tynkowanie i dekoracja – Tort wyjmujemy z rantu i zostawiamy w lodówce na czas przygotowania kremu maślanego i dekoracji (opcjonalnie; w zależności co przygotowujecie). Po obłożeniu kremem maślanym, zostawiamy tort na 1 godzinę w lodówce i dekorujemy.
Udekorowany tort jest już gotowy. W smaku będzie najlepszy na następny dzień. Przed krojeniem można poczekać, aby krem maślany trochę zmiękł lub kroić nożem zanurzonym w ciepłej wodzie i osuszonym. Ukrojony kawałek zostawić na kilka minut, żeby się ocieplił.
Tort kakaowo-piernikowy - wskazówki
Biszkopt kakaowo-piernikowy.
Jajka – Powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z bardzo ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła. Dla pewności, czy dobrze się ocieplą (to zależy, czy wyciągacie je z lodówki, jaka jest temp. otoczenia itp.) czas ocieplania ich w wodzie można wydłużyć do 30 minut.
Jajka z cukrem trzeba dobrze ubić, to podstawa udanego biszkoptu. Mikserem ręcznym ubijam jajka ok. 15-17 minut.
Mąka – Tortowa mąka pszenna. Sama do tego biszkoptu użyłam mąki pszennej bio typ 480.
Mąkę przesiać do miski, następnie ponownie przesiać podczas dodawania do ubitych jajek.
Biszkopt rośnie na ok. 7 cm. Pieczemy go w wysokiej tortownicy 18 cm lub rancie.
Więcej wskazówek do tego biszkoptu znajdziesz we wpisie: Biszkopt kakaowo-piernikowy.
Jakich składników użyć do kremu z białą czekoladą?
Śmietanka – Słodka 36% w kartoniku. Sama przygotowywałam krem właśnie ze śmietanką 36%.
Czy można użyć śmietanki 30%?
Ze śmietanką 30% krem będzie mniej gęsty, więc jeśli chcecie wykorzystać ją do przepisu, warto zwiększyć ilość mascarpone o 20-30 gram.
Czekolada – Biała czekolada bez dodatków.
Mascarpone – Powinno być dobrze schłodzone. Najlepiej, żeby spędziło w lodówce tyle samo czasu co śmietanka z czekoladą, czyli 12 godzin.
Więcej wskazówek do kremu z białą czekoladą znajdziesz we wpisie: Krem z białą czekoladą.
Maślany krem kakaowo-piernikowy.
Masło – Prawdziwe masło o zawartości tłuszczu 82-83%. Nie zamieniamy go na inne, a tym bardziej na margarynę.
Do tego kremu maślanego masło powinno być miękkie, ale może być jeszcze trochę chłodne. Takie masło lepiej się ubija na jasną i puszystą masę.
Masło ubijamy ok. 5-8 minut (zwykłym ręcznym mikserem; może to trwać dłużej w zależności od rodzaju miksera. Po ubiciu będzie lekko puszyste i jasne, prawie białe.
Kakao – Ciemne, alkalizowane kakao o zawartości tłuszczu 10-12%. Podpowiem, że to np. popularne Decomorreno lub Wedel.
Przyprawa do piernika – Można użyć ulubionej (kupnej lub domowej) przyprawy do piernika. Jeśli Wasza przyprawa ma cukier trzeba ją przesiać, żeby cukier oddzielić (nie dodajemy go do kremu).
Po dodaniu kakao i przyprawy do masła ubijamy całość 1-2 minuty, aby dobrze się połączyła. Następnie w porcjach dodajemy cukier puder (po 1/3 porcji).
Śmietanka – Tłusta, słodka śmietanka o zawartości tłuszczu 36%. Powinna mieć temperaturę pokojową, zbyt zimna lub ciepła może zwarzyć krem.
Śmietankę dodajemy partiami (po 1/3 porcji), gdy kolejna się wmiesza. Krem będzie gładszy, jaśniejszy.
Więcej wskazówek do maślanego kremu kakaowo-piernikowego znajdziesz we wpisie: Maślany krem kakaowo-piernikowy.
Powidła śliwkowe.
Do tortu użyłam gęstych powideł śliwkowych. Można wykorzystać inne ulubione przetwory np. frużelinę, ważne aby były gęste. Do piernikowego tortu zamiast śliwek będą pasować: pomarańcze, porzeczka, wiśnie.
