Babka migdałowa z Amaretto (bez glutenu)
Tą babką nie częstujcie dzieci, ponieważ trochę Amaretto się w niej zmieściło. A, że jest niewielka, to całkiem je czuć, tym bardziej w polewie czekoladowej. Babka migdałowa z Amaretto jest pyszna, niesamowicie wilgotna i delikatna jednocześnie. Bardzo aromatyczna i po prostu przepyszna. W dodatku jest bez glutenu. Polałam ją polewą z gorzkiej czekolady, śmietanki i Amaretto. Możecie posypać ją też płatkami migdałów, ja użyłam kuleczek cukrowych i suszonych kwiatów.
Babka migdałowa z Amaretto (bez glutenu) - wskazówki
Jajka – powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki. Można też przyspieszyć ten proces i włożyć je do miski z ciepłą wodą na 10 – 15 minut, wymieniając wodę na ciepłą jakby ostygła.
Masło – Powinno być w temperaturze pokojowej, miękkie.
Migdały – Polecam samodzielnie mielić migdały, ale można użyć mąki migdałowej. W przypadku gdy migdały mielimy sami, można wymieszać je z częścią (z już odmierzonej do babki) mąki ryżowej i kukurydzianej (można je razem wymieszać) i dopiero zmielić. Migdały drobniej się zmielą i zmniejszy to ryzyko, że gdy zbyt długo będą miksowane powstanie pasta.
Najlepiej użyć migdałów bez skórek, czyli blanszowanych.
Czekolada do polewy – Gorzka, najlepiej między 60-80%.
Jeśli zdarzy się, że polewa się zwarzy to wystarczy dodać do niej łyżkę wrzątku i energicznie rozmieszać.
Przepis na keksówkę o wymiarach 20×10 cm.
Babka migdałowa z Amaretto (bez glutenu) - przechowywanie
Babkę przechowywać w temperaturze pokojowej do 3-4 dni. Najlepiej zabezpieczoną folią spożywczą lub w szczelnym pojemniku.
Można ją przechowywać także lodówce (jeśli lubicie) do 5 dni.
Smacznego!
BABKA MIGDAŁOWA Z AMARWETTO (BEZ GLUTENU)
Joanna | chocololo.plSKŁADNIKI
Składniki na babkę
- 3 jajka (w temp. pokojowej)
- 100 g masła (miękkiego)
- 90 g cukru drobnego
- 100 g migdałów mielonych
- 30 g mąki ryżowej
- 30 g mąki kukurydzianej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 60 ml Amaretto (w temp. pokojowej)
Składniki na polewę
- 60 g czekolady gorzkiej
- 40 ml śmietanki 36%
- 20 ml Amaretto
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie babki
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C, formę wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
- Żółtka oddzielić od białek. Białka dać do suchej metalowej lub szklanej miski (będą później ubijane)
- Mielone migdały wymieszać z proszkiem, przesianą mąką ryżową i kukurydzianą. Odłożyć.
- W misce utrzeć masło z cukrem na puszystą, jasną masę (zajmie to kilka minut) i stopniowo, miksując na najmniejszych obrotach dodawać żółtka. Żółtka dodawać jedno po drugim, gdy poprzednie się wmiesza do masy.
- Przed dodaniem mąk, ubić w osobnej misce białka prawie na sztywną pianę.
- Wsypać mieszankę migdałów i wlać Amaretto. Delikatnie, szpatułką wymieszać całość. Na koniec ostrożnie wmieszać białka. Przełożyć ciasto do formy i wyrównać. Piec ok. 40 minut, do suchego patyczka.
- Wyjąć babkę i zostawić do ostudzenia, gdy lekko ostygnie można ją przełożyć na kratkę do studzenia i zostawić aż całkiem się ostudzi.
Przygotowanie polewy
- W niewielkim garnuszku wymieszać śmietankę i Amaretto, podgrzać prawie do wrzenia. Zdjąć z ognia i dodać połamaną czekoladę, wymieszać do rozpuszczenia. Gdy polewa lekko przestygnie polać nią babkę.
7 komentarzy
A jak nie mam amaretto to jaki inny alkohol? A bez tez można czy trzeba dolać jakiś płyn ? Wyglada pieknie ♥️
Dziękuję 🙂 A do babki z Amaretto, to ciężko wymyślić coś innego niż Amaretto, bo ono aromatyzuje ciasto, więc inny alkohol raczej go nie zastąpi. A z innymi płynami niestety nie próbowałam, więc trudno mi podpowiedzieć jakiś zamiennik. Pozdrawiam!:)
Dziekuje za szybka odpowiedz, trzeba w końcu kupić to amaretto , zreszta na długo taka butelka wystarczy bo i do Twoich pysznych ciasteczek, które już piekłam wykorzystałam ostatnie amaretto i były przepyszne. Trzeba powtórzyć.
Ja mam zawsze, połączenie Amaretto, migdałów i czekolady uwielbiam, pojawiało się na blogu i pewnie jeszcze nie raz się pojawi, więc warto mieć w zapasie 🙂
Cześć mogę użyć zwykłej mąki pszennej zamiast ryżowej? Czy może skrobia będzie lepsza?
Cześć! Tak, pszenna powinna być ok 🙂
Bardzo dobry przepis polecam 🙂