Malinowy mus do tortu - wskazówki do przygotowania
Jakich składników użyć do musu malinowego?
Maliny – Świeże lub mrożone. Jeśli wykorzystujecie mrożone maliny, trzeba je rozmrozić i dopiero zblendować i przetrzeć przez sito. Opcjonalnie można także podgrzać razem mrożone maliny z cukrem i gdy się zagotują, rozpadną, to wtedy je ostudzić i przetrzeć przez sitko.
Śmietanka – Słodka 36% w kartoniku. Sama przygotowywałam krem właśnie ze śmietanką 36%.
Czy można użyć śmietanki 30%?
Ze śmietanką 30% mus będzie mniej gęsty, więc jeśli chcecie wykorzystać ją do przepisu, warto zwiększyć ilość żelatyny o pół łyżeczki.
Żelatyna – Zwykła, uniwersalna żelatyna w proszku.
Przygotowanie musu malinowego i wskazówki.
- Maliny blendujemy, przecieramy do garnuszka przez sitko i dodajemy cukier. Mieszamy całość i doprowadzamy do wrzenia.
- Żelatynę trzeba zalać zimną wodą i odstawić do napęcznienia na 10 minut. Musi sobie poleżeć, nie przyspieszamy tego procesu.
- Gdy maliny lekko ostygną trzeba podgrzać żelatynę i gorącą dodajemy do malin. Pozostawiamy do ostudzenia. Całość powinna być w temp. pokojowej (odczuwalnie lekko chłodna). Zbyt ciepła zwarzy śmietankę.
- Schłodzoną śmietankę trzeba ubić na gęsty i puszysty krem, ale nie na sztywno i wmieszać delikatnie do malin. Taką śmietankę ciężko wmieszać i jest duże prawdopodobieństwo, że mus się zwarzy.
Ważne jest odpowiednie przygotowanie żelatyny, ponieważ podgrzana za mocno traci swoje żelujące właściwości.
Aby żelatyna dobrze „zadziała” i masa ładnie stężała, trzeba najpierw zalać ją odpowiednią ilością wody i odstawić do napęcznienia na 10 minut . Następnie żelatynę podgrzewamy w niewielkim garnuszku na małym gazie. Ostrożnie, napęczniała żelatyna stanie się płynna. Trzeba ją podgrzać aż będzie ciepła, ale nie zagotować. Inaczej straci żelujące właściwości.
Dodatkowe informacje:
– Przygotowany mus malinowy wystarczy do przełożenia 1 warstwy biszkoptu/ciasta o średnicy 18 cm. Warstwa musu będzie mieć ok. 1,3-1,4 cm wysokości.
– Jeśli do tortu chcecie przygotować więcej warstw musu malinowego, trzeba odpowiednio zwiększyć składniki.
– Musu malinowego trzeba użyć od razu. Nie można go odkładać na potem. Najlepiej przygotować sobie blaty ciasta lub biszkoptu wcześniej, a pierwszy już mieć zapięty w rant na podkładce.
– Tort z musem składamy w rancie (może być zabezpieczony folią rantową). Mus jest dość płynny i chociaż nie powinien wypłynąć z tortownicy, to może wylać się za biszkopt. Jeśli nie macie rantu to można złożyć tort w tortownicy (o średnicy ciasta/biszkoptu; tej, w której go piekliście) wyłożonej folią rantową lub papierem, pamiętając, że ciasto lubi się nieco skurczyć podczas pieczenia i nie będzie idealnie pasować do tortownicy. Czasem jest ok, ale innym razem można dać 2 warstwy papieru do pieczenia lub folii, żeby te 1-2 mm szczeliny wypełnić.
– Tak jak w torcie z malinami i musem z białej czekolady, można dodać do musu maliny, ale nie tylko. Będą pasować także jagody, borówki lub porzeczka.
– Owoce muszą być umyte i dokładnie osuszone.
– Można między warstwę musu dać żelkę owocową.
Przepis na mus malinowy:
MUS MALINOWY DO TORTU
SKŁADNIKI
- 220 g malin
- 35 g cukru
- 175 ml śmietanki 36%
- 2½ łyżeczki żelatyny +30 ml zimnej wody
PRZYGOTOWANIE
- Maliny zblendować i przetrzeć dokładnie na sicie bezpośrednio do garnuszka. Wsypać cukier i zagotować.
- Maliny zdjąć z ognia, odstawić do ostudzenia.
- W międzyczasie zalać żelatynę wodą i odstawić do napęcznienia na 10 minut. Po tym czasie podgrzać, aż będzie płynna i ciepła. Wlać ją do malin i wymieszać.
- Gdy maliny z żelatyną będą w temp. pokojowej/lekko chłodne, ubić śmietankę na puszystą masę, ale nie na sztywno.
- Delikatnie wmieszać śmietankę do malin i wylać na ciasto/biszkopt/do pucharków.
2 komentarze
Smakowicie wygląda ten krem ☺️
Robię na mascarpone, a chciałabym zrobić na śmietance, bo na pewno jest delikatniejszy.
Czy ten krem jest stabilny do tortu?
Bardzo dziękuję 🙂 To jest mus, krem ma inną konsystencję i bardziej „swobodny” w użyciu. Mus konkretnie wylewamy na blaty biszkoptu/ciasta w rancie i uzyskuje docelową konsystencję po schłodzeniu. Mus jest stabilny. Wszystkie informacje są we wpisie 😉 Pozdrawiam serdecznie!