Przepis na tort o średnicy 18 cm i wysokości ok. 10 cm bez dekoracji.
Smacznego!
Przepis na świąteczny tort kakaowo-piernikowy:
TORT KAKAOWO-PIERNIKOWY
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na biszkopt
- 4 jajka duże
- 130 g cukru drobnego
- 95 g mąki pszennej tortowej
- 15 g kakao
- 1 łyżka przyprawy do piernika (lekko czubata)
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na krem z białej czekolady
- 400 ml śmietanki 36%
- 200 g czekolady białej
- 250 g mascarpone (dobrze schłodzonego)
Składniki na kakaowo-piernikowy krem maślany
- 150 g masła (w temp. pokojowej; miękkiego)
- 30 g kakao
- 250 g cukru pudru
- 100 ml śmietanki 36% (w temp. pokojowej)
- 2 łyżki przyprawy do piernika
Dodatkowo
- mały słoiczek gęstej konfitury ze śliwek
- 100 g posiekanych orzechów włoskich
- pierniczki i czekoladowe ozdoby do dekoracji
- 80 ml mocnej kawy/herbaty (do nasączenia)
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie biszkoptu
- Piekarnik rozgrzać do 165 stopni C (góra-dół). Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie smarować niczym.
- Mąkę dokładnie wymieszać z kakao, proszkiem i przyprawą piernikową, odłożyć.
- Do miski wbić jajka i wsypać cukier, ubijać (mikser;końcówki do ubijania) aż masa potroi objętość, będzie gęsta, puszysta i jasna. Zajmie to ok. 15 minut.
- Do masy w trzech turach (lub stopniowo) przesiać i wmieszać delikatnie rózgą mąkę z kakao. Masę przełożyć do tortownicy, wyrównać. Piec ok. 45-50 minut (do suchego patyczka).
- Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i zostawić do całkowitego wystudzenia.
Przygotowanie kremu z białą czekoladą etap 1
- Śmietankę podgrzać w garnuszku prawie do wrzenia. Dodać połamaną, białą czekoladę i wymieszać do rozpuszczenia. Zdjąć z ognia, odstawić do ostudzenia, następnie schłodzić w lodówce min. 12 godzin.
Przygotowanie kremu z białą czekoladą etap 2 i składanie tortu
- Nożem oddzielić wystudzony biszkopt od tortownicy, wyjąć i odwrócić. Odkleić papier od spodu, następnie przekroić biszkopt na 3 równe blaty.
- Pierwszy blat położyć na podkładce nasączyć lekko kawą i zapiąć w rant* wyłożony folią rantową lub papierem do pieczenia. Pierwszy blat nasączyć.
- Do miski dać mascarpone, chwilkę zmiksować (kilka sekund) i dodać zimną śmietankę z czekoladą. Ubijać 2-3 minuty do powstania gęstego, puszystego kremu.
- Odrobinę kremu wyłożyć na pierwszy blat tylko przy brzegu biszkoptu (tak żeby powstał pierścień z gołym środkiem, czyli biszkoptem; można to zrobić łyżką lub przy pomocy worka cukierniczego). Do środka wyłożyć gęste powidła, na nie krem i delikatnie wyrównać.
- Krem przykryć biszkoptem, nasączyć go i ponownie przy brzegu wyłożyć trochę kremu, powidła i pozostały krem. Wyrównać, przykryć ostatnim blatem, nasączyć go.
- Tort w rancie schować do lodówki i schładzać min. 12 godzin.
Przygotowanie kremu maślanego i dekoracja
- Masło utrzeć w misce do powstania jasnej (prawie białej), puszystej masy. Zajmie to ok. 5-8 minut.
- Do masła przesiać kakao i przyprawę, ucierać jeszcze 1-2 minuty. Następnie do masy przesiać ⅓ cukru pudru, miksować 1-2 minuty, dodać kolejną ⅓ cukru, miksować 1-2 minuty i ostatnią część.
- Krem będzie gęsty, miksując wlać ⅓ śmietanki, gdy składniki się połączą wlać kolejną porcję i tak do powstania puszystego, gładkiego kremu.
- Kremem maślanym posmarować wierzch i boki tortu. Część można przełożyć do rękawa cukierniczego z dekoracyjną tylką i udekorować wierzch.
- Boki tortu obsypać posiekanymi orzechami. Na wierzchu ułożyć pierniczki. Tort schłodzić jeszcze przez godzinę.